Quantcast
Channel: Aktuelno – Gradnja
Viewing all 2056 articles
Browse latest View live

Pobednici urbanističko-arhitektonskog konkursa Nova mesta

$
0
0

Proces uređenja javnih prostora pod nazivom Nova mesta, dobio je i svoje prvo finale.

Na konferenciji za medije održanoj u Svečanoj sali Gradske kuće u Novom Sadu, na kojoj su se javnosti obratili Darko Polić, predsednik žirija i član Radne grupe za infrastrukturu i kapitalna ulaganja i Slobodan Jović predsednik Društva arhitekata Novog Sada, proglašena su najbolja i nagrađena arhitektonsko-urbanistička rešenja.

Sremska Kamenica

Pobedničko rešenje Sremska Kamenica

Za arhitektonsko rešenje na lokaciji Sremska Kamenica, prvu nagradu dobila je grupa autora: Doc dr Malina Čvoro, d.i.a., Doc dr Saša Čvoro, d.i.a., Slobodan Peulić, d.i.a., Maja Medić, student, Neda Medić, student, Nebojša Jeremić, student.

Za istu lokaciju pohvaljena su dva rada: studenta Đorđa Ilića, i grupe autora: Dragan Marinčić, Aleksandra Marinčić, Ana Gojković.

Telep, Novi Sad

Pobedničko rešenje Telep

Arhitektonsko rešenje predloženo za otkup sa preporukom za realizaciju za lokaciju Telep, poslala je organizacija iz Republike Srpske, Polygon workshop: Emina Alić, Jasmin Sirčo, Berina Šahinović-Sulejmanović i Adina Šahinović.

Prva nagrada za istu lokaciju dodeljena je Tijani Miljić, a pohvale su dobili Fedor Jurić i Albert Topić, kao i Jovana Laketić i Sanja Đurđević.

Kovilj

Pobedničko rešenje Kovilj

Projekat odabran za otkup za lokaciju Kovilj sačinila je grupa autora: Janja Franeta, Veljko Ćirić, Bojana Puzić i Natalija Ristanović, dok je prvu nagradu dobio projekat Jelene Jelačić, Tijane Radovanović, Alekse Bekića i Pavla Nikolića.

Pohvala za realizaciju preuređenja anketne zone lokacije u Kovilju dobila je grupa autora: Marijana Simić, Vesna Trbić, Ivan Simić, Olivera Petrović, Tihomir Dičić i Kristina Verušeski, a pohvaljen je i rad Igora Rajkovića.

Detelinara, Novi Sad

Pobedničko rešenje Detelinara

Za lokaciju Detelinara za otkup je odabran rad Đorđa Ilića, prvu nagradu dobili su Fedor Jurić i Albert Topić, a pohvaljen je tim autora: Janja Franeta, Veljko Ćirić, Bojana Puzić i Natalija Ristanović.

Nagrada publike

Nagrada publike

Nagrada publike, odnosno Novosađana koji su glasali, pripala je Miljani Janković i Neveni Kunčak za lokaciju Detelinara.

Model za uzor

Samu metodologiju korišćenu u projektu Nova mesta obrazložio je Darko Polić i naveo da su sprovedeni postupci anketiranja, ispitivanja putem fokus grupa, javnog pozivanja, primanja pristiglih radova, rada žirija i selekcije i vrednovanja radova, a ono što sledi jeste realizacija tj. sređivanje javnih prostora. Pored toga, Polić je napomenuo da je ovo model koji je prvi put na ovaj način sproveden u Novom Sadu i Srbiji iz ugla struke i proglasio pobedničke radove.

Slobodan Jović iz Društva arhitekata Novog Sada govorio je o uključenosti udruženja DANS u proces stvaranja Novih mesta, kao i načinu sprovođenja konkursa. Jović je podsetio prisutne da su članovi žirija činile istaknute arhitekte i urbanisti iz Srbije i regiona: dr Darko Polić, dipl.inž.arh., doc. dr Pavle Stamenović, dipl.inž.arh., doc. dr Rene Lisac, dipl.inž.arh., Vera Golubović, dipl.inž.arh. i sociolog, i Dejan Mitov, dipl.inž.arh.

Jović je izrazio veliko zadovoljstvo što je stigao zavidan broj predloga iz zemalja u regionu i time podigao značaj celog procesa odabira i selekcije. Jović je naveo i da je ukupan broj radova pristiglih na konkurs iz zemlje i regiona 57.

Brojna uređenja i rekonstrukcije javnih prostora, takozvanih Novih mesta za susrete građana i priređivanje kulturnih sadržaja, deo su priprema za 2021. godinu kada će Novi Sad biti Evropska prestonica kulture.

Foto: Novi Sad 2021

Kada ste već tu, pogledajte i ovo:


Noć arhitekture 2017 na Arhitektonskom fakultetu u Beogradu

$
0
0

Pogledajte izložbu maketa, filmove po izboru zemalja učesnica i interesantna predavanja profesora arhitekture.

Povodom obeležavanja Svetskog dana arhitekture, Centralnoevropska kulturna platforma organizuje Noć arhitekture 2017 koja će se održati u utorak 3. oktobra od 16.00 – 22.00 časova na Arhitektonskom fakultetu u Beogradu.

Svečano otvaranje zakazano je za utorak 3. oktobra u 16h na Arhitektonskom fakultetu u Beogradu.

 

Svoje izložbe će tokom ove manifestacije predstaviti pet država iz Centralne Evrope takozvane Srednjoevropske kulturne platforme (Slovačka, Češka Republika, Austrija, Mađarska i Poljska) i Srbija, a svečano otvaranje je zakazano za utorak, 3. oktobra u 16.00 časova na Arhitektonskom fakultetu u Beogradu uz prisustvo NJ.E. Dagmar Repčekove, ambasadorke Slovačke Republike u Beogradu.

Makete, filmovi, predavanja

Tokom Noći arhitekture imaćete jedinstvenu priliku da vidite arhitektonske makete zanimljivih građevina i drugih objekata, ali i da pogledate različite filmove po izboru zemalja učesnica sa ciljem da se približe pojedini arhitektonski stilovi i periodi, a takođe su planirana i interesantna predavanja profesora arhitekture.

Noć arhitekture u Beogradu organizuju Ambasada Slovačke Republike u Srbiji i Arhitektonski fakultet u Beogradu.

Kada ste već tu, pogledajte i ovo:

Virtuelna šetnja kroz neizgrađene objekte u Novom Sadu

$
0
0

Pogledajte kako će izgledati novi muzej,  opštegradski centar kao i Trg Republike s Ribljom pijacom.

Virtuelni grad je projekat koji prikazuje neizgrađena objekte, odnosno, pobednička rešenja arhitektonskih konkursa za novu zgradu Muzeja savremene umetnosti Vojvodine, opštegradski centar uz Radničku ulicu, kao i Trg Republike s Ribljom pijacom u Novom Sadu.

Događaj je organizovan kao šetanja tokom koje će se posetiti sve tri lokacije i gde će rešenja biti prezentovana upotrebom VR naočara.

 

Sam projekat Virtuelni grad je nastao kroz ArchiCad radionicu na kojoj su se stvarali modeli tih objekata, a potom su se prezentovali korišćenjem VR tehnologije.

Događaj je organizovan kao šetanja tokom koje će se posetiti sve tri lokacije i gde će rešenja biti prezentovana upotrebom VR naočara.

Program šetnje

Početak šetnje je u nedelju 1. oktobra u 14:30 na ulazu u Kinesku četvrt (ispred Fabrike), potom će se posetiti Radnička ulica i Riblja pijaca, a završetak je u Svilari na Festivalu kulture prostora, u čijem okviru se organizuje ova šetnja.

Ovu virtuelnu šetnju moguća je zahvaljući Muzeju savremene umetnosti Vojvodine i Gradskoj upravi za građevinski zemljište i investicije koji su dostavili neophodan materijal. Stručnu podršku u realizaciji projekta su pružili hiCad, Centar za digitalni dizajn Fakulteta tehničkih nauka, Karl Mičkei i Dejan Žibert.

Festival kulture prostora održaće se u Novom Sadu od 29. septembra do 1. oktobra, a ceo program možete pogledati ovde.

Kada ste već ovde, pogledajte i ovo:

Konkurs za idejno rešenje balkanskog eko-centra na Zelenom vencu

$
0
0

Doprinesite realizaciji prvog zelenog, energetski nezavisnog solitera na Balkanu.

Projektantski biro Stattwerk d.o.o. iz Beograda, ogranak istoimene nemačke kompanije, raspisao je anketni konkurs, otvorenog tipa, za idejno urbanističko-arhitektonsko rešenje balkanskog eko-centra na Zelenom vencu u Beogradu.

Od učesnika se očekuje da ponude projekte koji uključuju zelene fasade – vertikalne bašte i korišćenje obnovljivih izvora energije, koji će obezbediti energetsku samostalnost objekta.

Od učesnika se očekuje da ponude projekte koji uključuju zelene fasade – vertikalne bašte i korišćenje obnovljivih izvora energije.

 

Stattwerk d.o.o. želi da raspisivanjem konkursa podstakne domaće arhitekte da razmišljaju o održivoj arhitekturi i da doprinesu realizaciji prvog zelenog, energetski nezavisnog solitera na Balkanu.

Projektni predlozi rekonstrukcije dela gradskog bloka na Zelenom vencu, treba da sadrže rešenja za sadržaje planiranog objekta: apartmane, restoran, bar i vidikovac kao i poslovni prostor namenjen isključivo ekološki orijentisanim kompanijama, edukativni eko-centar i garažni prostor.

Lokacija zgrade

Pravo učešća imaju diplomirane arhitekte, koje poseduju državljanstvo Republike Srbije ili žive i rade na njenoj teritoriji, kao i firme koje deluju u oblasti arhitekture i urbanizma u zemlji.

Nagradni fond

Neto nagradni fond konkursa za diplomirane arhitekte iznosi 19.500 evra u dinarskoj protivvrednosti. Najbolja rešenja očekuju sledeće nagrade: prva – 10.000 evra, druga u iznosu od 3.000, treća – 2.000, četvrta i peta u iznosu od po 1.000 evra, dok će radovi od 6 do 10. mesta dobiti nagrade od po 500 evra.

Stattwerk d.o.o. podstiče i studente svih arhitektonskih fakulteta na teritoriji Republike Srbije da razmišljaju o održivim arhitektonskim projektima anketnim konkursom za dobijanje rešenja dizajna fasade. Radovi treba da budu u skladu sa zelenom i energetski efikasnom arhitekturom. Stattwerk d.o.o. je pripremio novčane nagrade za troje najboljih studenata – 1.500 evra u dinarskoj protivvrednosti za najbolji rad i po 500 evra za drugo i treće mesto. Takođe, troje studenata će biti nagrađeno i šestomesečnim plaćenim praksama u projektnom birou Stattwerk d.o.o. u Beogradu.

Žiri

Radove učesnika konkursa za diplomirane arhitekte ocenjivaće međunarodni žiri u sastavu: Alfredo Penjafiel (Alfredo Peñafiel), arhitekta, studio Roomz Architects (Nemačka/Španija), predsednik žirija, Manfred Norbert Fiš (Manfred Norbert Fisch), profesor i direktor Instituta za energetski dizajn, solarne tehnologije i upravljanje tehnologijama zgrada Arhitektonskog fakulteta Tehničkog univerziteta u Braunšvajgu (Nemačka), Florijan Daner (Florian Danner), arhitekta, studio Danner Yildiz Architekten (Nemačka), Harald Maj (Harald May), dizajner enterijera, studio Mayonzepte, Vladan Đokić, dekan Arhitektonskog fakulteta Univerziteta u Beogradu, Stattwerk d.o.o. – tim inženjera i kreativaca učestvovaće u ukupnoj oceni kao dva člana žirija.

Kada je reč o studentskom konkursu, pomenutim članovima pridružiće se Budimir Sudimac, profesor Arhitektonskog fakulteta Univerziteta u Beogradu, koji će zameniti Vladana Đokića, kao i Ivana Miškeljin, profesorka Fakulteta tehničkih nauka Univerziteta u Novom Sadu, dok će Stattwerk tim učestvovati kao jedan član žirija.

Rok i dokumentacija

Konkursi su otvoreni od 2. oktobra do 25. nobembra 2017, a kompletne informacije i konkursna dokumentacija nalaze se na ovde.

Foto: Nemanja Dačić

Kada ste već ovde, pogledajte i ovo:

Kovilj dobija parking pijacu s prodajom iz gepeka automobila

$
0
0

Onako kako se roba inače prodaje na pijaci u ovom vojvođanskom mestu, sada je dobilo svoju arhitektonsku formu.

Tim arhitekata kojeg čine Jelena Jelačić, Tijana Radovanović, Aleksa Bekić i Pavle Nikolić osvojili su prvo mesto na konkursu Nova mesta za lokaciju Kovilj, a njihovo rešenje drive-thru pijace je zaista specifično. Zapravo, ono se oslanja na naviku Koviljčanina da kupuju iz gepeka automobila pa su zato oni ponudili rešenje koje artikuliše potrebe i aktivnosti stanovnika a pritom ne šteti okolnom parku.

I pijaca i park u suživotu

Kako bi se sprečilo zakrčenje ulice za vreme pijačnog dana, za “pijačnu ulicu” izabrana je ona koja se proteže donjom ivicom parka.

 

“Nakon obilaska lokacije u toku pijačnog dana, glavni utisak formiralo je haotično kretanje meštana, automobili duž ulice iz kojih su proizvodi direktno prodavani, dok je obližnja pijaca skoro potpuno prazna sa svega par iskorišćenih tezgi.”, navodi se u rešenju pobedničkog tima.

Iz priče sa stanovnicima, dobili su informacije kako okakav vid funkcionisanja pijace postoji već trideset godina, i kako je glavna ulica uvek bila mesto prodaje iako za to postoje tezge predviđene na drugoj lokaciji. Šta više, samo parking mesto se naplaćuje isto kao iznajmljivanje tezge što dovodi do toga da se parking posmatra kao pijačno mesto.

Koncept parking pijace i uređenja parka

Svesni ovih činjenica, autori Drive-thru pijace bazirali su koncept na istom sistemu koji je očigledno meštanima blizak i koji se pokazao efikasnim dugi niz godina. Kako bi se sprečilo zakrčenje ulice za vreme trajanja pijačnog dana, a kako bi se aktivnosti zadržale u centru naselja, za “pijačnu ulicu” izabrana je ulica koja se proteže donjom ivicom parka. Projektujući je kao integrisanu ulicu, s velikim brojem parking mesta, obezbeđeno je da se prodaja odvija ne ometajući dešavanja u glavnoj ulici u naselju.

Od barikade do tezge

U okviru samih parking mesta nalaze se barikade koje sprečavaju nepropisno parkiranje, ali takođe sadrže dodatke koji omogućavaju da se pomenuta barikada lako transformiše u malu tezgu. Pored pomenutog vida tezgi, u istoj ulici postojao bi i par regularnih tezgi namenjenih ljudima koji nemaju automobil ili iz drugih razloga ne žele da koriste sistem parking pijace.

Parking barikada se lako transformiše u malu tezgu

Zelena oaza

Na mestu gde se spomenuta ulica spaja s glavnom ulicom bila bi postavljena česma koja bi služila kao granica ovog, tako i parkovskog prostora koji se pruža na ostatku lokacije.

Kako u ovom trenutku prodajne aktivnosti, koje se na ovom prostoru dešavaju svega par sati nedeljno, dovode do potpunog zanemarivanja parka i nemarnog ponašanja, zbog čega je sam prostor parka devastiran, tim se odlučio za jasno razdvajanje parkovskog prostora od pijačnog sistemom pešačkih staza i zelenih ostrva.

U okviru parka uređen je pristup spomeniku i formiran je novi trougaoni plato koji bi vizuelno trebao da stvara vezu s platoom ispred biblioteke. Ostatak površine parka bio bi revitalizovan, ostavljajući utisak svojevrsne zelene oaze.

Win-win rešenje

Cilj tima bio je da artikulacijom potreba i aktivnosti stanovnika Kovilja ovaj prostor bude prilagođen njima, uz ponuđeno rešenje koje pored toga što nudi da se pijačni dan odvija na specifičan način na koji su to navikli, to ne šteti parku u neposrednoj blizini. Obnavljanjem parka i mobilijara u njemu bilo bi formirano centralno jezgro mesto okupljanja koje bi meštani aktivno koristili.

Lokacija

Ovaj rad osvojio je prvu nagradu na konkursu Nova mesta za lokaciju Mesne zajednice Kovilj a koji je sprovelo Društvo arhitekata Novog Sada. Projekat Fondacije Novi Sad 2021 pokrenuo je proces uređenja malih javnih površina u Mesnim zajednicama i prigradskim naseljima u Novom Sadu, a najavljen je kao prvi infrastrukturni projekat predviđen za realizaciju u sklopu Novog Sada kao Evropske prestonice kulture 2021. godine.

Foto: DANS

Kada ste već tu, pročitajte i ovo:

Izložba Hundertwasser na svili u Novom Sadu od 12. oktobra

$
0
0

Svečano otvaranje izložbe Tatjane Marjanović Laković održaće se u četvrtak 12. oktobra s početkom u 17 časova u prostorijama Društva arhitekata Novog Sada.

Prodajna izložba “Hundertwasser na svili” inspirisana je delima Friedensreicha Hundertwassera, umetnika koji je samo tri meseca proveo na Bečkoj akademiji lepih umetnosti, a postao čuveni arhitekta čije građevine su poznate širom sveta poput zgrade Hundertwasserhaus ili toplane Spittelau u Beču.

Umetnik, čije samo ime asocira na dobrotu i osmeh (ime Friedenreich u prevodu znači “bogat u miru”, to jest, miroljubiv) zadužio nas je nezaboravnim građevinama koje će vas i ovom prilikom odvesti u svet mašte… i, nadamo se, ostaviti tamo. Upravo ove impozantne građevine inspirisale su umetnicu Tatjanu Marjanović Laković za svoje slike na svili.

Otvaranje izložbe održaće se u četvrtak 12. oktobra 2017. godine s početkom u 17 časova u prostorijama Društva arhitekata Novog Sada, u ulici Svetozara Miletića 20 u Novom Sadu.

Medijski pokrovitelj izložbe “Hundertwasser na svili” je portal Gradnja.rs.

O autoru

Tatjana Marjanović- Laković rođena je u Novom Sadu. Gimnaziju i Visoko poslovnu školu zavšila je rodnom gradu. Akademiju primenjenih umetnosti završila je u Beogradu na smeru Projektant tekstila. Ceo radni staž provela je kao profesor u srednjoj građevinskoj školi u Novom Sadu na predmetima Likovno obrazovanje i Crtanje i slikanje. Potom je radila u srednjoj školi za primenjene umetnosti Bogdan Šuput u Novom Sadu na stručnim predmetima.

Kada ste već ovde, pročitajte i ovo:

Umesto zelenih površina, u Novom Sadu niču soliteri

$
0
0

Na Novom Naselju planira se izgradnja podzemne garaže, pasarele preko prometnog bulevara ali i solitera od 14 spratova.

Novi regulacioni plan Novog naselja od utorka, 3. oktobra se nalazi na ranom javnom uvidu. Na osnovu uvida u Plan, na Novom naselju u Novom Sadu planirana je izgradnja solitera, nažalost, na mestu zelenih površina.

Za početak, planirana je jedna zgrada od 12 spratova koja će se nadovezati na postojeće kule na uglu Bulevara Jovana Dučića i Ulice Bate Brkić. Najveći deo novogradnje je planiran uz Bulevar Evrope gde će nicati zgrade visine od četiri do 10 spratova. U novi Plan detaljne regulacije urbanisti su planirali da ucrtaju park od 3,5 hektara između Detelinare i Novog naselja, a čija je izgradnja već počela, piše 021.

S druge strane, dve zelene površine su pretvorene u prostor za stambenu izgradnju. U pitanju je ugao Bate Brkića i Seljačkih buna (odmah do baraka) i tu će biti moguće graditi još dva solitera od 14 spratova, a za gradnju je predviđen i prostor uz ulicu Veternička rampa.

Garaža i pasarela

Na delu Bulevara Evrope ispod planiranih tramvajskih šina predložena je izgradnja podzemne garaže u koju bi se ulazilo iz pravca Veselina Masleše. Takođe, interesantan je i predlog urbanista da se napravi pešačko-biciklistička pasarela preko Bulevara Evrope u delu od ulice Hadži Ruvimove do Janka Veselinovića kako bi se omogućila bezbednija veza između Novog naselja i Nove Detelinare.

Kako uložiti prigovor

Rani javni uvid je otvoren do 17. oktobra, a nacrt zainteresovani mogu da pogledaju u prostorijama JP Urbanizam na Bulevaru cara Lazara, u mesnim zajednicama Gavrilo Princip (Bulevar Jovana Dučića 3) i Bistrica (Braće Dronjak 11), kao i na sajtu Urbanizma. Prigovori se podnose Gradskoj upravi za urbanizam i građevinske poslove u Radničkoj 2.

Foto: Izvod iza plana Urbanizma

Kada ste već ovde, pročitajte i ovo:

Arhitektura i geopolitički uticaji

$
0
0

Banke nisu kao sada imale bilborde i TV reklame, već su njihove fasade bile jedina reklama za poreklo kapitala kojim su one raspolagale, piše istoričar umetnosti Marko Stojanović.

Savremeni izazovi pred kojima stoji naše društvo nimalo se ne razlikuju od onih pred kojima smo bili pre 50, 100 ili 150 godina. Večita borba Istoka i Zapada za našu naklonost, to jest, dominaciju nad nama može se pratiti i kroz arhitekturu.

Arhitekte, domaće i strane, koje su stvarale u Beogradu i drugim gradovima, svojim delima oslikavale su prostorno-vremensku dimenziju geopolitičke realnosti. Arhitektonski stilovi koji su oblikovali prestonicu pravi su odraz uticaja koji su na nas ostavile ruska, austrijska, nemačka i francuska monarhija. Možda nešto možemo naučiti na ovim upečatljivim primerima.

arhitektura: Krasnov

Ruski uticaj ogleda se u arhitekturi vojnih i drugih državnih objekata, dok se zapadni primećuje na privatnim objektima i objektima finansijskih ustanova.

 

Aktuelna situacija, u kojoj Zapad i Istok naizmenično prave pritiske nije neka novost, a njihovi uticaji ogledaju se kroz istorijat beogradske arhitekture. Nakon dobijanja nezavisnosti, polovinom 19. veka, Kneževina Srbija se okreće znatno više Zapadu. Pod knezom Mihajlom zida se palata dvora, zgrada Narodnog pozorišta i mnogi drugi objekti koji su bili u duhu evropskog akademizma. Ovaj stil, s mestimičnim romantičarskim uplivima (romantizam, secesija, ekspresionizam i ar deko), ostaje dominantan sve do polovine 20. veka. Naravno, tu se pojavljuju varijacije na temu. Francuski akademizam i ar deko, Austrijski akademizam, Mađarska i Berlinska secesija, a sve to biva krunisano Ruskim ampir akademizmom između dva svetska rata.

Ovi uticaji kao da su upravo u međuratnom periodu doživeli svoju kristalizaciju i na jasan način definisali inostrane uticaje. Svetske sile su se na tom polju podelile, pa se ruski uticaj ogleda u arhitekturi vojnih i drugih državnih objekata, dok se zapadni primećuje na privatnim objektima i objektima finansijskih ustanova. Ovo je i neka prirodna veza jer vojne veze Kneževine Srbije i Ruskog carstva sežu još do početaka 19. veka, a ekonomsko-bankarski uticaj Zapada počinje da jača polovinom 19. veka.

Školovanje i krediti

Tokom 19. veka, Kneževina Srbija razvija jake vojne veze s Rusijom, što na polju ratnih savezništva, što na polju edukacije domaćih vojnih pitomaca. Ovaj vid savezništva održao se u drugoj polovini 20. i početkom 21. veka kroz opremanje naše vojske pretežno ruskim, to jest, sovjetskim naoružanjem. S druge strane, bankarsko-investitorski sektor, koji tokom 19. veka doživljava procvat u Evropi, doseže i do Kraljevine Srbije.

Kapital kojim se otvaraju prve banke bio je najpre domaćeg (trgovci i industrijalci koji su poslovali sa Zapadom), a zatim i inostranog porekla, dok su se mladi bankari školovali i usavršavali u više evropskih ekonomskih centara. Da ne pričamo o kreditima i bespovratnim zajmovima, koje je Kraljevina Srbija/Jugoslavija dobijala isključivo od zapadnih partnera. Ako se vratimo na polje arhitekture, naročito međuratne, ova slika je gotovo preslikana.

Stvarajući novu, multietničku državu, kralj Aleksandar je na neki način morao iskazati nacionalnu neutralnost izgradnjom državnih upravnih objekata, koji nisu smeli da iskazuju bilo pro-srpski ili pro-hrvatski likovni narativ. Kao rešenje pojavljuje se nadnacionalni akademizam i to varijanta koju su sa sobom doneli ruski emigranti, nakon Oktobarske revolucije. Zgrade ministarstava, dvorova i drugih državnih institucija bile su prava poslastica za ruske arhitekte i prilika za moćni, ali pomalo i prevaziđeni akademizam. Isto je bilo i s vojnim objektima, kao što su zgrada Generalštaba, Gardijski kompleks u Topčideru i drugi vojni objekti, koje su takođe projektovale ruske arhitekte.

Stari Generalštab, arhitektura: Baumgarten

Fasade kao reklame

S druge strane, banke nisu kao sada imale bilborde i TV reklame, već su njihove fasade bile jedina reklama za poreklo kapitala kojim su one raspolagale. Gotovo uvek je to bila neka od varijanti zapadnih stilova. Kao primer nam mogu poslužiti palata Francusko-srpske banke, izvedena u tipičnom francuskom akademizmu ili palata Jugoslovenske udružene banke, osnovane francuskim kapitalom, a koja je bila izvedena pod uticajem francuske moderne i ar dekoa. Hipotekarna banka trgovačkog fonda (palata Albanija) i Privilegovana agrarna banka (Istorijski muzej Srbije/Institut za savermenu istoriju) projektovane su u kombinaciji ar dekoa i nemačkog ekspresionizma, to jest, ar dekoa i evropskog akademizma.

Jugoslovenska udružena banka, arhitektura: Erlih

Francusko-srpska banka

I Istok i Zapad

Ako se ova arhitektonska analiza, koja ukratko sumira višedecenijska naučna istraživanja desetine naučnih istraživača, pojednostavljeno iskaže, možemo zaključiti da je ekonomski uticaj u Srbiji konstantno pristizao od strane zapadnoevropskih država, dok je vojno-bezbednosni u kontinuitetu vezan za Rusiju. Ovo možda zvuči pojednostavljeno, ali arhitektura nije umetnost koja može promovisati obmanu i činjenice govore za sebe. Da li se u tom slučaju možemo poučiti nekim iskustvima prošlosti i pokušati da se na sličan način i sada pozicioniramo? Naravno, ako nam to dozvole te iste velike sile…

Foto: privatna arhiva, naslovna: Privilegovana agrarna banka, arhitektura: braća Krstić

O autoru teksta

marko-stojanovicMarko Stojanović, diplomirani istoričar umetnosti, vlasnik je jedinstvenog showrooma Shamliza u Beogradu. Aktivno se bavi temama arhitekture i urbanizma u glavnom gradu.

Kada ste već ovde, pročitajte i ovo:


Oktobarh 2017: Mesec arhitekture u Novom Sadu

$
0
0

Drugi po redu oktobarh – niz događaja posvećenih arhitekturi, trajaće do 29. oktobra u prostorijama doma b-612 (Svetozara Miletića 40) i KC Lab-a (dr Hempta 2).

Događaji koje možete očekivati u ovogodišnjem mesecu arhitekture uključuju predavanja, filmske projekcije, diskusije, tribine itd. Svi događaji su organizovani od strane studenata arhitekture u nameri da ljudima van prakse približe značaj i mogućnosti ove profesije, a da druge studente arhitekture upoznaju sa profesionalnim arhitektima i njihovim iskustvima tokom dizajniranja i realizovanja projekata.

Predavanja i filmske večeri

Predavači oktobarha su i arhitekti čija praksa nije nužno projektantska, kao što su fotografi arhitekture, scenografi, industrijski i grafički dizajneri – a sve u cilju proširenja konvencijalnog poimanja rada arhitekte.

Među ovogodišnjim gostima su kolektiv Ministarstvo prostora, studio URED, studentski časopis 303 i mnogi drugi. Osim predavanja stučnjaka koji će pričati o svom radu i aktivizmu, planirana su i predavanja na kojima će biti predstavljene mogućnosti za studente u vidu studentskih seminara, praksi i letnjih škola.

Tokom čitavog programa biće organizovane i filmske večeri u okviru kojih će se organizovati i diskusije o temama određenog filma koje su vezane za arhitekturu, kao i projekcije dokumentarnih filmova u cilju dodatne edukacije mladih.

arhiTURA

Kao novina ovogodišnje manifestacije uvodi se arhiTURA, dan u kom će biti organizovan i omogućen pristup i poseta različitim javnim objektima u Novom Sadu, u cilju upoznavanja stanovnika sa arhitekturom objekata pored kojih svakodnevno prolaze i u kojima su boravili, a možda ne obraćaju pažnju na njihove arhitektonske vrednosti.

Raspored dešavanja

Manifestaciju je podržao Departman za arhitekturu i urbanizam.

Za više o programu pratite zvanični facebook i instagram.

Kada ste već ovde, pogledajte i ovo:

Kostić preuzeo luksuzni hotelski kompleks Skiper Resort u Istri

$
0
0

Nakon nedavnog uspostavljanja saradnje sa Šeratonom, MK Group preuzeo i hotel Kempinski Adriatic s pet zvezdica kod Umaga.

Austrijska kompanija HETA, zajedno sa kompanijama HETA Beteiligungen GmbH i Istrian Hotels, članicom MK Group, potpisala ugovor o prodaji 100% učešća u svim kompanijama Skiper grupe.

Istrian Hotels je dostavila najbolju ponudu na međunarodnom tenderu za kupovinu ovog luksuznog kompleksa na Jadranu, koji je završen krajem septembra ove godine. Očekuje se da svi poslovi oko transakcija budu završeni u narednim nedeljama, nakon čega će MK Group u svom portfoliju imati još jedan hotelski kompleks.

Kempinski Adriatic

Kupovinom prestižnog Skiper Resort u Istri, MK grupi pripao je hotel Kempinski Adriatic sa 5 zvezdica nedaleko od Umaga.

 

„Kao jedna od vodećih hotelskih kompanija u regionu, Istrian hotels, koja se nalazi u sklopu MK Group, shvata koliko je važno regionalno povezivanje. Mi smo ozbiljan investitor koji u svom portfoliju ima 7 hotela sa 4 i 5 zvezdica, a kupovinom ovog prestižnog hotela na hrvatskoj obali ćemo svakako još više podići nivo hotelskih i ugostiteljskih usluga. Kupovinom prestižnog Skiper Resort u Istri, gde potpada i hotel Kempinski Adriatic sa 5 zvezdica, kao i nedavnom saradnjom sa hotelskim brendom Sheraton dodatno ćemo učvrstiti našu poziciju na tržištu i smatram da ovo predstavlja značajan korak ka ostvarenju naših ciljeva u pravcu stvaranja snažne regionalne hotelske kompanije koja će uvezivati biznise na najatraktivnijim lokacijama i upotpunjavati se međusobno sa već postojećim karikama u sistemu”, izjavio je Nikola Avram, direktor grupacije hotela koje posluju u okviru MK sistema.

Kompleks Skiper Resort u Istri

Kada ste već ovde…

Na Skadarskom jezeru niče ekološki turistički kompleks

$
0
0

Crna Gora će za četiri godine dobiti luksuzni hotelski kompleks koji će biti smešten u Nacionalnom parku Skadarsko jezero.

Nakon uspešnog Porto Montenegra, naše južne komšije prave novi ambiciozni projekat vredan 160 miliona evra. U prelepom jezerskom krajoliku, niče turistički kompleks dugačkog imena The Oberoi Luxury Resort and Spa Skadar Lake Montenegro An Eco Resort s luksuznim hotelom sa 51 apartmanom, površine od 80 do 300 metara kvadratnih, kao i 30 vila za iznajmljivanje.

Pogledajte kako će izgledati ovaj turistički kompleks na Skadarskom jezeru:

Turistički kompleks gradiće Montenegro Resort Company i italijanska građevinska kompanija Pizzarotti, koji su i vlasnici, dok će hotelom upravljati indijska Oberoi grupa, piše Antena M.

Očekuje se da će izgradnja početi u prvoj polovini 2018. Očekivani rok završetka gradnje je kraj 2022. godine. Kada bude izgrađen, Luxury Resort and Spa otvoriće vrata za zaposlenje 200 lokalnih ljudi, a ta brojka iznosiće i 300 tokom glavne sezone.

Pozicija kompleksa na jezeru

Italijani i Indijci

Pored novog imena rizorta, koji je do sada bio poznat kao Porto Skadar Lake, predstavljen je i novi investitor u projektu, Pizzarotti Group. Italijanska kompanija sa preko 100 godina tradicije i iskustva posluje u 17 zemalja, a u Crnoj Gori pored novog rizorta gradi i Porto Novi u Kumboru.

Biserom predivnog Nacionalnog parka Skadarsko jezero upravljaće indijski hotelski lanac The Oberoi Group. U 2015. i 2016. godini čitaoci prestižnog časopisa za putovanja Travel and Leisure izabrali su Oberoi Group za najbolji svetski hotelski brend.

Foto: Youtube screenshot

Kada ste već tu, pogledajte i ovo:

Promocija aktuelnog broja časopisa DaNS u Beogradu

$
0
0

Promocija časopisa DaNS i panel “Fokus na modernizam” održaće se u četvrtak 19. oktobra 2017. u 19 časova, u Galeriji Artget Kulturnog centra Beograda na Trgu republike 5/I.

Časopis DaNS izlazi u kontinuitetu od 1982. godine, kao jedna od periodičnih publikacija koje su bile karakteristične za društva arhitekata u doba Jugoslavije. Iako je Društvo arhitekata Novog Sada pokrenulo svoj časopis relativno kasno u odnosu na ostale centre tadašnje države (sa renomiranim časopisima iz Beograda, Zagreba, Ljubljane, Sarajeva), DaNS je uspeo da preživi nekoliko promena sistema u kom je izlazio i održi kontinuitet sve do danas, nadživevši svoje savremenike iz doba pokretanja.

Iako je u početku bio više biltenskog karaktera vezanog za lokalno društvo arhitekata, kasnijim rekonceptualizacijama se preorijentisao na magazinsko izdanje koje se obraćalo širem auditorijumu, sa izbalansiranim sadržajem u kom se lokalna arhitektonska produkcija stavljala u kontekst širih dešavanja na sceni.

Najbitniji takav redizajn forme i sadržaja dogodio se sredinom dvehiljaditih godina, pod uredništvom Vladimira Mitrovića, kada je DaNS dobio i svoj najprepoznatljiviji oblik. Tada zacrtan koncept – da svaki broj ima temu, prikaze projekata, polemičke tekstove, eseje, hronike, preglede i najave dešavanja, kao i recenzije aktuelnih publikacija – održao se do danas. Poslednji, 82. broj, koji je izašao u julu 2017. godine, donosi sa sobom novi grafički identitet, autora Vladimira Garboša.

Fokus na modernizam

Tema 82. broja je Fokus na modernizam, na osnovu istoimene izložbe koju je Društvo arhitekata Novog Sada organizovalo marta 2017. u Muzeju savremene umetnosti Vojvodine. Izložbom je predstavljen izbor najznačajnijih objekata u Novom Sadu u periodu od 1950. do 1970. godine, kroz autorske fotografije Relje Ivanića.

Cilj izložbe, koji je bio da pristupi revalorizaciji arhitektonskog nasleđa iz ovog perioda, preneo se i na ovaj broj časopisa DaNS kao nastavak tema i polemika otvorenih na izložbi. To je učinjeno kroz desetak tekstova koji se bave nasleđem modernističke arhitekture socijalističke Jugoslavije, sa pregledom instanci u kojima je na lokalu otvarana ova tema: u Novom Sadu, Beogradu, Zagrebu, Podgorici, Trogiru i na celom Jadranu. Stoga će se razgovor na promociji časopisa nastaviti i na problematiku pokrenutu u ovim člancima.

Učestvuju: Slobodan Jović, Aleksandar Bede, Jelica Jovanović, Vladimir Mitrović, Bojan Kovačević, Lazar Kuzmanov

Moderator: Danica Jovović Prodanović

Kada ste već ovde, pročitajte i ovo:

Žeželjev most: Stvari konačno legle na svoje mesto

$
0
0

Lukovi novog Žeželjevog mosta spojeni su, a Novi Sad posle 18 godina dobija nazad svoju panoramu.

Nakon više godina izgradnje i nekoliko meseci priprema za lansiranje, lukovi Žeželjevog mosta postavljeni su na centralni rečni stub. To doduše ne znači da je most gotov.

Naprotiv, lukovi mosta sa sremske i bačke strane samo su navučeni na stub na sredini Dunava, a tek narednih dana će uslediti njegovo konačno spajanje.

Pešaci će moći preko mosta da pređu od sredine novembra, a na proleće, kada most bude potpuno funkcionalan, očekuje se otvaranje ove važne deonice za železnički saobraćaj.

Novi Žeželjev most je replika starog, izgrađenog 1961. godine po projektu arhitekte Branka Žeželja. Taj most je srušen u NATO bombardovanju Srbije 1999. godine. Za razliku od originalnog rešenja, most je izveden od čelika.

Manji luk dugačak je 177, a raspon drugog luka je 219 metara.

Uskoro se očekuje i demontaža postojećeg čeličnog mosta.

Pogledajte celu galeriju:

Foto: Igor Conić

Kada ste već ovde, pogledajte i ovo:

Ovako će izgledati spomenik Zoranu Đinđiću na Studentskom trgu

$
0
0

Pobednički rad delo je vajara Mrđan Bajić i književnice Biljana Srbljanović.

Gledajte u budućnost i tamo ćemo se sastati vi i ja – ova misao Zorana Đinđića, premijera Srbije ubijenog u atentatu 2003, bila je ideja vodilja za spomenik u obliku strele, čiji su koautori vajar Mrđan Bajić i književnica Biljana Srbljanović. Njihov rad je osvojio prvu nagradu na međunarodnom konkursu za izradu idejnog rešenja obeležja Zoranu Đinđiću na budućem šetalištu – preuređenom Studentskom trgu, piše DAB.

Gledajte u budućnost i tamo ćemo se sastati vi i ja – ova misao Zorana Đinđića bila je ideja vodilja za spomenik u obliku strele.

 

U nadmetanju za najbolje rešenje za spomenik 40 učesnika borilo se od marta, kada je dvostepeni konkurs raspisan. Posle prve runde, završene krajem juna, žiri je odabrao šest radova i njihovim autorima raspodelio nagradni fond od 19.000 evra. Na čelu žirija bio je Boris Podreka, a članovi su slikari akademici Dušan Otašević i Vladimir Veličković, vajar Mirsad Begić i arhitekta Milutin Folić.

Prva nagrada: Spomenik u obliku strele

Nagrade

Petočlani žiri na čelu sa arhitektom Borisom Podrekom, jednoglasno je odlučio da Bajićev rad proglasi najboljim, druga nagrada pripala je timu AKVS arhitekture Anđeli Karabašević i Vladislavu Sudžumu. Treća nagrada nije dodeljena.

U ekipi koja je dobila prvu nagradu od 8.000 evra učestvovali su još Predrag Kešelj, Petar Sazdanović, Marina Andrić, Dobrivoje Milijanović i Vladimir Riznić. Drugoplasirani su dobili 5.000 evra, a otkupljeni radovi su dobili 1.500 rvra.

Otkupljeni su radovi tima Dušana Petrovića, tima ARCVS, tima Aleksandra Stanojlovića i Borislav Prodanović.

Druga nagrada

Zoran naspram Njegoša

Poziciju budućeg monumenta, u blizini zgrade gde je Đinđić živeo i fakulteta na kojem je studirao, odredio je austrijski arhitekta Boris Podreka, autor idejnog rešenja Studentskog trga, koji će sa Vasinom ulicom i Trgom republike biti pretvoren u pešačku zonu. Spomenik ubijenom premijeru biće postavljen naspram obeležja Njegošu. Popločavanjem od tamnog kamena spomenici će biti povezani, a na platou kod Filozofskog fakulteta naći će se pjaceta gde će pulsirati studentski život.

Spomen-obeležje Zoranu Đinđiću trebalo bi da bude otkriveno 12. marta sledeće godine, a skulptura će tada privremeno biti postavljena na Studentskom trgu do početka izgradnje garaže, kada će taj prostor biti zatvoren zbog radova.

Foto: DAB

Kada ste već ovde, pogledajte i ovo:

CoNStruction17: Druga konferencija studenata počinje 27. oktobra

$
0
0

Otvaranje konferencije održaće se u petak 27.10.2017. u amfiteatru Rektorata Univerziteta u Novom Sadu sa početkom u 10 časova.

Na Fakultetu tehničkih nauka u Novom Sadu održaće se druga internacionalna konferencija studenata građevinarstva Construction17 koja će pored raznovrsnih predavanja o aktuelnim temama u oblasti građevinarstva sadržati i radionice, takmičenje u organizaciji gradilišta, obilaske najvećih gradilišta u Novom Sadu, kao i prezentacije naučnih radova studenata osnovnih i master akademskih studija.

Na ovogodišnjoj konferenciji će se uz studenate sa Fakulteta tehničkih nauka naći i studenti građevinarstva iz Beograda, Bosne i Hercegovine, Makedonije, Hrvatske i Italije. CoNStruction 17 trajaće pet dana.

Otvaranje će se održati u petak 27. oktobra u amfiteatru Rektorata Univerziteta u Novom Sadu sa početkom u 10 časova.

Kada ste već ovde, pogledajte i ovo:


U Saudijskoj Arabiji niče megagrad veličine jedne omanje države

$
0
0

Neom vredan 500 milijardi dolara prostiraće se na 26.500 kvadratnih kilometara što je površina jedne Makedonije.

Saudijska Arabija najavila je ambiciozni plan gradnje megagrada vrednog 500 milijardi dolara koji će se u potpunosti oslanjati na obnovljive izvore energije. Grad kojeg već nazivaju “startapom veličine države”, zvaće se zvanično Neom, a prostiraće se na površini od 26.500 kvadratnih kilometara na severozapadu zemlje uz Crveno more i Akapski zaliv.

Pogledajte kako će izgledati Neom:

Grad će se u potpunosti napajati obnovljivim izvorima energije, a to neće biti veliki problem pošto je ova lokacija pogodna za generisanje energije putem vetra i sunca.

 

Neom bi, u jednom trenutku, trebao da se proširi i na susedni Egipat i Jordan što bi ovaj megalomanski projekat činio prvom gradskom zonom koja se prostire na tri države.

Grad, koji praktično niče iz peska, zahteva gradnju celokupne infrastrukture koja treba da omogući maksimalnu efikasnost i održivost. Pošto je mobilnost jedan od stubova oslonaca ovog grada, planirana je izgradnja 100% ekološkog transportnog sistema kao i gradnja mosta Kralja Salmana koji će povezati Egipat i Saudijsku Arabiju. Neom će se u potpunosti napajati obnovljivim izvorima energije, a to neće biti veliki problem pošto je ova lokacija pogodna za generisanje energije putem vetra i sunca.

Granice budućeg megagrada

Raskošna destinacija za život

Neom je zamišljen kao grad koji bi predstavljao novi svetski centar tehnologije i biznisa. Oslanjao bi se na devet ekonomskih sektora: energija i voda, mobilnost, biotehnologija, napredna proizvodnja, mediji, zabava, tehnologija i digitalne nauke kao i sektor “Living as NEOM’s Foundation”.

Naravno, Neom neće biti samo tehnološki park već će to biti i luksuzna destinacija za život i turizam s raskošnim tržnim centrima, restoranima i centrima zabave. Na sajtu se spominju “velelepne” marine, zabavni parkovi “najveći na svetu”, “nepregledni parkovi” i slično.

Projekat će finansirati Saudijska Arabija, Javni investicioni fond Saudijske Arabije kao i brojni privatni i međunarodni investitori. Prva faza izgradnje Neoma planirana je da bude završena do 2025. godine.

Foto: NEOM

Kada ste već ovde, pogledajte i ovo:

Gondola kao novi javni gradski prevoz u Beogradu?

$
0
0

Projekat Beogondole predviđa 15 linija raspoređenih tako da delove Beograda spoje na najbrži mogući način.

Beograđani bi naredne godine konačno mogli da vide prve radove na gondoli koja bi trebalo da poveže Kalemegdan i park Ušće. Ovakvo prevozno sredstvo spojiće dve važne turističke destinacije u glavnom gradu Srbije i omogućiti, prvenstveno turistima, bolju vezu između dve savske obale, piše eKapija.

Da ova vrsta saobraćaja ima neuporedivo veći potencijal za Beograd, smatraju u Beogondoli. Oni, naime, predlažu gradnju sistema javnog prevoza gondolom koji bi imao 15 linija i povećao kapacitete za transport putnika u prestonici za čak 10 puta. Ideja deluje posebno interesantno danas, kada sveobuhvatni radovi na saobraćajnoj infrastrukturi stanovnicima Beograda i njegovim posetiocima stvaraju velike probleme.

Od Kaluđerice do Vuka za 22 minuta

Prva faza projekta bila bi gradnja promotivne linije od naselja Borča do Bloka 45 preko Tašmajdana.

 

U Beogondoli procenjuju da bi čitav sistem mogao da bude izgrađen u roku od 2-3 godine od trenutka dobijanja svih potrebnih dozvola, a ukupnu vrednost investicije procenjuju na oko 500 miliona evra.

Cene kao u Bus Plus sistemu

Kada je o pouzdanosti ovog vida prevoza reč, u ovoj kompaniji kažu da ih od početka u projektu prati austrijski Doppelmayr koji je već gradio gondole u 30 gradova i zemalja širom sveta i koji je “spreman da Srbiji i Beogradu ponudi najbolje uslove za gradnju javnog prevoza gondolama”.

Jedan od važnih aspekata ocene isplativosti izgradnje ove vrste prevoza biće cena karte, a u Beogondoli uveravaju da će koštati isto kao i sadašnji prevoz, te da bi trebalo da bude sastavni deo Bus Plus sistema.

Linije Beogondole

Projekat Beogondole predviđa 15 linija raspoređenih tako da delove Beograda spoje na najbrži mogući način.

Prva faza projekta bila bi gradnja promotivne linije od naselja Borča do Bloka 45 preko Tašmajdana, koji bi bio malo čvorište. Gradnja bi bila gotova za najkasnije godinu dana od trenutka dobijanja dozvole i poslužila bi i kao svojevrsni test kapaciteta i održivosti projekta.

Linija 1

Dr.Ivana Ribara – Nehruova – Gandijeva – Omladinskih brigada – Ada Ciganlija – Sajam – Kliničko-bolnički centar – Slavija – Tašmajdan – Bogoslovija
Vreme putovanja: Blok 70 – Ada Ciganlija – Sajam 10 minuta i 45 sekundi

Linija 4

Opština Novi Beograd – Blok 30 – TC Ušće– Beograd na vodi – Terazije
Vreme putovanja: 11 minuta i 45 sekundi

Linija 5

Borča greda – Borča – Kotež – Krnjača – Viline vode – SUP Beograd – Tašmajdan
Vreme putovanja: 24 minuta i 50 sekundi

Linija 8

Kaluđerica – Mali Mokri Lug – Konjarnik – Obilić – Čubura – Vukov spomenik
Vreme putovanja: 21 minuta i 40 sekundi

Foto: Beogondola

Kada ste već ovde, pogledajte i ovo:

Prozor na koji treba pokucati da biste dobili građevinsku dozvolu

$
0
0

Pokucajte na prozor sajta gradjevinskedozvole.rs koji radi 24 časa dnevno, poručuju iz USAID-a.

“Jedino što vam treba za gradnju jeste građevinski materijal, a sve što treba podmazati jeste alat!” – poručuje se iz promotivnog spota koji ima za cilj da se široj javnosti, privredi i građanima predstave rezultati najveće reforme u Srbiji sprovedene u proteklih 10 godina. Spot možete pogledati ovde:

Jedino što vam treba za gradnju jeste građevinski materijal, a sve što treba podmazati jeste alat!

 

Reforma izdavanja građevinskih dozvola kroz novi Zakon o planiranju i izgradnji, koji je usvojen u decembru 2014. godine, pojednostavila je administrativne procedure, skratila vreme potrebno za dobijanje građevinskih dozvola i smanjila troškove investitorima, što je omogućilo da Srbija u ovom segmentu za samo dve godine napreduje za čak 150 pozicija, i u 2017. godine zauzme visoko 36. mesto na Doing Business listi Svetske banke.

Projekat za bolje uslove poslovanja Američke agencije za međunarodni razvoj (USAID BEP) podržao je Vladu Republike Srbije u sprovođenju ove reforme usmerene ka unapređenju poslovnog ambijenta i povećanju konkurentnosti domaće privrede.

Kako do građevinske dozvole? Pogledajte ovde.

Kada ste već ovde, pogledajte i ovo:

Mikro i makro svet savremene umetnosti

$
0
0

Umetnici su tu da stvaraju, kritičari da valorizuju, a šira javnost da se buni i podsmeva. I tako sve dok sud o nekom delu ne izrekne i sama istorija, kaže istoričar umetnosti Marko Stojanović.

Poslednjih nedelju dana beogradsku javnost obeležila je savremena umetnost. Najpre je konačno otvoren Muzej savremene umetnosti na Novom Beogradu, jedan poseban mikro svet umetničkih dela „privremeno“ zatvoren pre više od jedne decenije. Zatim je svetlost dana ugledalo idejno rešenje za spomenik Zoranu Đinđiću, umetničko delo smešteno u savremeno makro okruženje naše društveno-političke realnosti. Oba događaja su izazvala burne reakcije.

Podele oko postavke

Otvaranje muzeja je široko pozdravljeno, kako od kolega istoričara umetnosti i umetnika, tako i od strane mnogobrojne kulturno-umetničke publike. Posetilaca je bilo najviše iz Beograda, ali su u čast ovog svečanog trenutka došli i iz drugih gradova poput Novog Sada, Niša, Pančeva, Subotice, Kragujevca, kao i jako puno stranaca koji su se zadesili u Srbiji. Svi su došli da vide kako će u novom sjaju zasijati biser posleratne moderne arhitekture, arhitekata profesora Ivana Antića i Ivanke Raspopović, ali i novu postavku umetničkih dela. Već sedam dana, 24 časa, muzej je radio bez prestanka, a dnevno ga je obišlo na hiljade ljudi. Rekonstruisana zgrada je plenila pažnjom, kako u eksterijeru tako i u enterijeru, a publika je imala samo reči hvale. Što se tiče stalne postavke, utisci su podeljeni.

Publika je imala samo reči hvale za zgradu MSU. Što se tiče stalne postavke, utisci su podeljeni.

Da nisu zastupljena dela nastala u poslednjih 10-20 godina, muzej bi mogao biti preimenovan u Muzej moderne umetnosti.

 

Najviše zamerki je otišlo na odabir novih dela, kojima je u nekim slučajevima posvećeno više pažnje nego nekim klasicima predratne ili posleratne moderne. Ali u tome i leži problem, ali i odgovor. Kada je 1965. godine dovršeno maestralno petospratno zdanje, muzej je ugostio slikarska i skulpturalna dela jugoslovenskih predratnih i posleratnih umetnika, koja su u to vreme bila u najvećoj meri savremena. Vremenom, kolekcija je uvećavana delima koja su kasnije nastajala, pa se došlo do brojke od preko 8.000 predmeta. Međutim, dela koja su stara 40 i više godina, a kojih ima možda najviše, više se ne mogu smatrati savremenim. U tome leži razlog odabira nove postavke, u kojoj su prirodno morala biti zastupljena dela nastala u poslednjih 10-20 godina, inače bi naziv muzeja mogao biti preimenovan u Muzej moderne umetnosti.

Rešenja za naše ili neke buduće generacije leži upravo u arhitekturi. Kada su autori Antić i Raspopović osmislili koncept zgrade, razmišljali su o održivosti same muzejske institucije i njenoj potrebi da znatno brže uvećava kolekcijski fundus, pa su joj podarili zgradu koja modularno može da uvećava svoju površinu, multipliciranjem identičnih kubičnih formi. Možda je najbolje da za sada uživamo u postojećoj zgradi, čije proširenje će sačekati neka srećnija vremena.

Prekinuta strela

Kada je raspisan javni konkurs za spomenik premijeru Zoranu Đinđiću, umetnici (kako skulptori tako i arhitekte) su videli priliku da se prikažu savremene ideje u prostorno-skulptoralnom oblikovanju. Ovo je bila i prilika da se pojavi neko delo koje odstupa od realizma, često viđanog u poslednjih nekoliko godina. Međutim, pokazalo se da to možda nije bila najbolja ideja.

Na konkursu pobeđuje avangardno rešenje skulptora profesora Mrđana Bajića i dramaturškinje Biljane Srbljanović, u obliku prekinute strele koja odašilje glasovne poruke premijera Đinđića. U nebo uperena, naglašena strela simbolizuje životnu filozofiju pokojnog premijera, dok njen prekid simbolizuje njegov tragično prekinut život. Takođe, snaga ideje, oblikovane u vidu strele, ukazuje da je ona nastavljena i nakon Đinđićeve smrti, u radu drugih političara koji su krenuli njegovim stopama. Koji su to političari i u kojoj meri su nastavili njegovu ideju, ne bih detaljnije komentarisao. Rešenje je upečatljivo, sa svojim konstruktivističkim omažom, koji se provlači u svim Bajićevim delima i moglo bi na pravi način markirati plato ispred Filozofskog fakulteta. Naravno, ne misle svi baš tako.

Spomenik Zoranu Đinđiću

Srbljanovićka je navela da rasprava i napadi na ovo delo podsećaju na situaciju između dva rata kada je javnost oštro osuđivala Meštrovićevog Pobednika.

 

Kao između dva svetska rata, kada su u novinama Vreme izlazile rasprave arhitekata na temu okončanih konkursa i podeljenih nagrada, tako se i sada u medijima pojavljuju napadi na ovo delo, dok ga autori brane uz kontra argumente. Srbljanovićka je navela da ova rasprava i napadi podsećaju na situaciju između dva rata kada je javnost oštro osuđivala Meštrovićevog Pobednika. A kritičari nisu nimalo blagi u kritici, a veoma su maštoviti u poređenjima. Mnogi su u spomeniku videli ribarsku udicu ili erektivni falusoidni motiv, a neki su pronašli slične spomenike u svetu. Doduše, strela je jedan univerzalni motiv za koji je teško da bude jedinstven i da se namerno ili slučajno ponovi na nekoliko lokacija širom planete. Meni se lično spomenik kao takav dopao, ali priznajem, malo sam teže u njemu prepoznao Đinđićev lik. Možda zato što nisam imao potpun doživljaj sa zvučnim efektima…

Pokušao sam da pronađem neko slično likovno rešenje. Kada sam počeo da pretražujem internet, zaprepastio sam se koliko su spomenici posvećeni svetskim državnicima konzervativni, to jest, da ih prezentuju kroz razne oblike realizma, s manjim ili većim ekspresionističkim uplivom. Bilo da je u pitanju puna figura ili bista, lik mora biti prepoznatljiv. Osobena odeća, oružje ili štap, karakteristični motivi na licu, kao što su usta, nos, brada, brkovi, naočare ili frizura. Sve ono što će bez ikakvog dvoumljenja ukazati o kojoj istorijskoj ličnosti je reč.

Zatim sam istraživao državnike koji su ubijeni putem atentata. Aldo Moro, Džon Kenedi, Ernesto Če Gevara, svi su dobili klasične spomenike. Jedini tragično nastradali državnik koji je dobio atipičan spomenik jeste Ulof Palme. U pitanju je jednostavan, neobrađen kamen, sa političarevim potpisom na njemu. Da li se ovim želelo aludirati na jednostavnost i skromnost švedskog premijera ili su Šveđani želeli da na drugačiji način prezentuju lik i delo Palmea, nećemo sa sigurnošću znati.

Pioniri izraza

Možda su naši autori savremeni pioniri izraza, u kojem se lik i delo neke ličnosti prezentuju kroz apstraktne nefiguralne motive. Ili su možda ovim konceptom želeli da izbegnu izgradnju kulta ličnosti koju je pokojni premijer odlučno izbegavao. Naravno, tu je i nezaobilazni prostorno-vremenski faktor. Lokacija namenjena spomeniku je na platou ispred Filozofskog fakulteta, koji je završio i sam Đinđić, pa je nekako prirodno da umetnički izraz ima više filozofsku dimenziju, dok nam vreme u kojem spomenik nastaje ukazuje da moramo progresnivnije razmišljati i doživljavati neku pojavu savremenog društva.

Prekinuta strela

Uglavnom, savremena umetnost, bilo ona zarobljena unutar mikrosveta galerija i muzeja ili ona oslobođena u makrosvetu javnog prostora, odigrava svoju primarnu ulogu – da nas neprestano provocira. Umetnici su tu da stvaraju, kritičari da valorizuju, a šira javnost da se buni i podsmeva. I tako sve dok sud o nekom delu ne izrekne i sama istorija.

Foto: privatna arhiva

O autoru teksta

marko-stojanovicMarko Stojanović, diplomirani istoričar umetnosti, vlasnik je jedinstvenog showrooma Shamliza u Beogradu. Aktivno se bavi temama arhitekture i urbanizma u glavnom gradu.

Kada ste već ovde, pročitajte i ovo:

BAB 2017: Arhitektonska i dizajnerska izložba

$
0
0

Manifestacija će se održati od 18. do 25. decembra u Jugoslovenskoj kinoteci u Beogradu.

Sve smo bliži otvaranju trećeg po redu Balkanskog arhitektonskog bijenala, a kako saznajemo iz organizacionog tima, najverovatnije će zbog većeg interesovanja učesnika biti produženi rokovi za prijem naučnih radova i izložbenih projekata.

Ovogodišnja tema pod nazivom Balkan Patterns (autor teme komesar dr Tatjana Mrđenović) privukla je veliki broj učesnika iz celog regiona, a najavljuju se i predavanja po pozivu, kao i gostovanja arhitekata, urbanista i prostornih planera iz država izvan balkanskog regiona. Nakon teksta o naučnoj konferenciji, kao jednom od sastavnih segmenata i ovogodišnjeg BAB 2017, nešto ćemo više reći i o arhitektonskoj i dizajnerskoj izložbi.

Dr Tatjana Stratimirović, kurator izložbe

Kurator izložbe ovogodišnjeg BAB 2017 je arhitekta dr Tatjana Stratimirović, koja će zajedno sa svojim timom koji čine arhitekta Tijana Atanasijević (arhitektonska izložba) i dizajner Jelena Nikolić (dizajnerska izložba) prikazati neka od najvrednijih ostvarenja regionalne arhitekture i dizajna, ali ugostiti i projekte izvan regiona, čiji su autori poreklom sa ovih prostora.

Izložba će biti žirirana od strane internacionalnog tima arhitekata, što je ustaljeno kao praksa od prošlog BAB 2015. Isto se očekuje i od dizajnerske izložbe nameštaja i rasvete, koja će promovisati, kako veće brendove, tako i pojedine autore iz regiona. Očekujemo da će na izložbi biti prikazana kvalitetna produkcija, čime se utvrđuju određeni vrednosni kriterijumi, ali i podiže ugled i značaj same manifestacije.

()

()

Prateće izložbe

Kao glavne prateće događaje ovogodišnjeg BAB 2017 izdvojili bismo dve izložbe. Jedna je istorijska, na temu 150 godina od prvog urbanističkog projekta Beograda u šancu koji je izradio inženjer Emilijan Josimović. Autori izložbe, koja će biti postavljena u Muzeju nauke i tehnike, su arhitekte Kristina Bunda i prof. Dr Ranka Gajić.

Prateća izložba “Emilijan Josimović – 150 godina od prvog urbanističkog projekta Beograda u šancu”

Druga prateća izložba, pod nazivom Outside, se odnosi na temu avangardnih projekata, uglavnom sa javnih konkursa, a koji će na nekoliko načina biti prikazana publici. Izložba Outside je imala premijerno izlaganje na prošlom BAB 2015, a ovaj put će biti organizovana u galeriji Štab od strane arhitekata Mile Mojsilović i Pavla Stamenovića.

Prateća izložba “Outside”

Prijavite se

Ukoliko ste arhitekta ili dizajner, a imate određeni projekat za koji smatrate da bi bilo zanimljivo da se prezentuje stručnoj javnosti ili široj publici koja će posetiti BAB 2017, za više informacije pogledajte ovde.

Kada ste već ovde, pogledajte i ovo:

Viewing all 2056 articles
Browse latest View live