Quantcast
Channel: Aktuelno – Gradnja
Viewing all articles
Browse latest Browse all 2056

Ovako će izgledati Radnički u Novom Sadu

$
0
0

Na konkursu za novi izgled zgrade Radničkog univerziteta koji je raspisao novi vlasnik zgrade, Vega IT pobedilo je rešenje novosadskog biroa Kuzmanov and partners.

Kompanija Vega IT kupila je krajem decembra zgradu Radničkog univerziteta koja čeka svoju obnovu punih 20 godina. Ova IT kompanija raspisala pozivni konkurs na koji je pozvala četiri poznata domaća biroa koja su dostavila svoja rešenja. Danas je na konferenciji za štampu predstavljeno pobedničko rešenje budućeg novog izgleda poznatog urbanog repera Novog Sada.

Pobedničko rešenje: Kuzmanov and partners iz Novog Sada

Na pozivnom konkursu pobedilo je rešenje poznatog novosadskog arhitekte Lazara Kuzmanova. Kako je naveo na konferenciji za novinare „to nije obična zgrada koja je izgrađena pre skoro 55 godina. To je zgrada koju su novosađani nazivali Plavi neboder. Ova zgrada treba da ostane simbol Novog Sada koji i oduvek bila. Kao klinac to je bila prva zgrada od stakla koju sam video i koja je možda i odredila put kojim ću ići i šta ću postati“ – rekao je autor pobedničkog rešenja.

Budući novi izgled zgrade Radničkog univerziteta. Projektno rešenje Kuzmanov and partners. Vizuelizacija: Case 3D

Vodili smo se idejom da zadržimo vertikalnost objekta kako bismo sačuvali vitkost kompozicije.

Ideja koja stoji iza arhitekture nove zgrade je održavanje identiteta objekta kroz modernu prepoznatljivost dizajna i upotrebu novih materijala i savremenih obloga.

“Vodili smo se idejom da zadržimo vertikalnost objekta kako bismo sačuvali vitkost kompozicije. Ram uokviruje objekat poput slike i pritom funkcionalno pokriva sve elemente na fasadi.” – kaže Kuzmanov.

Projektno rešenje Kuzmanov and partners. Vizuelizacija: Case 3D

Glavna membrana objekta je fasada od staklene zidne zavese koja podseća na ritam i raspored otvora koje je nekada imala prethodna zgrada. Vertikalnost fasade zgrade je u kontri sa snažnim horizontalama koje se pomeraju u poređenju s postojećim dimenzijama osnove i na taj način čine da prednja strana zgrade dobije potrebnu dinamiku.

Prozirna staklena fasada omogućava svima da osete ambijent enterijera i spolja, odnosno vidljiv je i sa ulice.

Galerija slika pobedničkog rešenja:

Rešenje Zabriskie Studio iz Beograda

“Da bismo izrazili ideju koja stoji iza kompanije Vega IT, izabrali smo minimalne vodoravne linije kao podsetnik na staru „plavu lepotu“ Novog Sada i kao predstavljanje Vega IT vrednosti, to je njihov pristup ponovnom stvaranju simbola Novog Sada. Cilj je bio stvoriti jedinstveni kvalitet prostora koji će stvoriti osećaj letenja iznad grada – najmoćniji i najdirektniji prostorni i psihološki efekat koji se može povezati sa konceptom razvoja vizije.” – kažu arhitekte.

Rešenje studija Zabriskie

Rešenje Remorker Architects iz Beograda

Kako se navode arhitekte, prizemlje i prva dva sprata predstavljaju masivni postament koji neposredno komunicira sa ulicom i pešacima. Ovaj kubus obložen je zid zavesom čija stakla su presvučena folijom sa digitalnim printom. Ova folija omogućava korisnicima unutrašnjeg prostora da gledaju napolje a u isto vreme zamagljuje pogled pešaka u prvim etažama objekta u kojima je privatnost ugrožena. Na ovaj način postiže se veća masivnost što je potrebno kao kontrast višim delovima zgrade.

Veliki kubus „nagrižen” je masivnim ulaznim portalom koji je višestruko naglašen. Uvučen je u odnosu na ravan fasade i visok je dve i po etaže. U oblikovnom smislu ulazni portal deo je rešenja koje objedinjuje dizajn cele zgrade.

Fasada kule urađena je kao zid zavesa sa sivim staklom i bez printa. Na svim etažama staklo kreće od poda sprata do visine od 250cm gde se u enterijeru javlja gipsana greda koja sakriva termoizolaciju. Sa strane fasade termika je sakrivena u neprovidnom sivom staklenom panelu.

Igra koja se na fasadi javlja trougaonim ujedanjem pojedinih prozora pravi izuzetnu dinamiku koja hvata poglede prolaznika koji pokušavaju da definišu potencijalno postojanje ritma u ovim nepravilnostima. Upravo ova igra uređenosti i haosa, harmonije i kontrasta, postaje izvor osećaja za lepo kod prolaznika.

Rešenje Remorker Architects

 

Rešenje Synthesis Quatro iz Novog Sada

Kako navode arhitekte „kroz arhitekturu ove zgrade želeli smo da otvorimo novo poglavlje futurističke arhitekture Srbije. Objekat svojim minimalističkim horizontalama i čistim linijama čini mir između lokalne, autohtone arhitekture ovog regiona i međunarodnog dizajna nebodera. Kompleks podržava okolinu i odgovara umetničkom pristupu arhitektonskog dizajna.

“Kao omaž zgradi „Radničkog univerziteta“ održali smo vidljivu konstrukciju kao deo fasade koja nas podseća na prošlost.”

Dalje navode da su vođeni konceptom energetske efikasnosti, posebnu pažnju posvetili izboru materijala. Želeli su da ova zgrada bude u potpunosti od stakla i ostali smo dosledni u svojim uverenjima i vizijama.

Rešenje Synthesis Quatro

Kad ste već ovde…


Viewing all articles
Browse latest Browse all 2056

Trending Articles


Kraljica noci - epizoda 3


Porodica Serano - epizoda 128


Ertugrul - epizoda 134


Anali - Epizoda 50


Brother Bear 2 (2006)


Moja draga - epizoda 31


Порекло презимена, село Прогорелица (Краљево)


Endometrijum


Grijeh i sram


Od: Natasa