Quantcast
Channel: Aktuelno – Gradnja
Viewing all 2056 articles
Browse latest View live

Velika imena dizajna na ovogodišnjem Sajmu nameštaja u Beogradu

$
0
0

Šestodnevni događaj vraća Beogradski sajam nameštaja na mapu važnih evropskih dešavanja.

Beogradski sajam nameštaja održaće se od 7. do 12. novembra, a ovogodišnja smotra izlagača biće proširena za neka značajna imena iz industrije. Kao prvo tu je Vitra koja predstavlja sam vrh u sferi industrije nameštaja. Dalje, na sajmu će izlagati i italijanski premium brendovi kao što su Mattiazzi i laCividina a tu je i francuski Forestier.

U fokusu ovogodišnjeg Sajma su eminentna imena iz sfere industrije nameštaja, ugledni dizajneri, prestižni proizvođači posvećeni vrhunskom kvalitetu.

 

Među novitetima se izdvaja i španski Mobles 114, litvanski Emko i francuski brend Petite Friture koji pravi dekoraciju. Da je Sajam centralni regionalni događaj pokazuju i kompanije koje se vraćaju i izlažu ponovo – srpski GIR, bosanski MS&WOOD i hrvatska Prostoria. Svoja najnovija rešenja prikazaće i atraktivan švajcarski brend WhiteOak.

Ovogodišnji međunarodni tim eksperata koji će dodeliti nagradu Zlatni ključ čine: Max Rommel, Matteo Ragni, Sean Poropat, Damjan Geber, Marko Basarovski.

Važan segment Sajma je i Design Talks – diskusija koja će okupiti vodeća, ugledna imena u sferi industrije nameštaja.

Elegantni i jednostavni aksesoari

Petite Friture je mlad francuski brend koji proizvodi elegantane i pristupačne objekte koje su kreirali trenutno aktuelni dizajneri iz celog sveta. Njihov dizajn je suptilan, jednostavan i nepristrasan, a asortiman proizvoda možete videti ovde.

Od Italijana sa stilom

Mattiazi je italijanski premium brend nastao iz male porodične firme. Specijalizovan u je proizvodnji drvenih stolica tradicionalnim veštinama ali i uz pomoć savremenih mašina. Mattiazi sarađuje s vodećim imenima u sferi dizajna kao što su Konstantin Grčić, Braća Burulek i drugi.

Švajcarski gigant

Vitra je švajcarska kompanija koja predstavlja sam vrh u sferi industrije nameštaja. Proizvela je neke od najpoznatijih komada nameštaja u istoriji savremenog dizajna, a ujedno je i izvršila ogroman uticaj na kreiranje modernog nameštaja i arhitekture i poimanje savremenog dizajna u celini.

Francuska rasveta

Francuska kompanija Forestier, pravi rasvetu snažnog identiteta. Sofisticiran dizajn s pažljivim odnosom prema oblicima i bojama karakterističan je za njihovu rasvetu. Forestier komadi su stilski čisti, luksuzni i atraktivni.

Gradnja na sajmu

Portal Gradnja.rs je i ove godine medijski pokrovitelj Sajma nameštaja u Beogradu tako da ćete na našim stranicama, kao i na našem YouTube kanalu, moći da pratite sva najzanimljivija dešavanja s ove smotre.

Kada ste već tu, pogledajte i ovo:


Najduži tunel u Srbiji biće u Vojvodini?

$
0
0

Ključni građevinski objekat saobraćajnice Novi Sad – Ruma biće dvocevni tunel kroz Frušku goru dužine 3,5 kilometara.

Iz vizuelizacije urađene od strane Petra Dragića, a prema idejnom projektu Instituta za puteve iz Beograda, možemo videti tačan potez putne deonice državnog puta I-B reda br. 21 koji će omogućiti bržu saobraćajnu vezu između Novog Sada i Rume i samim tim rasteretiti mesta kao što je, na primer, Irig.

Putna deonica pripada fruškogorskom koridoru, a povezaće obilaznicu oko Rume i Novi Sad.

Pogledajte kako će izgledati tunel i fruškogorski koridor:

Saobraćajnica ima za cilj da rastereti urbanizovane površine i izmesti tranzitni saobraćaj s prostora Nacionalnog parka Fruška gora.

 

Saobraćajnica se prostire u planinsko-ravničarskom terenu u sremskom delu Vojvodine. Ključni građevinski objekat ove saobraćajnice je tunel “Iriški Venac” kroz Frušku goru, kao dvocevni tunel u dužini od oko 3,5 kilometara. Ovaj tunel će ujedno biti i najduži tunel u Srbiji.

Naplatna rampa na saobraćajnici Novi Sad – Ruma

Ova saobraćajnica ima za cilj da saobraćajno rastereti urbanizovane površine i izmesti tranzitni saobraćaj s prostora Nacionalnog parka Fruška gora kroz tunel “Iriški Venac”.

Saobraćajnica je deo fruškogorskog koridora koji će biti i veza između koridora X i koridora IV, a po rangu to će biti vangradska saobraćajnica rezervisana za brzi motorni saobraćaj.

Položaj saobraćajnice:

Za nostalgičare

Prema projektu, zadržaće se i postojeće saobraćajnice koje vode ka vrhu Iriški Venac, tako da će vozači koji budu imali nostalgiju prema iriškoj „lakat krivini“ moći da koriste i stari put.

Kroz vizuelizaciju ovog infrastrukturnog projekta vide se i svi detalji novoprojektovane saobraćajnice koja se jednim delom poklapa sa postojećim državnim putem br. 21 i sa tunelom izbija u podnožje severnog dela Fruške gore.

Ulaz u tunel “Iriški Venac” dugačak oko 3,5 kilometara

Vizuelizacija Petra Dragića urađena je na osnovu realnih podataka iz idejnog projekta koji je urađen od strane Instituta za puteve iz Beograda, i model se može koristiti za sledeće BIM faze (4D, 5D itd).

Ideja o gradnji tunela kroz Frušku Goru, koji bi spojio Novi Sad i Rumu, postoji odavno, a o svim fazama ovog ambicioznog projekta možete pročitati ovde.

Foto, video: Petar Dragić

Kada ste već ovde, pogledajte i ovo:

Konkurs za Bijenale arhitekture u Veneciji 2018.

$
0
0

Raspisan je konkurs za idejno rešenje postavke unutar paviljona Republike Srbije na predstojećem Bijenalu arhitekture u Veneciji, sa temom Freespace.

Ministarstvo kulture i informisanja i Muzej primenjene umetnosti u saradnji sa Udruženjem arhitekata Srbije raspisuju konkurs za projekat predstavljanja Republike Srbije na 16. Međunarodnoj izložbi arhitekture u Veneciji (La Biennale di Venezia) 2018. godine.

Umetnički direktori – kustosi predstojećeg Bijenala arhitekture u Veneciji, irske arhitekte Ivon Farel (Yvonne Farrell) i Šeli Meknamara (Shelley McNamara) postavile su temu bijenala: Slobodan prostor (Freespace).

Različitost i kontinuitet u arhitekturi

Predstojeće Bijenale arhitekture biće fokusirano na arhitekturu i njene pouke: „Pozivamo sve učesnike i sve nacionalne paviljone da u Veneciju dovedu svoj Slobodni prostor, da bismo svi zajedno mogli da otkrijemo različitost, specifičnost i kontinuitet u arhitekturi koja se zasniva na ljudima, mestu, vremenu, istoriji, da održe kulturu i važnost arhitekture na ovoj dinamičnoj planeti“, rekle su arhitekte.

Rok za slanje radova je 1. decembar 2017. godine.

Konkursna dokumentacija:

Kada ste već ovde, pogledajte i ovo:

Vreme promena: Novi sajt i vizuelni identitet portala Gradnja.rs

$
0
0

Zahvaljujući konstantnim inovacijama i uvek aktuelnim sadržajem, naš portal ostaje mesto broj 1 na polju arhitekture i građevinarstva u Srbiji i regionu.

“Zar je već prošlo četiri godine od menjanja sajta?”, pitanje je koje je prvo isplivalo kada se u redakciji povela rasprava na temu da bi li trebalo osvežiti izgled portala. Promene nisu omiljene ali su neophodne jer se jedino tako može ići u korak s vremenom i trendovima. Stoga je zaključak rasprave bio: menjamo izgled sajta!

I baš kao kada u domu odlučite da, na primer, promenite kvaku na prozoru a na kraju završite s kompletnim renoviranjem stana, tako se i naše osvežavanje izgleda sajta završilo s kompletnim menjanjem vizuelnog identiteta.

Novi logo

Baš kako izgleda novi sajt, koji je sada pregledniji i pristupačniji a čije radove ispod haube potpisuje Eemagine, bila nam je želja da dobijemo i rasterećeniji i minimalističkiji vizuelni identitet. U tome nam je pomogao dizajner Miroslav Vujović Graforidža, dobitnik prestižne Red Dot nagrade za 2017. godinu, koji je dizajnirao novi logo portala Gradnja.

Minimalistički jednolinijski oblika znaka portala Gradnja.rs

Znak sadrži i stilizovano veliko slovo G, kao početno slovo naziva portala, dok se celokupan oblik može tumačiti i kao matica šrafa, što simbolizuje radove u oblasti enterijera.

–  kaže dizajner Miroslav Vujović.

Novi logo je jednostavniji, čitljiviji i u skladu sa svetskim trendovima, a kako kaže Miroslav “inspiracija za redizajnirani logo portala Gradnja.rs došla je iz postojećeg vizuelnog identiteta.”

“Pošlo se od ideje da se perspektivni prikaz prostora u starom znaku očuva, s tim što je on sada predstavljen na jedan jednostavniji i uprošćeniji način, putem minimalističkog jednolinijskog oblika, što je odavno trend u svetu.”, kaže dizajner Miroslav Vujević.

“Uz perspektivu sa dva nedogleda, znak sadrži i stilizovano veliko slovo G, kao početno slovo naziva portala, dok se celokupan oblik može tumačiti i kao matica šrafa, što simbolizuje radove u oblasti enterijera. Plava boja sa starog znaka sada je malo modifikovana, dok je neserifni font logotipa uočljiviji nego ranije, ali uz zadržanu jednostavnost i čitkost, čime ne konkuriše osobenosti koju nosi znak,” dodaje Miroslav.

Odgovor kuću gradi

Radovi se tu nisu završili – trebalo je osvežiti i slogan! Za novi slogan koji sada glasi “Odgovor kuću gradi” zaslužan je copywriter Mihailo Tešić iz agencije Leo Burnett.

“Pored olovke i projekta, mistrije i skele, pravi graditelj pre svega mora da ima znanje. Svrha sajta Gradnja.rs je da informacijama, to jest znanjem, pomogne svim graditeljima, postojećim i potencijalnim. Polazeći od ove dve ideje, želeo sam da nađem poruku koja će ih spojiti, na jednostavan i prepoznatljiv način… Srećom, rešenje se praktično samo nametnulo – jer šta je jasnije i prepoznatljivije od poslovice?”, kaže Mihailo Tešić.

Novi slogan portala: Odgovor kuću gradi

 

Zasukani rukavi

Puno promena u tako kratkom roku? Ne brinite, sve će brzo leći na svoje mesto jer je novi sajt zajedno sa novim vizuelnim identitetom prilagođen lakšem čitanju i informisanju.

Nadamo se da vam se nov izgled sajta i vizuelni identitet dopada, a mi vam obećavamo puno dobrog sadržaja u narednom periodu. Dakle, renoviranje je završeno! A sada da se zasuču rukavi jer samo odgovor kuću gradi.

Sajam nameštaja u Beogradu od 7. do 12. novembra 2017.

$
0
0

Medijski pokrovitelja ovogodišenjeg sajma nameštaja je portal Gradnja.rs.

Najznačajniji događaj u sferi dizajna, proizvodnje i distribucije nameštaja, drvne industrije i pratećih grana u Jugoistočnoj Evropi Beogradski sajam nameštaja u njegovom 55. izdanju obeležiće brojne premijere, vrhunski dizajn i inovacije, poseta uglednih dizajnera iz cele Evrope, ali i veliki broj poslovnih ljudi, kupaca i distributera iz svih krajeva sveta. U fokusu sajma biće kompanije posvećene dizajnu, kvalitetu i funkcionalnosti nameštaja, a izgradnja prepoznatljivog vizuelnog i tržišnog identita Srbije i regiona ostaje osnovna misija.

Među izlagačima će biti i slavna Vitra, Mattiazzi, LaCividina, Forestier, Petite Friture, Prostoria ali i domaće kompanije GIR i Atlas.

Događaj na celokupnom izlagačkom prostoru Beogradskog sajma okuplja ugledne kompanije iz ovog dela Evrope i sveta i razvijajući biznis orijentaciju ostaje u funkciji domaće i regionalne privrede.
Očekuje se da će tokom šest dana događaj posetiti oko 90.000 posetilaca što Beograd čini neprikosnovenim sajamskim centrom.

Najbolji vodič za nove trendove u svetu dizajna

Beogradski sajam nameštaja je ultimativno mesto za plasman noviteta u formi, materijala i idejnih rešenja za kompletno opremanje enterijera i uključuje sve faze u proizvodnji nameštaja, od primarne prerade drveta do finalnog proizvoda i funkcionalno – estetske dorade modela.
Uz nastojanje da uspostavi standard kvaliteta i podigne svest o značaju dizajna kao umetničke discipline, Sajam nameštaja približava široj publici nove estetske i kulturološke vrednosti, koje podižu kvalitet života i oplemenjuju životne i radne prostore.

Proširen izlagački prostor

Zbog povećanog interesovanja izlagača i učesnika i rasta manifestacije u svim parametrima, ove godine sa ponosom ističemo da se izlagački prostor proširio na nove tri hale – 7, 8 i 9. Na komletno raspoloživom izložbenom prostoru od preko 60.000 m2 učestvovaće 45 zemalja, odnosno više od 520 izlagača.
Na sajmu će se okupiti 13.000 profesionalaca iz ove privredne grane.

Brojne premijere i povratak velikih svetskih kompanija

Na spisku renomiranih kompanija koje će po prvi put nastupiti na Beogradskom sajmu i čije se premijere s nestrpljenjem očekuju nalaze se švajcarska “Vitra” čije je prisustvo svojevrsna potvrda kvaliteta na svakom događaju širom kontinenta, italijanski “Mattiazzi” koji će prikazati svoje čuvene drvene stolice izuzetnog kvaliteta, “LaCividina” čiji vrhunski dizajn nameštaja pleni na svim najprestižnijim sajmovima na svetu, dok će francuski “Forestier” oživeti prepoznatljivi pariski duh uz pomoć svoje autentične rasvete.
Mnogo se očekuje i od premijera koje pripremaju španski “Mobles 114” sa kolekcijama koje osvajaju svedenim i elegantnim dizajnom, litvanski “Emko” koji će oduševiti ljubitelje nameštaja od punog drveta, ali i od francuskog “Petite Friture” koji insistira na inovativnim i nesvakidašnjim komadima nameštaja, prvenstveno mladih dizajnera.

Bogatu izložbenu ponudu koja očekuje sve posetioce upotpuniće i povratnici na sajam, među kojima su i srpski “Gir”, švajcarski “White Oak” i bosanski “MS&Wood” sa kolekcijma nameštaja od visokokvalitetnog i punog drveta. Nove proizvode premijerno će predstaviti i hrvatska “Prostoria” koja je pokupila simpatije i tokom prošlogodišnjeg nastupa.

Dizajn specijaliteti

“Young Designers Exhibition” – presek stanja u savremenom dizajnu Uz kolekcije brojnih izlagača iz zemlje i sveta, posetioci će tokom sajamskih dana moći da uživaju u posebnim događajima posvećenim dizajnu koji su se već ustalili u sajamskoj agendi tokom prethodnih godina. Izložba mladih dizajnera pod nazivom “Young Designers Exhibition” okuplja mlade i perspektivne autore koji su dosadašnjim radom zaslužili šansu da predstave svoje nove, kreativne ideje i proizvode. Izložba je, kao svojevrstan presek stanja u savremenom dizajnu, prilika za afirmaciju dizajnera i njihovih proizvoda, ali i referenca za kontakt i saradnju sa proizvođačima i predstavnicima privrede.

Design Talks

Razgovori sa dizajnerima i arhitektama od prošle godine uspostavljeni na sajmu, pokazali su se kao pun
pogodak. I ove godine biće organizovani u istom formatu, a među učesnicima biće Nevio Mattiazzi (Mattiazzi), Inga Markovska (Emko), Nuria Tovar (Mobles 114), Tomislav Knezović (Prostoria), Bojan Radović (Gir), kao i svi članovi žirija za nagradu “Zlatni ključ”. Ovaj program je jedinstvena prilika da zainteresovana publika čuje profesionalna iskustva aktera koji intenzivno učestvuju u kreiranju industrije nameštaja. Učesnici će govoriti o projektima na kojima trenutno rade, o stanju u industriji nameštaja,
sistemima po kojima industrija funkcioniše, o trendovima i tržištu.

Medijski pokrovitelj sajma je portal Gradnja.rs.

 

Prvi utisci sa Sajma nameštaja u Beogradu

$
0
0

Ovo su komadi nameštaja koji su mi zapali za oko na prvom danu revitalizovane manifestacije.

Priznajem, ovo je prvi put da sam s nestrpljenjem čekala početak sajma. Do sada je to bio događaj na koji je bio red da se ode i koji je bio, naravno, neizostavan zbog posla kojim se bavim. Međutim, pomak koji je sajam napravio prethodnih godina, kako u broju predstavljenih renomiranih brendova kako i u dizajnu samih štandova i celog vizuelnog koncepta sajma, ulio mi je nadu u ovu domaću manifestaciju. Ni ovog puta nisu razočarali!

Obišla sam Sajam nameštaja 2017. prvog dana i ovo deo mojih zapažanja. Za početak, predstavljam vam komade nameštaja koji su se izdvojili po mom ukusu.

Konačno udobna sofa na razvlačenje

Na ulazu u halu 3 (od koje sam najviše očekivala) dočekao nas je Extraform. Sjajna lokacija štanda na samom ulazu u halu je i ove godine definisala da ona bude početna tačka za obilazak sajma. Malo ljudi zna da je ovo domaći proizvođač iz Sente koji 90% svojih proizvoda izvozi.

Za oko mi je zapao novi model garniture s ležajem Luna. Ovo je jedan od retkih modela sofa na razvlačenje koja ima dušek (140×200 cm ili 160×200) debljine 18 centimetara – dakle, dušek standardne debljine, a ne od 12 cm kakav je inače kod pomoćnih ležajeva. Latofleks letvice čine ovu sofu komotnom i udobnom za svakodnevno spavanje bez bola u leđima (barem tako tvrde proizvođači, priznajem – nisam probala). Dizajn sofe potpisuje Zoran Jedrejčić , inače art direktor beogradskog sajma nameštaja.

Extraform, trosed s ležajem Luna, dimenzije dušeka 140×200, cena od 148.000 dinara

Kuhinja napravljena komplet od punog drveta

Iako je Hard Stuff svake godine na sajmu, ovaj put su se izborili da svoje mesto nađu u hali broj 3 – zajedno s najboljima. Otuda i slogan štanda: “Enough Posh For You?”

Kao svog favorita iz oblasti kuhinja izdavajam ovu lepoticu izvedenu u potpunosti od punog, hrastovog drveta. I radna ploča, i frontovi pa čak i korpusi su izvedeni od punog drveta! Dizajn frontova je takođe neobičan pa tako imamo ladicu za krompir ili luk s rešetkom od drveta, ladice s ispunom od armiranog stakla, viseće elemente u kombinaciji s armaturom, nezaobilaznim materijalom ovog brenda. Radna ploča, na čijoj prednjoj ivici je zadržan vijugavi pravac godova, voskirana je i tako zaštićena od upijanja vlage ili oštećenja.

I korpusi su napravljeni od punog drveta

Prosečna cena ove kuhinje je oko 800 evra po dužnom metru, a dizajn svake kuhinje razrađuje se zajedno s majstorima. Bravo Hard Stuff!

Hard Stuff, kuhinja po meri od punog drveta, oko 800 evra po metru dužnom

Fotelja po meri stana

Evo jednog noviteta za koji mislim da bi se odlično uklopio u mnoge enterijere: fotelja Trifidae koju pravi Prostoria. Ova geometrijski pravilna fotelja strogih arhitektonskih linija izgleda veoma efektno, a ne zauzima puno prostora. Model fotelje s niskim naslonom za glavu pogodna je i za manje stanove jer je vrlo kompaktna a pritom izuzetno udobna.

Prostoria, fotelja Trifidae

A u spavaćoj sobi – klasika!

Home centar, koji se sada zove Home Plus, uvoznik je brenda Moitto. Ovaj brend mi se sviđa jer ima vrlo interesantnih modela po pristupačnim cenama tako da me je zainteresovalo šta će predstaviti ove godine. Nisu me razočarali! Zapazila sam elegantan krevet koji će se najviše svideti ljubiteljima klasičnijih linija.

Home plus, Moitto, dimenzija dušeka 160×200, cena 124.000 dinara

Odličan dodatak ovom stilskom krevetu je i noćni ormarić izveden u potpunosti od ogledala.

Home plus, Moito, noćni ormarić Talona, cena 46.400 din

Distribucija: sve na jednom mestu

Distribucija je novi domaći brend koji svoj prvi salon otvara danas u Beogradu na mestu nekadašnjeg Supermarketa. Premijeru brendova koje su okupili pod svoj krov imali smo priliku da vidimo na sajmu u hali 3a. Tako su Mattiazzi, Foriester, LaCividina, Emko, Artisan, Petite Friture, m114, Mosso i još brojni drugi brendovi okupljeni na jednom mestu. Izdvojila bih fotelju Neva čija je konstrukcija od punog drveta, a sedalni deo tapaciran u efektan žuti štof.

Distribucija, Artisan, Neva, cena od 186.400 dinara

Takođe svidela mi se i fotelja s naslonom za glavu u pastelnoj plavoj nijansi.

Distribucija, LaCividina

U vama čuči malo dete?

GIR je takođe domaći brend koji pomno pratim jer uvek imaju interesantne i dobro dizajnirane modele. Pored sjajnih stolova, polica i stolica s ponude na sajmu sam ipak izdvojila ovu ljuljašku visine 245 centimetara. Napravljena je od jasena, a testirana je na ljuljanje osoba do 100 kilograma. Za teže, kažu, ne garantuju.

Gir store, ljuljaška za vrtiće i poslovne prostore, cena 90.650 dinara

Umesto zaključka

Na sajmu nameštaja ima za svakoga po nešto: skuplji, povoljniji, moderniji ili klasičniji modeli za svačiji džep. Obratite pažnju da skoro svi proizvođači omogućavaju sajamski popust tako da ovo može biti i dobra prilika za osvežavanje enterijera.

Ne zaboravite da nas pratite pošto će redakcija portala Gradnja.rs, koji je inače medijski pokrovitelj sajma nameštaja, biti na ovoj manifestaciji svaki dan i prenositi najzanimljivije detalje. Naš izveštaj sa sajma možete pratiti i na društvenim mrežama. TIP: Ne zaboravite da pogledajte i Instagram Story.

Naslovna fotografija: Distribucija; Foto: Igor Conić

Kada ste već ovde, pogledajte i ovo:

3 razloga zašto treba posetiti beogradski sajam nameštaja

$
0
0

Sajam nameštaja 2017. u Beogradu traje do nedelje pa imate još vremena da vidite sledeće!

Beogradski sajam nameštaja počeo je utorak, 7. novembra a redakcija portala Gradnja.rs, kao medijski pokrovitelj sajma, bio je na ovoj manifestaciji svaki dan. Prve utiske prenela vam je dizajnerka enterijera Sonja Brstina, a ovom prilikom osvrnućemo se na tri stvari zbog čega o ovogodišnjem sajmu ne možete samo čitati već ga morate i posetiti.

1. Milano u malom

Odmah čim kročite u prvu sajamsku halu (broj 3) biće vam jasno da je beogradski sajam nameštaja jedna drugačija smotra na kakve nismo navikli u domaćim uslovima. Prvo će vas sačekati fenomenalni Extraform iz Sente čiji nameštaj izgleda kao da je iz Skandinavije. Potom će vas iznenaditi domaći GIR iz Kragujevca koji je već pobrao simpatije domaće publike svojim sjajno dizajnim komadima nameštaja. Tu je potom švajcarska Vitra koja je prezentovala dizajnerske komade nameštaja koje viđamo u luksuznim enterijerima kao što je čuvena Lounge Chair od Ejmsa.

Extraform iz Sente pravi nameštaj koji izgleda veoma efektno
Neobična stolica iz Hookl und Stool

U centralnom delu hale smestio se možda i najlepši štand sajma – a to je hrvatska Prostoria. Jednostavan ali efektan štand s drvenim gredicama odlično prezentuje asortiman ovog proizvođača nameštaja čiju fabriku smo nedavno posetili i uverili se da u njoj izgleda kao u apoteci. Zvezda njihovog štanda je fotelja Trifidae koju je dizajnirao Numen/ForUse.

Odličan štand imala je Prostoria
Trifidae fotelja na štandu Prostorie

U hali tri izložio je i Atlas Užice sa svojim kompletnom novim asortimanom sofa i kreveta. Odmah do njih je i White Oak s fantastičnom kolekcijom Malin, koja je osvojila i nagradu sajma za najbolju kolekciju. S druge strane hale nalazi se štand Hard Stufa koji je pravi magnet za poglede publike. Centralna tačka štanda je kancelarijski sto na kojem se može igrati ping-pong, ali je našu pažnju privukla kuhinja od punog drveta koja će se savršeno uklopiti u industrijske enterijere.

Hard Stuff privukao je pažnju kuhinjom od punog drveta

Možda će zvučati pretenciozno ali ova hala deluje kao milanski Salone del Mobile u malom. Naravno, ima tu puno mesta za unapređenje ali je ovo odličan nagoveštaj u šta beogradski sajam nameštaja može da preraste.

2. Šta distribuira Distribucija

Hala 3a je nešto što bismo voleli da vidimo pod svim kupolama beogradskog sajma. To je ujedno i drugi razlog zašto treba da dođete na ovogodišnji sajam nameštaja. Naime, u ovoj prolaznoj hali, koju ste nekada samo protrčali u nadi da vas ne zaustave kako bi vam izmasirali stopala, sada se smestila Distribucija – novi igrač na tržištu (luksuznog) nameštaja.

Mosso kod Distribucije
Bosanski Artisan pravi sjajne komade od punog drveta

U jednostavnoj i misteriozno zamračenoj hali, moći ćete u prolazu da sagledate šta je vrhunac evropskog dizajna. Tu je za početak Mosso sa sjajnim italijanskim sofama, zatim Artisan iz BiH čiji komadi su već postali dobro prepoznatljivi, a onda će vas sačekati Mattiazi s drvenim foteljama koje izgledaju kao skulpture. LaCividina ima tapacirani nameštaj veoma savremenih linija, a na štandu Foriester ćete videti kako izleda rasveta po poslednjoj francuskoj modi. Na kraju štanda sačekaće vas verovatno najefektnije stolice na sajmu napravljene od plastike. Njih pravi španski Mobles 114, a ove stolice karakterišu jarke boje i stroge ivice koje ne mogu a da vam ne zapadnu za oko.

Plastične stolice s jarkim bojama: M114
Vidi se da je udobno… ali i skupo: Mosso

3. Dobar šoping

Pošto će većina pariti oči na nameštaj izložen u halama 3 i 3A, svoj novčanik će verovatno isprazniti u hali broj 1 jer se tamo uglavnom nalaze domaći proizvođači čiji je asortiman proizvoda daleko pristupačniji. Obratite pažnju na firme Atlas iz Užica, Mita iz Leskovca i Feydom iz Makedonije. Ako ne nađete ništa kod njih, znajte da i svi ostali proizvođači nude popust za kupovinu u vreme trajanja sajma do 25% pa ovo može biti sjajna prilika da osvežite vaš životni prostor. Naravno, ukoliko tražite beskompromisan dizajn, vrhunske materijale i komade koji plene pažnju, mnogo bolji izbor pronaći ćete u pređašnjim halama ali znajte da ćete za njih morati da izdvojite mnogo više novca. Ali pare nisu problem, zar ne?

Atlas je napravio i modnu izložbu haljina napravljenih od ostataka tkanina
Novi model kreveta kod Atlasa
Boja za hrabre: Atlas Užice
Drvopromet iz Kule predstavio je metalne stolice koje izgledaju kao da su od drveta
Vitorogov štand? Da, da!
Promenada iz Rume pravi nameštaj za one koji vole stilizovane komade

Foto: Igor Conić

Kada ste već ovde, pročitajte i ovo:

Nova javna garaža u Novom Sadu biće zelena oaza usred grada

$
0
0

Na javnoj prezentaciji predstavljena je i ideja prema kojoj Šafarikova ulica postaje jednosmerna saobraćajnica s dve trake.

Buduća javna garaža u centru Novog Sada zamišljena je kao urbana oaza s mnogo zelenila koje u najvećoj meri dominira na krovnoj konstrukciji. Planirano je da ima oko 350 parking mesta koja će se prostirati na ukupno osam etaža, odnosno dve podzemne i šest nadzemnih, a na svakoj od njih biće obezbeđena i parking mesta za bicikliste. Pristup vozila odvijaće se iz ulice Pap Pavla i Šafarikove, dok je izlaz orijentisan ka Uspenskoj.

Blok omeđen ulicama Šafarikova, Jevrejska i Uspenska

Planira se izgradnja novog poslovnog objekta uz zgradu hotela Centar.

Uz zgradu hotela Centar, ka Uspenskoj ulici, planira se izgradnja poslovnog objekta s identičnom fasadom koji će biti fizički odvojen zelenim atrijumom od garažnog objekta, ali vizuelno utopljen u ceo blok.

Svojim položajem garaža će zauzeti sadašnji prostor terminala gradskog prevoza koji će neminovno biti izmešten, međutim buduća lokacija nije precizirana.

Brisoleji će biti urađeni u stilu onih na hotelu Centar

Jednosmerna Šafarikova

Na javnoj prezentaciji našao se i blok zgrada uz Jevrejsku ulicu u kojem se u najvećem delu zadržavaju postojeći objekti. U kooperaciji sa saobraćajnim inženjerima nastala je interesantna ideja prema kojoj Šafarikova ulica u predelu spomenutog bloka postaje jednosmerna saobraćajnica s dve trake, za koju se smatra da će značajno rasteretiti raskrsnicu Jevrejske u Bulevara Mihajla Pupina.

Za sada nije poznato hoće li izgradnja garaže biti finansirana iz gradskog budžeta ili u vidu javno-privatnog partnerstva.

Kada ste već ovde, pogledajte i ovo:


Leonid Nešić dobitnik Tabakovićeve nagrade 2017.

$
0
0

Dodela nagrade s retrospektivnom izložbom održaće se u sredu, 15. novembra 2017. godine u 19h u prostoru Studija M u Novom Sadu.

Ovogodišnji dobitnik Tabakovićeve nagrade je arhitekta Leonid Nešić (Kraljevo, 1956). Diplomirao na Arhitektonskom fakultetu u Beogradu kod prof. Milana Lojanice (1981). Karijeru započeo u Zavodu za urbanizam u Novom Sadu gde je učestvovao u izradi više detaljnih urbanističkih planova (1983-1995). Od 1995. vodi sopstveni projektni biro Nes – Invest.

Leo Nešić, Stambeno-poslovna zgrada u Novom Sadu (2012); Foto: MSUV

Njegove zgrade su elegantne, studiozno i precizno projektovane, s posebnim odnosom prema materijalima i detaljima.

Tokom devedesetih godina projektovao više stambeno-poslovnih objekata u širem gradskom jezgru Novog Sada i unapredio inače sumornu graditeljsku praksu te decenije. Njegove zgrade su elegantne, studiozno i precizno projektovane, s posebnim odnosom prema materijalima i detaljima. Poslednje objekte stvara pod uticajem neomodernističkih težnji, sa asocijacijama na modernu međuratnu arhitekturu koristeći savremene materijale i naglašen kolorit.

Vrhunsko priznanje

Tabakovićevu nagradu arhitekture od 1995. godine dodeljuje Društvo arhitekata Novog Sada svojim članovima kao vrhunsko priznanje za ostvarena arhitektonska dela i celokupnu stvaralačku karijeru. Povodom dodele nagrade organizuje se retrospektivna izložba dobitnika s pratećim katalogom u izdanju DaNS-a.

Korisne informacije

Trajanje izložbe: 15-20. novembar 2017. (Studio M, Novi Sad)
Kustos izložbe: Vladimir Mitrović
Postavka izložbe: Leonid Nešić, Vladimir Mitrović
Organizator: DANS – Društvo arhitekata Novog Sada
Sponzor izložbe: Grad Novi Sad – Gradska uprava za kulturu, Projektni biro NES-INVEST Novi Sad

Kada ste već ovde…

Skulptura Koste Bogdanovića krasiće kružni tok u Beogradu

$
0
0

Kružnim tokom kod Bogoslovije dominiraće savremena skulptura Tripod našeg uglednog umetnika.

Skulptura Tripod vizantijskoplave boje umetnika Koste Bogdanovića (1930-2012) biće vidljiva svakom ko dolazi sa Pančevačkog mosta, Zvezdare, Mirijeva i Karaburme jer će biti postavljena na kružnom toku kod Bogoslovije koja je u svoje vreme bila avangarda, baš kao što je i ova skulptura, pišu Novosti.

Skulptura će biti obojena u vizantijskoplavu boju koja je bila specifična za Kostu Bogdanovića.

Skulptura Tripod trebalo je da bude postavljena još 2009. godine, kada je prihvaćena na gradskom konkursu, objašnjava umetnikov sin, istoričar umetnosti Marko Bogdanović, ali tada nije bilo novca za njeno izvođenje.

Prohrom težak 6 tona

Skultura će biti realizovana na osnovu makete i kompletnog tehničkog nacrta i dokumentacije iz baštine Koste Bogdanović. Ona je malo arhitektonsko delo, visoko osam i po metara i teško šest tona, oslonjeno na tri noge, zamišljeno u Kostinoj poetici Forme arhitektonike. Kosta je ostavio zadatak da bude izvedena u prohrom čeliku, da se ne bi jednog dana pojavila korozija. Skulptura će biti obojena u, za njega specifičnu, vizantijskoplavu boju.

Od vremena kada je ovo delo Koste Bogdanovića izabrano na konkursu, više puta su se razmatrale lokacije za njegovo postavljanje:

– U jednom trenutku se razmišljalo da bude u Knez Mihailovoj, potom je jedan privatni kolekcionar imao ideju da finansira njeno izvođenje i da bude postavljena na jednoj maloj pjaceti ispred njegove zgrade na Kopitarevoj gradini, a onda je nastupila kriza i niko ništa nije pominjao, dok mi se gradski arhitekta Milutin Folić nije javio i tražio da dostavim dokumentaciju – priča Marko Bogdanović za Novosti.

Umetnik, profesor, teoretičar

Skulptor, istoričar i teoretičar umetnosti Kosta Bogdanović (1930-2012) tajne vajarstva otkrivao je u ateljeu Sretena Stojanovića. U Muzeju savremene umetnosti, gde je osnovao Centar za vizuelnu kulturu i informacije, radio je kao kustos, muzejski savetnik i direktor (1985-1987). Bio je profesor u Sarajevu, Banjaluci, Novom Sadu, Beogradu, imao je više od četrdeset samostalnih izložbi, bio autor više od deset knjiga.

Kada ste već ovde…

Hram vina gradi se na Fruškoj gori

$
0
0

Kompleks Hrama vina u Šuljmu nalazi se na oko dvadesetak kilometara od Sremske Mitrovice. 

Na osnovu projekta kojeg potpisuje arhitekta Zoran Rašević iz Novog Sada, na obroncima Fruške gore, na samoj granici Nacionalnog parka, gradiće se Hram vina u naselju Šuljam čiju izgradnju će sa 3,5 miliona evra finansirati privatnik Milorad Milošević. U blizini Sremske Mitrovice, u mestu Veliki Radinci, gradi se i vinarija Probus, u okviru koje je planirana i hladnjača za čuvanje voća i povrća, čime će dodatno biti podržan razvoj poljoprivrede u ovom kraju, piše eKapija.

Parcela je na samoj granici Nacionalnog parka

Ovaj urbanistički projekat nagrađen je priznanjem na 26. Međunarodnom salonu urbanizma u Nišu.

Na parceli će se nalaziti zasad vinove loze i objekat površine 1.200 kvadrata koji će se koristiti za degustaciju i prezentaciju vina, kao i za čuvanje. Urbanistički projekat sa urbanističko-arhitektonskom razradom lokacije, za izgradnju ovog objekta, uradilo je Javno preduzeće Urbanizam iz Sremske Mitrovice.

– Sama zgrada je gotovo kvadratnog oblika, delimično ukopana, sa dva nivoa (prizemlje i podrum). Glavni ulaz u objekat, sa spoljašnjim stepeništem, je sa južne strane. Takođe, sa južne strane su isprojektovane dve rampe za spoljašnji ulaz u podrum objekta, koji je povezan sa prizemljem putem unutrašnjeg dvokrakog stepeništa i liftom – objašnjava u razgovoru Mirjana Vašut, direktorka JP Urbanizam Sremska Mitrovica.

Hrama vina projektovao je arhitekta Zoran Rašević iz Novog Sada

Proizvodnja i degustacija

Ovaj urbanistički projekat nagrađen je priznanjem na 26. Međunarodnom salonu urbanizma u Nišu. Sam objekat Hrama vina projektovao je arhitekta Zoran Rašević iz Novog Sada. Prema rečima naše sagovornice, “objekat će zaista izgledati kao još jedan hram na Fruškoj gori”.

– Hram vina se sastoji iz nekoliko delova – glavni deo biće prostor za prezentaciju proizvoda, dok je drugi deo ukopan u padini Fruške gore i služiće za čuvanje barika, odnosno proizvoda koji će nastajati u vinariji Probus u Velikim Radincima. U Probusu će se, inače, uz brendirana vina na oko 2.000 m2 proizvoditi i različite vrste rakija, kao i ulje od semenki bundeve, a planirana je i izgradnja hladnjače za čuvanje voća i povrća sa ovog područja – kaže investitor Milorad Milošević.

U ova dva projekta Milorad Milošević iz sela Veliki Radinci uložio je oko 3,5 miliona evra. Oba objekta, čije je izgradnja u toku, trebalo bi da budu završena sledeće godine.

Foto: eKapija

Kada ste već tu…

Instant kuća koja se kao od karata sastavlja za par sati

$
0
0

M.A.Di je genijalni stambeni objekat koji se na adresu isporučuju spljošten.

Po projektu italijanskog arhitekte Renatoa Vidala, u proizvodnju je ušla modularna kuća zvana M.A.Di koja poštuje sve principe energetske efikasnosti. Ne samo da je ima ugrađene solarne panele na krovu, da koristi LED rasvetu u enterijeru već i prečišćava otpadnu vodu u tehničku. Ova kuća je pritom i otporna na jake zemljotrese. Međutim, zbog jedne druge stvari ova kuća skreće pažnju stručne javnosti.

Kuća se na gradilište isporučuje spljošteno

Zahvaljujući mogućnosti sklapanja u pakovanje malih dimenzija, spljoštena kuća se na gradilište može isporučiti kamionom.

M.A.Di Home je modularni stambeni objekat koji je osmišljen tako da skrati vreme koje je potrebno da se proizvedeni montažni objekat sastavi na licu mesta. Zahvaljujući jedinstvenoj mogućnosti sklapanja u pakovanje malih dimenzija, spljoštena kuća se na bilo koju zadatu lokaciju može isporučiti kamionom ili u transportnom kontejneru. Kada stigne na mesto montaže, kuća se otvara kao iz špila karata. Modul se praktično odmota, a potom se stavlja krov, pod i zidovi. Prema rečima proizvođača, ova kuća (od karata) sastavlja se za šest do sedam sati, piše New Atlas.

Kuća se sastavlja kao iz špila karata

Bez računa za struju i vodu

Kuća je napravljena od lameliranog drveta u kombinaciji s galvanizovanim čeličnim nosačima koji objektu daju seizmičku otpornost. Zidovi su izolovani kamenom vunom dok je poliuretanska pena zaslužna za njenu otpornost na vlagu. Ukoliko se na njen krov postave solarni paneli, ona postaje energetski nezavisna, a pritom može biti nezavisna i od vodovoda. Naime, s instaliranim sistemom za prikupljanje kišnice i sistemom za prečišćavanje otpadnih voda, nećete morati da brinete za račun za vodu. Takođe, objekat ne mora biti izgrađen na betonskim temeljima, pa kako navode proizvođači, kuća može imati nulti uticaj na prirodnu sredinu.

Enterijer kuće. Doduše, ovo je render…

U zavisnosti od potreba klijenata, na raspolaganju su stambene jedinice od 27 pa sve do 84 metara kvadratnih. Svaki model ima dve etaže i dolazi sa kuhinjom, trpezarijom i kupatilom na prizemlju, kao i spavaćim blokom na spratu. Po želji kupaca, kući se može pridodati balkon na spratu ili terasa u prizemlju.

Objekat je u obliku slova A što u kombinaciji s velikim staklenim površinama omogućava prodor velike količine prirodne svetlosti u unutrašnjost kuće.

U ponudi su razni modeli kuća. Od ovakvih malih…

Spremno i za Srbiju

Od dana porudžbine potrebno je od 30 do 40 dana da se M.A.Di kuća napravi, dok je cena po kvadratnom metru 800 evra. Dakle, cena kompletne kuće iznosi od 21.600 do 67.200 evra za najveći model. Zahvaljujući inovativnoj mogućnosti pakovanja, može se isporučiti bilo gde u svetu pa i u Srbiji.

… do ovako velikih koje koštaju skoro 70.000 evra.

Ovaj montažni objekat nije jeftin, ali imajući u vidu da za 800 evra po kvadratu dobijate dom koji je energetski efikasan kao i da se može sastaviti za svega par sati, cena postaje sasvim razumna.

Foto: M.A.Di Home

Kada ste već ovde…

Sarajevo najzeleniji grad Evrope, Beograd na sredini liste

$
0
0

Satelitski snimci pokazali su koliko evropski gradovi zaista imaju površina pod zelenilom.

S rastućim trendom migracija stanovništva iz ruralnih krajeva u urbane sredine, pitanje koliko zaista ima parkova i zelenila u našim gradovima važnije je nego ikad. Iako preseljenje u urbane centre nudi veće mogućnosti za obrazovanje, zapošljavanje, lečenje i kulturno uzdizanje, cena za plaća povećanjem stresa uzrokovanim povećanjem buke i smanjenjem otvorenih prostora, svežeg vazduha i prirodne sredine. Ovo je podstaklo Filipa Gertnera, naučnika iz oblasti šumarstva, da istraži koliko zaista gradovi u Evropi imaju zelenih površina.

Ispred prestonice Srbije je i Ljubljana, Zagreb, Priština, kao i Skoplje, dok su se lošije plasirali Podgorica pa čak i Beč.

Koristeći satelitske snimke i metodu detekcije vrste piksela, Gertner je napravio indeks vegetacije (Normalized Difference Vegetation Index – NDVI) za 43 evropske prestonice. U postupku indeksiranja korišćen je radijus od 8 kilometara oko centra grada.

Istraživanje je pokazalo da je Sarajevo u Bosni i Hercegovini najzeleniji grad u Evropi s indeksom 0,6778, dok se Beograd nalazi na sredini liste s ocenom 0,295. Ispred prestonice Srbije je i Ljubljana (0,6114), Zagreb (0,4121), Priština (0,3535) kao i Skoplje (0,3105), dok su se lošije plasirali Podgorica (0,2363) pa čak i Beč (0,1738). Neslavno poslednje mesto zauzela je Atina s indeksom 0,0879.

Satelitski snimak prvoplasiranog Sarajeva

Još dve liste

Rezultati pokazuju da se manji gradovi kotiraju bolje jer generalno imaju manje gradskog područja. Zbog metodologije istraživanja, gradovi na obalama takođe dobijaju niske ocene zato što imaju generalno manje prostora za sadnju biljaka, pa je zato Gertner napravio listu s najzelenijim gradovima na obali (Monako) kao i listu najzelenijih gradova s populacijom preko 2 miliona. Prvo mesto na toj užoj listi zauzeo je Kijev, a slede Berlin i Rim.

Najzeleniji gradovi u Evropi s populacijom preko 2 miliona
Najzeleniji gradovi u Evropi na obali

Rang lista najzelenijih gradova Evrope

A evo kako izgleda konačna rang lista od najzelenijeg grada pa do najmanje zelenog grada u Evropi:

Sarajevo – 0,6778
Vaduz – 0,6738
Ljubljana – 0,6114
Andora – 0,6074
Bern – 0,5996
Luksemburg – 0,5801
Viljnus – 0,5137
Talin – 0,459
Monako – 0,4395
Oslo – 0,4356
Riga – 0,4238
Zagreb – 0,4121
Bratislava – 0,4043
Kišinjev – 0,3926
Kijev – 0,3887
Stokholm – 0,3777
Helsinki – 0,3769
Prag – 0,3692
Varšava – 0,3653
Priština – 0,3535
Sofija – 0,3379
Skoplje – 0,3105
Beograd – 0,295
Dablin – 0,291
Tirana – 0,2793
Minsk – 0,2718
Kopenhagen – 0,2637
Rejkjavik – 0,2637
Berlin – 0,2519
Bukurešt – 0,2519
Podgorica – 0,2363
Amsterdam – 0,2285
Brisel – 0,1973
Beč – 0,1738
Rim – 0,1699
Madrid – 0,1543
Moskva – 0,1426
London – 0,1348
Lisabon – 0,127
Riga – 0,1191
Valeta – 0,0957
Atina – 0,0879

Foto: Phillipp Gärtner

Kada ste već ovde, pročitajte i ovo:

Izložba arhitekture Milenije i Darka Marušića u Valjevu

$
0
0

U okviru izložbe održaće se i tribina o našem poznatom arhitektonskom dvojcu.

Izložbu Arhitektura Milenije i Darka Marušića otvoriće Igor Marić, predsednik Društva inžinjera i tehničara Srbije, 23. novembra u 18:30 u Galeriji Narodnog muzeja Valjeva.

U okviru izložbe održaće se i tribina o radu poznatog arhitektonskog dvojca u svečanoj sali Valjevske gimnazije 30. novembra u 18:30 časova. Učestvovaće Milenija Marušić, Branislav Mitrović, Bojan Kovačević i Milan Maksimović. Više o izložbi i tribini saznajte ovde.

Život kroz zgrade

Arhitekte Milenija i Darko Marušić svojim stručnim radom u poslednjih pedesetak godina na poseban način obeležili su arhitektonsku scenu u Srbiji. Za zajednički rad dobili su najviša profesionalna i društvena priznanja i nagrade.

Od mnogobrojnih realizovanih projekata ističu se stambena naselja Cerak Vinogradi i Cvećara u Beogradu, stambeni objekat u Bulevaru kralja Aleksandra u Beogradu, Stambeno-poslovni objekat u Bulevaru oslobođenja u Novom Sadu, Metals Banka u Novom Sadu i dečiji vrtić Plava ptica u Beogradu.

Za sve objekte i prostorne celine autori su u svojstvu glavnih projektanata radili kompletnu dokumentaciju po sistemu total dizajna – urbanističke projekte, arhitektonske projekte objekata i partera, projekte enterijera, projekte vizuelnih komunikacija. Vršili su i projektantski nadzor nad izvođenjem, učestvovali u „životu“ objekata nakon useljenja.

Darko Marušić preminuo je 16. aprila 2017. godine.

Najvažnije nagrade

  • Naselje Cerak Vinogradi u Beogradu / Oktobarska nagrada grada Beograda za arhitekturu i urbanizam, 1981.
  • Velika nagrada Saveza arhitekata Srbije za celokupno stvaralaštvo, 1993.
  • Grupacija porodičnih kuća Cvećara u Beogradu / Nagrada lista Borba za najbolje arhitektonsko ostvarenje u SR Jugoslaviji, 1993.
  • Stambeno-poslovni objekat u Novom Sadu / Nagrada lista Borba za najbolje arhitektonsko ostvarenje u SR Jugoslaviji, 1998. i Specijalno priznanje DANS-a za poseban doprinos arhitektonskom stvaralaštvu, 1998.
  • Stambeno-poslovni objekat u Bulevaru kralja Aleksandra u Beogradu / Godišnja nagrada Saveza arhitekata Srbije za najuspešnije arhitektonsko delo, 2000.

Kada ste već tu:

Internacionalna VELUX nagrada za studente arhitekture 2018.

$
0
0

Svi pobednički projekti biće nagrađeni ukupnom sumom od 30.000 evra.

Da li ste možda student arhitekture sa posebnom strašću za ulogu dnevne svetlosti u arhitekturi? Sada imate priliku da pokažete na koji način vidite tu ulogu! Internacionalna VELUX nagrada za studente arhitekture IVA 2018 poziva sve zainteresovane da se prijave i učestvuju u ovom jedinstvenom konkursu.

Nagrada postavlja pred studente arhitekture širom sveta zadatak da istražuju temu dnevne svetlosti i da razmišljaju o njenoj ulozi u našim životima – od izuzetno relevantnog izvora svetlosti, života i energije u zgradama, do važnosti dnevne svetlosti u arhitekturi.

Rokovi

Zainteresovani studenti mogu se registrovati za učešće u period od 1. septembra 2017. do 1.aprila 2018. Rok za predaju projektnih radova je 15. jun 2018. godine.

Nagrada

U junu 2018. godine, renomirani žiri će se sastati da proceni sve dostavljene projekte i odlučiće ko su pet regionalnih pobednika u svakoj od dve kategorije. Deset regionalnih pobednika će zatim lično predstaviti svoje projekte žiriju koji će zatim odabrati pobednika u svakoj od dve kategorije.

Svi pobednički projekti biće nagrađeni ukupnom sumom od 30.000 evra a proslava pobednika biće održana u oktobru 2018. godine.

“Dream team” žiri

Renomirani članovi žirija koji će odlučivati o pobednicima su:

  • RCR Architects – Rafael Aranda, Carme Pigem I Ramon Vilalta – dobitnici Pritzkerove nagrade
  • Rick Joy, osnivač Rick Joy Architects, SAD
  • Li Hu, osnivač OPEN Architecture, Kina
  • Saša Begocić, osnivač I glavni arhitekta 3LHD architects, Hrvatska
  • Martin Pors Jepsen, lider VELUX centra za inovacije, Danska
Prijave su otvorene do 15. juna 2018.

Kako učestvovati

Da biste učestvovali potrebno je da budete student arhitekture i da registrujete svoje učešće na sajtu iva.velux.com. Nakon toga je potrebno da svoj projekat predate do 15. juna 2018. godine.

Postoje dve kategorije projekata: dnevna svetlost u građevinama i istraživanja dnevne svetlosti. Svaki studentski projekat treba da bude podržan od strane mentora, a konkurs nagrađuje i studente i njihove mentore.

Tema

Tema Internacionalne VELUX nagrade za student arhitekture IVA 2018 je Light of tomorrow. Konkurs se organizuje svake dve godine i od svog nastanka 2003. godine narastao je do pozicije najvećeg svetskog konkursa za studente arhitekture. Do sada je na konkursu učestvovalo oko 4.500 studenata iz preko 60 zemalja.

Sve do sada nagrađene projekte, kao i dodatne informacije o samom konkursu možete pronaći na sajtu http://iva.velux.com/.


Šta zajedno kuvaju Ikea, vladar Dubaija i poznati šef

$
0
0

Može se desiti da ćemo zdravu hranu uvoziti iz zemlje koja uopšte nema obradivo zemljište…

Kompanija Ikea, svetski poznat kuvar Dejvid Čang i vladar Dubaija šeik Muhamed bin Rašid uložili su zajedno 40 miliona dolara u projekat vertikalne farme koju razvija AeroFarms. Naime, ova kompanije osmislila je poljoprivredni uzgoj biljaka bez prisustva sunčeve svetlosti i to u koritima koja su vertikalno postavljena jedna iznad drugih. Ova pozamašna sredstva kompanija će iskoristiti da dodatno razvije ovaj revolucionarni sistem uzgoja zdrave hrane na održiv način.

Biljke se uzgajaju u koritima postavljenih u vertikalne farme

Biljke se uzgajaju bez prisustva sunčeve svetlosti i to u koritima koja su vertikalno postavljena jedna iznad drugih.

Iz AeroFarmsa smatraju da je ovakva poljoprivreda bolja za planetu od tradicionalne, jer zahteva 95% manju količinu vode, omogućava duplo brži rast zasada, ne siromaši tlo, a biljke se pritom mogu gajiti tokom cele godine, čak i kada su temperature u debelom minusu, piše Inhabitat.

Dohvati mi peršun s vrha

Zdrave namirnice dostupne tokom cele godine

Osnivač kulinarskog brenda Momofuku, Dejvid Čang tim povodom rekao je: „Momofuku oduvek bodri razvoj lokalnih farmi i konstantno traga za novim rešenjima koja će poboljšati kvalitet i doprineti održivosti. Neverovatna tehnologija AeroFarmsa omogućava uzgoj kvalitetnih i konzistentnih namirnica tokom cele godine. Na kraju krajeva, u mom poslu je cilj pronaći sastojke od lokalnih proizvođača i zato sam ja uzbuđen što sam postao partner sa AeroFarmsom.“

Ikea, koja već neko vreme podržava razvoj poljoprivrede u unutrašnjosti objekata i sama proizvodi indoor baštenske sisteme, takođe je uložila novčana sredstva u dodatni razvoj projekta kompanije AeroFarms.

Hoćemo li zdravu hranu uvoziti iz Dubaiju gde nema ničega sem peska? Možda i hoćemo ukoliko se ne pobrinemo za našu (tradicionalnu) poljoprivredu.

Foto: AeroFarms

U Sibiru greju kuće rudarenjem bitkoina

$
0
0

Toplota kreirana radom računara iskorišćena je za podno grejanje.

U ruskom gradu Irkutsk u Sibiru primećeno je pojačano interesovanje za rudarenjem kripto-valute usled jeftine cene energenata. Lokalni preduzetnici smislili su način kako da energiju proizvedenu rudarenjem bitkoina iskoriste za grejanje svojih kuća.

Za rudarenje kripto-valuta potrebni su snažni računari koji troše struju – što više rudarite, potrebno vam je više struje pa i računi za električnu energiju rastu. Međutim, U Irtkursku je struja jeftina – oko pet puta jeftinija nego u Moskvi. Kako javlja Russia Today, do sada u ovom gradu ima oko 1.000 ljudi koji se bave rudarenjem bitkoine. Interesovanje je toliko veliko da postoji i kafić u gradu u kojem možete plaćati ovom virtuelnom valutom.

Oni su povezali svoju farmu servera sa sistemom podnog grejanja i rezultat su topli domovi.

Moćni računari koji se koriste za rudarenje troše puno struje, pritom se greju pa zato moraju da se hlade. Ilija Frolov i Dmirti Tolmačjov, preduzetnici iz ovog sibirskog grada, došli su na ideju da iskoriste ovaj višak toplote i da njome zagreju domove. Oni su povezali svoju farmu servera sa sistemom podnog grejanja i rezultati su odlični. Stižu bitkoini, a u isto vreme dom je topao!

Ruska prestonica rudarenja

“Mašine za rudarenje obično se hlade ventilatorima, a toplota se potom ispušta u atmosferu. Mi mislimo da to nije ni racionalno niti ekološki”, kaže Frolov za agenciju Ruptly, i dodaje: “Zato smo mi implementirali sistem koji koristi računarsku snagu za grejanje domova”.

Kako kaže Frolov, cena stuje je kritičan faktor u rudarenju. Pošto je Irkutsku veoma niska cena električne energije, ovaj grad je postala nezvanična ruska prestonica bitkoin rudarenja.

“Zarada od rudarenja trenutno je veća od troškova za struju i zato je to racionalan posao”, naglasio je on.

Plan ove dvojice preduzetnika je da do 2020. godine za rudarenje osposobe 2.000 kuća ukupne površine od 80.000 kvadrata čime će se njihov kapacitet rudarenja proširiti na 20 MW.

Šta je bitkoin

Bitkoin je kripto-valuta koju je 2009. pokrenula osoba ili grupa ljudi pod pseudonimom Satoshi Nakamoto. Ova kriptovaluta nije bazirana na zlatnoj podlozi, nema zemlju porekla i iza nje ne stoji ni jedna država niti bankarska organizacija. Bitkoin nastaje procesom rudarenja koje se izvodi na standardnim računarima ili specijalizovanom hardveru. Ti računari i specijalizovani hardver izvršavaju kompleksnu seriju matematičkih algoritama, i od brzine njihovog rešavanja, odnosno, akumulirane snage računarskog sistema koju određena individua poseduje zavisi i brzina i efikasnost njegovog rudarenja.

Bitkoin može da rudari svako, bez obzira na zemlju ili državljanstvo, a ljudi koji ozbiljno shvataju rudarenje imaju prave male farme računara, koje su postavljene u dobro ventilirane sobe gde “kopaju” Bitkoine bez prestanka.

1 bitkoin po današnjem kursu vredi 827.206 dinara.

Foto naslovna: Olga Filonenko, Flickr

Kada ste već tu…

Ovako će izgledati novi centar za posetioce Muzeja Jugoslavije

$
0
0

Goste kojih je godišnje više od 120.000 sačekivaće suvenirnica, kafe, mesto za odmor u modernom objektu.

Kapija kroz koju su prošli milioni kako bi obišli Titovu večnu kuću, otišla je u – istoriju. Izgrađena u roku od 48 sati, bez dozvole, kao privremeni objekat, namenski za posetioce Kuće cveća, srušena je da ustupi mesto novom ulazu u kompleks Muzeja Jugoslavije po projektu Arhitektonskog fakulteta u Beogradu i katedre za prostorno planiranje, otkrivaju Novosti.

Izgled budućeg ulaza

Novi objekat trebao bi da bude gotov 1. decembra 2018. kada je velikom izložbom planirano obeležavanje 100 godina od formiranja prve Jugoslavije.

Na njenom mestu biće sagrađen moderni objekat, neka vrsta malog centra za posetioce, na kome će oni koji obilaze Muzej 25. maj, Stari muzej, mesto na kome su sahranjeni Josip i Jovanka Broz, ili park sa skulpturama, koji okružuje ova zdanja, dobiti prve informacije o našem najposećenijem muzeju.

Projektom rekonstrukcije i dogradnje kapije, zamišljeno je da se ona ne povećava ni u visinu, ni u širinu, već samo u dužinu, a imaće nepunih 200 kvadratnih metara.

Radovi na instalacijama, kojima će ponovo dobiti klimatizaciju, u zgradi Muzeja 25. maj otpočeće 1. decembra. Trebalo bi da budu gotovi do istog datuma 2018, kada je velikom izložbom planirano obeležavanje 100 godina od formiranja prve Jugoslavije.

Potom će se raditi sanacija fasade, a ta druga faza, tokom koje će biti popravljen krov sa mermernim oblogama i prozori, radiće se 2019. godine.

Obnova Kuće cveća

Obnovu Kuće cveća planiramo do 2020. godine, za šta ćemo u sadadnji sa Društvom arhitekata Srbije ili Beograda, raspisati konkurs – kaže direktora Nada Knežević za Novosti. – Naša publika stalno traži da tu izložimo Titove lične predmete, ali ih mi ne iznosimo zbog velike vlage koja šteti eksponatima. Kuća je zidana kao letnjikovac, a na sadašnjem grobnom mestu nalazila se fontana, koja je izmeštena ispred. Postoji i divna terasa, korišćena pre Brozove smrti za prijeme… Projektom rekonstrukcije baviće se jedan multidisiplinarni tim, dok će same pripreme trajati duže od godinu dana.

Foto: Novosti

Kada ste već ovde…

Proširenjem Narodnog pozorišta stvara se novi trg u Kikindi

$
0
0

Otvoreni dvorišni prostor će nakon probijanja bočne fasade zgrade pozorišta i dogradnje foajea postati gradski trg u pešačkoj zoni.

Kikinđani će sredinom naredne godine dobiti mini-trg, koji će još više ulepšati sam centar grada, a ljubitelji umetnosti uživaće u reprezentativnom foajeu – ulazu u zgradu jednog od najstarijih teatara u Srbiji. Do kraja novembra očekuje se dobijanje građevinske dozvole, kako za novi foaje kikindskog Narodnog pozorišta, tako i za parterno uređenje, a završetak radova planiran je najkasnije do leta 2018, piše eKapija.

Izgled novog foajea

Projekat predviđa da se ispred foajea pozorišta oživi i očuva dugogodišnja tradicija trga.

Urbanističkim projektom uređenja prostora, kojeg potpisuju Danilo Furundžić, Vladimir Vujović i Jelena Marić, ispred budućeg foajea Narodnog pozorišta Kikinda predviđeno je da se oživi i očuva dugogodišnja tradicija trga, kao mesta društvenih i kulturnih zbivanja u Kikindi.

Pozorišna zgrada, sa živopisnom, nedavno obnovljenom salom, predstavlja važan deo arhitektonskog nasleđa grada. Projektom je predviđeno da otvoreni dvorišni prostor, nakon probijanja bočne fasade zgrade i dogradnje foajea, postane gradski trg u pešačkoj zoni.

Objekat u kome svoje predstave izvodi Narodno pozorište Kikinda, ranije je bio ugostiteljski, odnosno hotelski kompleks. Na mestu sadašnje pozorišne sale, nalazila se balska dvorana, a upravo na mestu njenog dvorišta osmišljen je budući foaje.

Dvorište postaje novi gradski trg

Povezivanje celina

Najpre je planirana izgradnja samog foajea, dok je sređivanje parternog dela ispred objekta predviđeno pred sam završetak radova. Ideja je da se ove dve celine povežu i nakon realizacije, spoje u jednu. Radovi će, tako, praktično biti izvođeni paralelno, kako bi ceo prostor što pre dobio svoj pravi izgled.

Planirano uređenje celine biće realizovano u dogovoru sa upravom pozorišta, kako se ne bi remetila pozorišna sezona.

U foajeu će biti smeštena biletarnica, lobi prostor, galerija. On je osmišljen kao open-space, a svi sadržaji biće mobilni, kako bi prostor mogao da se koristi za različite namene – izložbe, simpozijume, kulturno-društvene događaje.

Izgradnja foajea Narodnog pozorišta u Kikindi planirana je za proleće-leto 2018

Poštovanje istorijskog nasleđa

Cilj projekta bilo je stvaranje dobro izbalansirane suprotnosti različitih tekstura materijala, onih koji asociraju na staru gradnju, pripadaju prošlosti, i savremenih koje naglašavaju dinamičnu sadašnjost. Arhitektama je bio cilj da ovu grupu materijala zadrže, tretiraju je kao osnovu za rad, i da istovremeno implementiraju savremene materijale, prefabrikovane, ali i da ublaže hladnoću prostora time što će uneti prirodne materijale u prostor – piše eKapija.

Završetak projekta uređenja trga i izgradnje foajea Narodnog pozorišta u Kikindi planiran je za proleće-leto 2018.

Foto: eKapija

Kada ste već ovde…

Gradi se Gradsko pozorište u Podgorici… 65 godina nakon osnivanja

$
0
0

Prema proceni arhitekte Ilije Radulovića, zgrada Gradskog pozorišta bi mogla otvoriti svoja vrata posetiocima za najviše tri godine.

Šezdesetih godina prošlog veka u Titogradu prvi put je osnovano Pionirsko pozorište koje se u kasnijim godinama transformisalo u Dečije, a zatim s dramskom i lutkarskom scenom nastaje Gradsko pozorište.

Zgrada Gradskog pozorišta, koje je prošle godine napunilo 65 godina postojanja bez sopstvenog objekta, imaće dve scene za održavanje predstava, i to na nekadašnjoj lokaciji bioskopa Kino Kultura.

Projekat Gradskog pozorišta, na osnovu potreba i želja Investitora, izradila je firma Ing-invest iz Danilovgrada i donirala ga glavnom gradu Crne Gore.

Cilj projekta je da sve što je neophodno bude svedeno na jedan prostor koji sadrži lutkarsku scenu, dramsku, izvedbeni program, opremu, kao i administraciju.

Potreba i opravdanost za osnivanjem Gradskog pozorišta odnosi se prvenstveno na društvenu potrebu žitelja Podgorice, čime se obogaćuje pozorišna scena a samim tim i značajno doprinosi razvoju kulturnog ambijenta Crne Gore.

Obzirom da se nalazi na vrlo vidljivom i upečatljivom mestu u gradskoj sredini, predloženo je da se objekat malo istrgne iz konteksta svakodnevnog oblikovanja objekata slične namene.

Forma objekta je većim delom proistekla iz funkcionalnih zahteva i izdatih uslova i oblika parcele. Parcela je izduženog oblika sa užim delom objekta predviđenim za glavnu fasadu s ulazom za gledaoce. Pozicija scenske kule objekat deli tako da odnos prostora ispred scene i iza scene ne zadovoljava potrebe korisnika pozorišta, pa je bilo neophodno njeno pomeranje. Ovo pomeranje pozicije kule ne utiče na  susedne objekte, a u velikoj meri povećava kvalitet pregleda na scenu, naravno vodeći računa da prostor iza scene zadrži sav potreban sadržaj i površine prostorija potrebne za rad pozorišta.

Autentični materijali

Estetski segmenti ogledaju se prvenstveno u staklenoj fasadi koja prostor glavnog hola otvara prema trgu i odaje utisak jedinstva prostora. Predviđeno je korišćenje modernih, prirodnih materijala u kontrastu s rustičnim materijalom, oblutkom sa obale reke Morače, koji je ujedno i autentičan materijal na podneblju Podgorice. Veza spoljašnjeg i unutrašnjeg prostora dodatno doprinosi provlačenju iste kamene obloge u enterijeru objekta. Kubus glavne scene, koji je formiran u holu kao prostor u prostoru, oblaže se moračkim oblutkom.

Kubus glavne scene, koji je formiran u holu kao prostor u prostoru, oblaže se moračkim oblutkom.

Objekat je projektovan kao objekat u nizu. U nastavku objekta sa severne strane planirana je izgradnja susedne zgrade u nizu. Sa ostale tri strane objekat je slobodan.

Predviđene su dve scene. Glavna scena koja ima ukupno 250 mesta, parter sa 198 mesta od čega su predviđena dva mesta za kolica osoba sa invaliditetom i 53 mesta na galeriji.

Mala scena nalazi se ispod glavne scene i gledalište je takođe podeljeno na dva nivoa. Galerija ima 16 mesta dok je u parteru predviđeno 132 mesta što je ukupno 148 mesta u maloj sali.

Tri celine pozorišta

Objekat je funkcionalno podeljen u tri celine. Prva celina za posetioce i goste pozorišta projektovana je neposredno uz trg. U prizemlju je smešten glavni hol sa spiralnim stepeništem kao funkcionalnom vezom sa spratom i podrumskim etažama. Iz glavnog hola obezbeđena je direktna veza s parterom glavne scene kao i svi prateći sadržaji, garderobe za gledaoce i sanitarni prostori.

Centralnim stepeništem gledaoci se penju na sprat koji je povezan sa terasom velike scene i sa kojeg je moguće proći do iza scenskog prostora po potrebi. Stepeništem se takođe silazi u podrumske etaže.

Prostor iza scene raspoređen je na pet etaža. Vertikalna komunikacija predviđena je liftom kao i stepeništem. Za potrebe transporta scenske opreme kao i kulisa predviđen je teretni lift.

Službeni ulaz je sa ulice Marka Miljanova koji je kontrolisan i u čijoj je neposrednoj blizini glavna vertikalna komunikacija. Na prvom spratu iza scenskog prostora smešten je blok garderoba sa tuševima, sanitarijama, grupnom garderobom za sedam izvođača i ostavom za kostime. Predviđene su četiri šminkernice sa po tri stola za šminkanje sa zajedničkim tuševima za po dve šminkernice. Predviđeni prostor je dovoljan za pripremu i rad 19 izvođača istovremeno.

Na II spratu predviđen je još jedan blok garderoba za 19 izvođača, sa pratećim sadržajima, tuševi, sanitarije, grupne garderobe, ostave za kostime… Takođe je smeštena i sala za probe sa pomoćnim garderoberom i stolom za režiju tako da može da funkcioniše nezavisno.

Prilagođeno osobama smanjene pokretljivosti

Na trećem spratu nalazi se administrativni prostor, sa tri kancelarije sa po dva radna mesta, salom za sastanke. U centralnom delu etaže predviđen je bife za okupljanje glumaca koji ima svoju otvorenu terasu. Terasa je ujedno i veza sa izložbenim prostorom. Prostor bifea terase i izložbeni prostor moguće je povezati otvaranjem staklenih pregrada, a nalazi se neposredno podred glavnih komunikacija, tako da se dobija mogućnost održavanja izložbi ili sličnih manifestacija na otvorenom prostoru.

Na drugom i trećem spratu iz hodnika predviđeni su izlazi na scenske galerije koje su u kuli glavne scene. Scenske galerije međusobno su povezane penjalicama. Objekat je prilagođen za boravak osoba smanjene pokretljivosti. Na glavnom ulazu planirana je rampa kao i lift kao komunikacija do svih etaža.

Prema proceni arhitekte Ilije Radulovića, zgrada Gradskog pozorišta vrata bi mogla otvoriti za najviše tri godine.

Foto, info: Ing-invest

Kada ste već ovde…

Viewing all 2056 articles
Browse latest View live