Karakteristike života na ostrvu na vešt i originalan način pretočene su u jedinstveni koncept male kuće u kojoj sunce, more, nebo i lokalni krajolik igraju glavnu ulogu.
Arhitektice Mateja Bonifačić, Ivana Slavnić i Mara Uroda iz Rijeke razradile su ideju tradicionalne mediteranske kuće i ponudile modularno i prefabrikovano rešenje koje se može sastavljati po potrebama korisnika. Takvim pristupom osvojile su prvo mesto na konkursu Mini Home: Mala kuća u prirodi koji je organizovao portal Gradnja, a podržala kompanija Alumil. Vizuelizaciju rešenja izradio je Ranko Puž.
Kuća se nalazi na ostrvu Krku, na 60 km od grada Rijeke u Hrvatskoj. Ideja objekta je zasnovana na jednostavnoj prostornoj organizaciji i jasnoj konstruktivnoj logici, sa jakim odnosom prema lokalnom okruženju. Kuća koja jednostavno pripada okruženju i kršu na kom je napravljena. Iako montažna izgleda kao monolitna – što je prepoznato kao posebni kvalitet, a njenu centralnu zonu oblikuju svetlost, vizure i višefunkcionalnost.
Do krajnjih granica pročišćeno, dobro dimenzionisano, zdravo i zrelo funkcionalno rešenje.
Do krajnjih granica pročišćeno, dobro dimenzionisano, zdravo i zrelo funkcionalno rešenje. Ono što je ovaj rad uspelo bolje od drugih jeste da postavi u centar prostor koji je ubedljiv u smislu funkcionalne promenljivosti, upravo zahvaljujući njegovom rasterećivanju od bilo kakvih predefinisanosti. Integrisanjem funkcije rada, obedovanja i dnevne dokolice u centralni, dimenziono komforan, od nepotrebnih zoniranja komunikacija rasterećen prostor, postignuta je opravdana, jasna i umerena prostorna kulminacija, koja je u istoj meri označena i kroz pojavnost objekta, kaže Žiri.
Mogućnost postavljanja na različite lokacije
Rešenje može da se čita i kao veoma uspešna reinterpretacija tradicionalne kamene kuće, karakteristične za primorske i dinarske predele sa prednjim i zadnjim dvorištem. Ipak, s obzirom na pročišćenost ideje i besprekornu funkcionalnost, univerzalnost i mogućnost postavljanja ovakvog objekta u bilo kom geografskom području, postaje neupitna.
Otvoreni centralni deo pruža mogućnost korisnicima da organizuju prostor po svojom meri i želji. Na primer, radni prostor pomeranje modularnih elemenata nameštaja, u svega par koraka, pretvara središnji deo u kućni bioskop, prostor za druženje i zabavu, trpezariju ili polu-otvorenu terasu. Mogućnosti prilagodljivosti su velike.
Arhitektura gotovih elemenata
Ova kuća snažno se oslanja na koncept “arhitekture gotovih elemenata”, koji je postavio i razradio hrvatski arhitekta Idis Turato. Mala montažna kuća na Krku samo je korak dalje u interpretaciji ovih načela. Građevinski sistem i struktura se može izvesti bez poteškoća, i prilagoditi kako bi se i ideja o kući na moru izvela prema potrebi vlasnika.
Kod projektovanja objekta korišćena je kombinacija tradicionalnih i novih materijala – što je stvorilo novo jedinstvo. „Temelji od gabionskih zidova evociraju na krčke ‘gromače’ koje su već vekovima neizbežni ostrvski građevinski element“ – navode arhitektice iz Rijeke.
Četiri modula
Spoljašnji gabarit kuće iznosi 10 x 4 m. Objekat se sastoji od četiri modula ukupnih dimenzija 4 x 2,5 m. Svaki modul se kamionom doprema na lokaciju, te se tu postavlja i dovršava. „Iz koncepta čitamo dva puna modula u kojem su smešteni glavni funkcionalni prostori i noćni deo, te dva prazna modula koji tvore središnji dnevni prostor namenjen provođenju većeg dela vremena korisnika objekta, navodi se u opisu projekta.
Ukupna neto površina objekta iznosi skladnih 32 m2, dok površina spoljašnje terase dostiže 10 m2. Reč je o skladnoj proporciji 3:1. Ukupna površina kuće iznosi 42 m2.
Životni prostor je izložen i u direktnoj vezi sa prirodom i klimom, što se smatra komplikovanim i otežavajućim.
Upitne su skupocene i retke komponente projekta (obloga enterijera) koje ne garantuju pristupačnu izvodljivost, ali se one mogu zameniti razradom pa je jasna ideja jednostavne i modularne arhetipske kuće, lake montaže uz odnos prema lokalnom, cenjena kao potencijal koji je moguć. Životni prostor je izložen i u direktnoj vezi sa prirodom i klimom, što se smatra komplikovanim i otežavajućim, ali i jasnim konceptualnim pristupom samog rešenja.
Strogi arhitektonski okvir
Što se instalacija tiče, predviđeno je podno grejanje, dok se priprema potrošene tople vode vrši putem solarnih kolektora i odgovarajućeg rezervoara. U kuhinji se nalazi i peć na čvrsto gorivo.
Kupatilo je opremljenom kadom, WC šoljom, umivaonikom, veš-mašinom i bojlerom (smešten je u spuštenom plafonu). Kuhinja ima frižider, sudoperu i štednjak sa dve ploče. Svi ostali elementi u prostoru su po meri, dizajnirani kao integrisani deo kuće.
Svoju individualnost korisnik može da izrazi kro promenljive i promenljive predmete, dok se arhitektonski okvir objekta čvrsto određen i kao takav teško promenljiv.
Sve pohvale i nagrade na konkursu
Visina nagrade na konkursu Mini Home: Mala montažna kuća u prirodi, za prvo mesto, iznosi 1.000 evra. Ukupan nagradni fond je 2.500 evra.
Pogledajte kojih 5 radova su dobili pohvale na konkursu Mini Home. Treću nagradu ponelo je rešenje Kuće na vodi, dok je drugu nagradu osvojio koncept Šumske kuće.
Konkurs Mini home
Na konkursu za Malu montažnu kuću u prirodi, koji je raspisao portal Gradnja.rs, a čiji je pokrovitelj kompanija Alumil, stiglo je čak 130 radova. Konkurs je okupio 215 učesnika iz Srbije, Slovenije, Severne Makedonije, Bosne i Hercegovine, Crne Gore i Hrvatske.
Žiri u sastavu Lazar Kuzmanov (Kuzmanov&Partners), Milka Gnjato (Zabriskie), Nemanja Zimonjić (Ten Studio), Miroljub Stanković (Kontra Studio) i Sonja Brstina (Gradnja.rs) imali su težak zadatak – da izaberu osam radova koji na drugačiji, do sada možda nepoznat i neprepoznat način, sagledavaju odnos čoveka i prirode posredovan arhitekturom male montažne kuće. Iako sa potpuno različitim favoritima i drugačijim stavovima, Žiri je ipak uspeo da se složi oko radova koji zavređuju pohvale i nagrade.
Nije kraj
Zahvaljujemo se pre svega Žiriju koji je sa puno posvećenosti i izdvojenog vremena došao do zajedničkog zaključka i proglašenja najboljih radova. Posebno se zahvaljujemo svima koji su podržali ovaj konkurs, a ponajviše arhitektama koji su učestvovali na ovom konkursu u tako velikom broju.
Pošto postoje veliki broj dobrih projekata, pristigle radove objavljivaćemo po uredničkom izboru na portalu Gradnja.rs u narednom periodu. Ostanite sa nama!
Kad ste već ovde…