Quantcast
Channel: Aktuelno – Gradnja
Viewing all articles
Browse latest Browse all 2086

Dimitrije Mita Mladenović (1936–2024): Odlazak omiljenog profesora

$
0
0

Posebno mesto u njegovoj karijeri zauzima saradnja sa institucijama i kolegama iz Poljske, kako na konkursima i projektima, tako i na polju pedagoškog rada.

Dimitrije Mita Mladenović rođen je 1936. godine u Zagrebu, studirao je i diplomirao na Arhitektonskom fakultetu u Beogradu 1961. godine. Najpre zaposlen u Zavodu za urbanizam i projektovanje u Zrenjaninu (1961–1967), da bi dalju karijeru nastavio kao nastavnik na Arhitektonskom fakultetu u Beogradu (1967–2002).

Tokom višedecenijske arhitektonske karijere razvio je bogat i raznovrstan opus, koji objedinjuje aktivnosti na teorijskom i pedagoškom polju, kao i u neposrednoj graditeljskoj praksi. Njegovo osnovno interesovanje bila je urbana problematika i pitanje grada kao fenomena i ambijenta.

Autor je mnogobrojnih arhitektonsko-urbanističkih projekata, a učestvovao je na više stručnih konkursa, kako domaćih tako i inostranih.

Pročitajte još na Gradnja.rs:

Naselje Kolubara 2 u Valjevu; Izvor: Biografija Dimitrija Mite Mladenovića

Istaknuti realizovani i nerealizovani projekti

Posebno je zanimljiva saradnja sa prof. Bogdanom Bogdanovićem, na polju istraživanja simbolizma u arhitekturi i prostornog oblikovanja, pre svega memorijalnih kompleksa. Sa Bogdanovićem se pojavljuje kao koautor memorijala Svetilišta revolucije u Kosovskoj Mitrovici iz 1971. godine. Ova profesionalna saradnja, ali i privatno prijateljstvo, dosta su uticali na dalji razvoj samog arhitekte Mladenovića.

Od drugih realizovanih projekata izdvajaju se naselje Kolubara 2 u Valjevu iz 1987. godine, Naselje Bežanijska kosa na Novom Beogradu od 1981. do 1993. godine, koje realizuje u sastavu nekoliko autorskih timova.

Od nerealizovanih projekata izdvajaju se oni koji su osvojili vredna priznanja: Konkursni projekat razvoja grada Mostara, nagrađen prvom nagradom, projekat dela centra Varšave iz 1986. godine, nagrađen Nagradom ministra kulture Poljske, i projekat za deo centra Šćećina, u koautorstvu sa arhitektama Petrom Arsićem i Vladanom Đokićem.

Memorijal Svetilište revolucije u Kosovskoj Mitrovici; Izvor: Biografija Dimitrija Mite Mladenovića

U karijeri profesora Mladenovića posebno mesto zauzima međunarodna saradnja sa institucijama i pojedinačnim kolegama iz Poljske.

Tu su i projekti rekonstrukcija tri bloka na Vračaru iz 1984. godine, u koautorstvu sa arhitektom Aleksandrom Stjepanovićem i Detaljni urbanistički plan područja Zelenog venca u Beogradu iz 1991. godine, sa arhitektama Stjepanovićem, Stojanovićem i Neradovićem.

U karijeri profesora Mladenovića posebno mesto zauzima međunarodna saradnja sa institucijama i pojedinačnim kolegama iz Poljske, kako na konkursima i projektima, tako i na polju pedagoškog rada sa studentima sa nekoliko poljskih fakulteta.

Ova dugogodišnja sradnja krunisana je mnogobrojnim nagradama, poveljama, medaljama i odlikovanjima. Pored saradnje sa poljskim fakultetima, izdvaja se saradnja sa fakultetima u Novom Sadu i Podgorici.

Poznanj (Poljska) – priobalni prostori reke Varte, međunarodni konkurs 2007; Izvor: Biografija Dimitrija Mite Mladenovića

Vrstan predavač i odgovoran mentor

Pedagoški rad zauzima posebno mesto u karijeri prof. Mladenovića, pa ne čudi što je na vest o njegovom odlasku, više arhitekata podelilo ovu informaciju uz rečenicu – odlazak omiljenog profesora. Bio je vrstan predavač i odgovoran mentor, iz čijeg okrilja je stasalo više arhitekata, među kojima mnogi koji su nastavili njegovu delatnost kao predavači na katedri za urbanističko projektovanje.

Kako je bio predstavnik „stare škole“ arhitekture, profesor Mladenović se nikada nije odvajao od olovke i papira, pa je svoja arhitektonska razmatranja uvek započinjao crtežom. Takođe, voleo je da kroz crtež zabeleži ona mesta koja bi lično posetio, pa je iz tih aktinosti nastala čitava serija putopisnih crteža raznih evropskih gradova.

Autor je i nekoliko publikacija, od kojih se izdvaja monografija „Oblikovanje prostora“, iz 2016. godine, u kojoj je Mladenović sublimirao svoje ideje i napravio osvrt na svoj stvaralački opus. Bio je član Udruženja arhitekata Srbije, Akademije arhitekture Srbije, Asocijacije srpskih arhitekata, Poljske akademije nauka, kao i drugih stručnih i naučnih organizacija.


Viewing all articles
Browse latest Browse all 2086