Lagane intervencije na objektu oslanjaju se na rešenje nazvano „kutija u kutiji“, sa novim elementima koji će biti izgrađeni unutar hale i odvojeni od njenog krova.
Neposredno pred okončanje ranog javnog uvida povodom izrade izmena i dopuna Prostornog plana posebne namene za projekat Beograd na vodi, britanska arhitektonska firma WilkinsonEyre predstavila je svetskoj javnosti planove za revitalizaciju priobalja reke Save u Beogradu, koji uključuju i rekonstrukciju Hale 1 Beogradskog sajma.
Zaštićena kao spomenik kulture u februaru 2009. godine, konstruktivistička ikona našeg glavnog grada biće transformisana u destinaciju mešovite namene koja uključuje tri scene za događaje iz kulture, maloprodajne prostore i uređeni park, najavljeno je iz WilkinsonEyre, studija najpoznatijeg po projektu revitalizacije čuvene londonske elektrane Battersea.
Pročitajte još na Gradnja.rs:
Rešenje zvano „kutija u kutiji“
Predstavljeni dizajn firme sa kancelarijama u Londonu, Hong Kongu i Sidneju fokusiran je na betonsku kupolu Hale 1 koja je, kako se navodi, izgrađena u periodu od 1954. do 1957. godine i ima značajan raspon od 120 metara.
Njena nova namena trebalo bi da predstavlja strateški programski miks osmišljen sa ciljem da uspostavi ekonomski održivu infrastrukturu i konzistentan tok prihoda u budućnosti, kaže se u saopštenju koje je objavio portal e-arhitect.
Kako se ističe, na postojećem objektu planirane su lagane intervencije koje poštuju njegove jedinstvene arhitektonske karakteristike i ne konkurišu betonskoj kupoli i neobičnom kružnom obliku hale.
Da bi se to postiglo, arhitekte su se oslonile na rešenje nazvano „kutija u kutiji“, sa novim elementima koji će biti izgrađeni unutar Hale 1 i odvojeni od njenog krova – lirsko pozorište, operska scena i fleksibilni, višenamenski teatar, takozvana crna kutija.

Prostori na trećem spratu biće međusobno povezani lakim pokretnim stepenicama, stepeništima, plutajućim mostovima i stazama.
Ova tri nova elementa biće okružena fleksibilnim trgom u prizemlju, dok su maloprodajni objekti, restorani, kafei i ostali sadržaji raspoređeni u radijalnom dijagramu na prvom i drugom spratu, navodi se u saopštenju.
„Krovovi“ novoizgrađenih scena na trećem spratu služiće kao prostori za događaje, restorane i/ili klubove s privatnim članovima, a ove celine biće međusobno povezane lakim pokretnim stepenicama, stepeništima, plutajućim mostovima i stazama.
Amfiteatar sa pogledom na reku
Što se pak tiče eksterijera, predloženi dizajn daje prioritet otvorenom parkovskom prostoru i vizuelnim vezama između zgrade i reke Save: „Zelena linearna osa kulminira na jednom od dva ulaza u halu, dok terasasti raspored nudi pristupačnost“ – kažu iz studija.
Fleksibilan aranžman uređenja ovog prostora trebalo bi da omogući organizaciju brojnih kulturnih događaja, dok je na samoj obali Save planirana izgradnja amfiteatra sa pogledom na reku.
„Amfiteatar pruža dodatnu priliku za celogodišnju animaciju i aktivnosti koje će ojačati poziciju Beograda na vodi kao globalne destinacije za Srbiju, obezbeđujući njenu budućnost za narednih 100 godina“ – istaknuto je u saopštenju.

Obezbeđena finansijska dugovečnost
Sebastijen Rikard, direktor Wilkinson Eyre, kaže da ovaj projekat predstavlja još jedan njihov poduvat kojim se objekat modernog ili industrijskog nasleđa obnavlja na način da zgrada zadržava svoju magiju, dok se istovremeno obezbeđuje njena finansijska dugovečnost.
„Transformacija ove veličanstvene strukture, koja je tako simbolična za dizajn iz 1950-ih, nudi ogromnu priliku da se stvori nešto od trajne vrednosti za Beograd“, naglasio je on i tako, po svemu sudeći, zapečatio sudbinu Hale 1 Beogradskog sajma.