Quantcast
Channel: Aktuelno – Gradnja
Viewing all 2056 articles
Browse latest View live

Naš tim u finalu evropskog studentskog takmičenja u arhitekturi

$
0
0

Vaš glas može našem timu obezbediti pobedu!

Sandra Ojdanić, Milica Nanić i Isidora Nikolić, studentice Arhitektonskog fakulteta u Beogradu učestvovale su na Evropskom studentskom takmičenju DOCE X DOCE Competition for Architecture Students i ušli u uži krug takmičenja u kojem je od 500 radova izabrano 99 najboljih.

U toku je takmičarski deo povodom nagrade publike i rad sa najvećim brojem lajkova pobeđuje. Trenutno smo na trećem mestu po broju lajkova i ujedno najbolje plasirani tim iz Srbije. Glasanje traje do 31. marta, a vaš glas možete dati ovde.

Posted by DOCE X DOCE Competition for Architecture Students on Subota, 23. mart 2019.

Projekat je inspirisan snažnim glasom grada Ciriha, kroz čiju istoriju odzvanja kreativan i slobodan duh.

Projekat je inspirisan snažnim glasom grada Ciriha, kroz čiju istoriju odzvanja kreativan i slobodan duh. Rodno mesto avangardnog pokreta, odnosno grad čija je glavna karakteristika velika anglomeracija različitosti bez granica, podstakao je orijentaciju predloženog rešenja.

Projekat je koncipiran kao mešovito čvorište talasa svih uticaja koji su se razvili nad gradom. Jedinstvo koje omogućava železnička mreža inspirisao je cirkularni prostor koji će međusobno povezivati domaće stanovništvo i turiste. Budući prostor će poput grada Ciriha, pružiti utočište svima onima koji su tek pridošli, koji žele da prevazilaze granice, razumeju druge i unapređuju sebe i svet.

Planski pogled na projekat podstaknut je dinamikom i višeslojnošću železničkog sistema Centralne stanice u neposrednom okruženju lokacije, odakle potiče cirkularni linijski sistem projekta. Učesnici u prostoru će biti u mogućnosti da biraju željenu putanju u odnosu na potrebe i ciljeve.

Uzajamna svrsishodnost

Prostor se može podeliti u tri predložene zone. Pristupne zone ili zone čvorišta, bloka koji je zahvaćen požarom, odakle se grana zona prelaza, tj. zona linijske mreže putanja, kao zona koja simboliše neprekidan i konstantan protok velikog broja različitosti, pa sve do obale reke, tj. zone opuštanja, rekreacije i prezentacije.

Projekat je inspirisan namerom uzajamne svrsishodnosti. Prostor otvara mogućnost novih radnih mesta, čime uključuje lokalno stanovništvo, koje udruženo sa prostorom pruža podršku posetiocima. Precizna i delikatna struktura ostvaruje se na više nivoa sa ciljem zadovoljavanja velikog broja različitih funkcija.

Pristupnu zonu karatkerišu smeštajno-uslužne jedinice, kao i neophodne sveobuhvatne jedinice podrške i mogućnosti. Ova zona omogućava povoljan početak ka ostvarivanju kako ličnih, tako i kolektivnih ciljeva. Svaka individua je slobodna da se kreće izabranim krakom prelazne zone, dolazeći tako do zone vode, kao ostvarenja zajedništva i sumiranih ličnih i kolektivnih impulsa.

Kad ste već ovde…


Istraživanja pokazuju da majstori zarađuju više nego arhitekte

$
0
0

Nije tajna da su arhitekte mahom potplaćene, ali da li ste znali da majstori iz građevinske industrije zarađuju mnogo više od njih? Tako barem pokazuje jedno novo istraživanje.

Prema informacijama s kojima raspolaže Federacija građevinskih radnika u Velikoj Britaniji (FBM), prosečni zidar ima za oko 10% veću platu od prosečnog arhitekte.

Pored toga, prema istraživanju Kancelarije za nacionalnu statistiku u izveštaju o zaradama za 2017. godinu, srednja godišnja plata arhitekata u Velikoj Britaniji iznosi oko 38.228 funti (44.683 evra). S druge strane, građevinski radnici, posebno zidari, godišnje zarađuju i do 42.034 funti (49.131 evra), piše Arch2o.

Plate majstora su sve veće i u Srbiji jer je primetan njihov nedostatak zbog toga što se veliki broj njih odlučuje za rad u inostranstvu.

Ovde treba istaći i jednu zanimljivu činjenicu koja se odnosi na to da većina građevinskih radnika ne radi kasno noću (prvenstveno zato što uslovi to ne dozvoljavaju), dok je „crtanje u kasne sate“ učestala pojava u mnogim arhitektonskim studijima.

Plate majstora sve veće i u Srbiji

Što se tiče naše zemlje, plate majstora su sve veće jer je primetan njihov nedostatak zbog toga što se veliki broj njih odlučuje za rad u inostranstvu. Slično se odnosi i na inženjere, pa će, paradoksalno, na povećanje plata uticati ne veća privredna aktivnost već zapravo nedostatak radne snage u Srbiji.

Iako delatnosti građevinskih radnika obično uključuju grube radove i težak posao, nesporno je da je prosečna plata arhitekata još uvek relativno niska s obzirom na skupo školovanje, dodatni rad i veliku odgovornost.

Kad ste već ovde…

Raspisan konkurs za pešački most preko kanala DTD u Novom Sadu

$
0
0

Gradska uprava za građevinsko zemljište i investicije, Novi Sad objavila je poziv za učešće na konkursu za dizajn pešačko-infrastrukturnog mosta preko kanala DTD u Novom Sadu.

Naručilac i sprovodilac konkursa je Gradska i opštinska uprava, a konkurs je otvoreni, anketni, jednostepeni i anonimni. Predmet konkursa je izrada idejnog rešenja za pešačko-infrastrukturni most preko Kanala Dunav-Tisa-Dunav (DTD), kao i idejno arhitektonsko rešenje za poslovno-ugostiteljski objekat, koji se nalaze na ušću Kanala DTD u Dunav.

Cilj konkursa je detaljnija urbanističko-arhitektonska razrada svih elemenata u obuhvatu konkursa: mosta, pristupnih saobraćajnica, biciklističkog i pešačkog povezivanja sa okruženjem, način i vrstu uređenja zelenih i drugih slobodnih površina u okviru konkursne lokacije, kao i da se za objekat, određenog arhitektonskog programa (prema uslovima iz plana), izabere najkvalitetnije rešenje u skladu sa postojećim i perspektivnim kvalitetom ove atraktivne lokacije.

Rokovi i nagrade

Rok za predaju radova je 23. maj, dok žiri svoj rad mora da završi do 17. juna, a nagrađeni radovi biće predstavljeni javnosti. Prva nagrada za idejno rešenje biće milion dinara, dok će za drugo i treće mesto biti dodeljene nagrade od 700.000, odnosno 400.000 dinara.

Raspis konkursa možete videti ovde.

Konkursnu dokumentaciju i raspis možete preuzeti ovde.

Pogledajte i ovo:

Nagrada Salona arhitekture otišla birou AKVS za Letnje kuće u Kotoru

$
0
0

Grand Prix 41. Salona arhitekture otišao je u beogradskom studiju za projekat izveden u Crnog Gori.

Na jučerašnjem otvaranju Salona arhitekture u Muzeju primenjene umetnosti u Beogradu, koji se nalazi tik uz gradilište na Topličinom vencu zbog kojeg je ovaj događaj između ostalog i dobio ime Na ivici, uručene su nagrade i priznanja za koje su se takmičili 78 radova koji su ušli u najuži izbor. Evo kome su otišli oskari arhitekture!

Nagrada u kategoriji Arhitektura pripala je Goranu Vojvodiću i Jeleni Ivanović Vojvodić za Poslovni objekat Roaming Group u Beogradu. Nagrada u kategoriji „Gosti salona delo u inostranstvu“ pripala je autorima Nenadu Popoviću i Senki Popović za obrazovni centar u Nemačkoj, a laureati u kategoriji Enterijer su Aleksandar Gušić za Adaptacija izložbenog prostora Narodnog Muzeja u Smederevskoj Palanci kao i Sara Dimitrijević za Apartman SS u Beogradu. Priznanje za Arhitekturu pripala je Predragu Milutinoviću za fabriku Zumbotel u Nišu.

Grand Prix, odnosno, veliku nagradu Salona arhitekture odneli su Anđela Karabašević i Vladislav Sudžum iz AKVS arhitektura za projekat Letnjih kuća u Kotoru.

Grand Prix salona

Velika nagrada Salona – Letnje kuće u Kotoru; Foto: Relja Ivanić

Nagrada u kategoriji Arhitektura

Goran Vojvodić i Jelena Ivanović Vojvodić, Poslovni objekat Roaming Group u Beogradu

Nagrade u kategoriji Enterijer

Aleksandar Gušić za Adaptaciju izložbenog prostora Narodnog Muzeja u Smederevskoj Palanci; Foto: Relja Ivanić
Sara Dimitrijević, Apartman SS, Foto: Andrija Rančić

Priznanje za Arhitekturu

Predrag Milutinović, MAPA, Fabrika Zumbotel u Nišu

Slovence zaustavila carina

Oko trista autora, u sto timova, prikazali su radove iz različitih oblasti arhitekture koje je ocenjivao žiri u sastavu Relja IvanićNatalija MiodragovićJurij SadarDejan Todorović i Zlata Vuksanović Macura.

Nažalost, najavljena gostujuća izloža “Arhitektura inventura 2016-2018”, koja je po pozivu Salona trebalo da stigne iz Ljubljane nije došla na vreme zbog problema sa carinjenjem. Međutim, materijal će stići u narednim danima pa će ova izložba moći će da se vidi u Muzeju primenjene umetnosti narednih mesec dana. Srećom, izložbe iz Novog Sada pod nazivom „Kondicional 505“ kao i „Izbrisano pamćenje“ su stigle.

Salon arhitekture trajaće do 30. aprila 2019. godine.

Kad ste već ovde…

Ministarstvo građevinarstva seli se u objekat na Pančićevom vrhu

$
0
0

Odlukom Vlade Republike Srbije od 1. aprila 2019. godine, Ministarstvo građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture nalazi se na novoj adresi – na Kopaoniku!

Nakon današnje sednice u Nemanjinoj, na kojoj se između ostalog raspravljalo i da se gondolom poveže i Topličin i Andrićev venac s Kalemegdanom, donesena je odluka da se nelegalan objekat na Pančićevom vrhu ne ruši već da se u njega usele službe Ministarstva građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture. Ovaj potez proizašao je iz sveobuhvatne analize kojom je utvrđeno da je novi objekat na poznatom planinskom vrhu moderniji i energetski efikasniji od postojećeg kao i da će se uz veoma mala ulaganja on moći prepraviti u prostor pogodan za rad ministarstva.

Blizina Grand Hotela će omogućiti ministrima da lakše prisustvuju Kopaonik Business forumu.

Aduti za preseljenje na novu lokaciju bili su i drastično bolji kvalitet vazduha u odnosu na beogradski koji je u poslednje vreme zabeležio značajan pad pa je nivo ugljen-dioksida čak 4 puta veći od dozvoljenog. Takođe, blizina skijaškog centra i Grand Hotela će omogućiti ministrima da lakše prisustvuju Kopaonik Business forumu, najvećem poslovnom susretu privrednika u Srbiji, čime će se umanjiti putni troškovi.

Budući izgled

Odluka o preseljenju Ministarstva građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture na Pančićev vrh stupila je na snagu odmah, ali će se na selidbu sačekati dok se objekat na Pančićevom vrhu ne prilagodi nameni. Predviđen je savremen enterijer koji će odgovarati potrebama rada ministarstva, a akcenat će biti stavljen na zimski ambijent pa će tako pored ulaznog hola biti i skijašnica.

Na ovoj adresi možete videti kako će izgledati objekat na Pančićevom vrhu.

 

BINA 2019: Bogat program i raznovrsne izložbe ovog maja u Beogradu

$
0
0

14. Beogradska Internacionalna Nedelja Arhitekture održaće se od 9 do 30. maja 2019. godine.

Tema četrnaestog BINA festivala POZITIVNO/AKTIVNO skreće pažnju na aktuelne i vanvremenske primere delovanja u urbanističko-arhitektonskoj praksi koje karakteriše pozitivan i proaktivan pristup razumevanju i rešavanju prostornih problema.

Program BINA 2019 pruža uvid u vrednosti, savremena tumačenja i naznake mogućih novih namena arhitekture nastale u periodu modernizma, viđena očima „Y“ generacije (milenijalci). Istovremeno kroz različite formate: izložbe, predavanja, filmove i instalacije BINA predstavlja savremenu arhitektonsku praksu koja nastaje u potpuno  drugačijem društvenom, političkom i tehnološkom kontekstu, čije su osnovne karakteristike: brzina, diktat kapitala, fleksibilnost i transdisciplinarnost. Kako biti profesionalan, ostvariti željene standarde,  a istovremeno  ostati  veran  etičkim postulatima struke teme su o kojima će se raspravljati na BINA 2019.

Ovogodišnja tema predstavlja aktivnosti koje podstiču pozitivne i aktivne pristupe u rešavanju prostornih problema i zagonetki.

Ovogodišnja tema predstavlja aktivnosti koje podstiču pozitivne i aktivne pristupe u rešavanju prostornih problema i zagonetki. Kako smo se ovim pitanjima bavili nekad, kako to radimo danas, i šta naši sunarodnici i deca misle o ovome.

I ove godine nastavljamo sa projektom Gradovi deljenja (Shared Cities Creative Momentum – SCCM), u okviru kog unapređujemo život stanovnika prigradskih naselja, putem edukativnih radionica i kroz male intervencije u javnom prostoru (naselje Ledine). SCCM je evropska kulturna platforma koja preispituje savremene urbane izazove evropskih gradova. Na ovogodišnjoj BINI prezentujemo Urbano Čvorište 2 – Multifunkcionalni krug. Projekat se realizuje u saradnji sa NVO Škogled i Osnovnom školom “Vlada Obradović Kameni”. Urbano čvorište 2 je kolektivno zamišljena intervencija u školskom dvorištu – letnja učionica na otvorenom javnom prostoru naselja Ledine – koja ima za cilj da unapredi kvalitet života u zajednici. Zajedničkim promišljanjem svih grupa koji su povezane sa školskim dvorištem došlo se do predloga rešenja za unapređenje jednog dela dvorišta škole sa idejom da bi to mesto moglo da postane novo mesto okupljanja i razmene.

Program BINA 2019 biće podeljen u pet programskih  celina:

1. BINA FOKUS u okviru koje je studijska izložba arhitekte Aleksandra Stjepanovića i njegovih objekata dečije zaštite, školstva i visokog obrazovanja. Autori izložbe su Jelica Jovanović, Relja Ivanić i Marko Kažić. Pored izložbe tu su i predavanja i šetnja kroz objekte ovog značajnog arhitekte socijalističkih vremena.

Stambena naselja u bloku 22 i 23 u Novom Beogradu po projektu Aleksandara Stjepanovića; foto: Relja Ivanić

2. IZLOŽBE koje se tradicionalno održavaju u Likovnoj galeriji Kulturnog centra Beograda i galeriji Artget, kao i u galeriji FLU i Kolektiv, nam ove godine dolaze iz okruženja i sa severa Evrope, jer je ovogodišnja BINA u znaku ekologije, održivog razvoja i gradnje pametnih zgrada.

Pre svih tu je gostujuća izložba iz Južnog Tirola, iz Austrije NEW TRADITION/ NOVA TRADICIJA, u okviru koje je predstavljanje sedam arhitektonskih studija i umetnika, a autori i kustosi projekta su David Kalas (arhitektura) i Liza Trokner (vizuelna umetnost).

MODERNI U BEOGRADU (MuBGD) okuplja grupu arhitekata (Bekić Iva, Gajić Irena, Dukanac Dalia, Đorđević Stefan, Zlatković Snežana, Ješić Mirjana, Stojanović Hristina, Cigić Petar) sa posebnim interesovanjem i angažmanom u oblasti ilustracije, grafičkog dizajna i likovnih umetnosti. Zajedno su pokrenuli platformu MuBGD u cilju promocije, ali i kritičke analize arhitektonskog nasleđa Beograda putem inovativnih grafičkih reprezentacija.

ARHITEKTONSKA NAGRADA PIRANEZI, Piranski dani arhitekture iz Slovenije predstavljaju se u galeriji Kolektiv. Prestižna međunarodna Piranezi nagrada iz oblasti arhitekture, dodeljuje se od 1989. godine i deo je međunarodne konferencije Piran Dani arhitekture (PDA). Nagrađuju se najbolje arhitektonske realizacije sagrađene u centralnoj Evropi u poslednje dve godine, a od 2008. godine takođe i najinovativnije studentske ideje. Fokus nagrade je na renomiranom odnosu savremene arhitekture u prirodnom, kulturnom i istorijskom kontekstu.

PLASTIKA NEMA GRANICE Site-specific postavka arhitektonskog kolektiva BASURAMA, Španija, u saradnji sa galerijom Kolektiv, na Trgu Republike, i platou ispred Kulturnog centra Beograda. Basurama je umetnički kolektiv posvećen istraživanju, stvaranju u kulturi i prirodi i produkciji čija se praksa okreće oko odraza smeća, otpada i njihove ponovne upotrebe u svim njegovim oblicima i mogućim značenjima. Njihov cilj je da proučavaju te pojave svojstvene masovnoj proizvodnji realnog i virtuelnog smeća u potrošačkom društvu, pružajući različite tačke gledišta na ovu temu da bi generisati nove misli i stavove.

Basurama i Ida-Mari Korel, umetnica, poetesa/muzičarka, performerka koja se bavi istraživanjem i sučeljavanjem muzike, zvuka, umetnosti i transfera znanja  u oblasti kulture, održivosti, aktivizma za masovne medije…sarađuju zajedno u performansu haljine-instalacije.

Rad se bavi održivim razvojem i njegovom vezom sa našom globalnom masovnom potrošnjom, „plastika ponašanjem“, i njenim efektima na gubitak naše individualnosti i tradicije i stvaranje globalne suprotnosti i pokreta kao što su jeftini masovni turizam i izbeglice. .

ARHITEKTONSKI I URBANISTIČKI KONKURSI i ARHITEKTONSKE NAGRADE – sezona 2018-19, kao i izložba aktuelnih radova arhitektonskih studija URED i AKVS iz Beograda u okviru sada već tradicionalne postavke kustosa Natalije Jovanović biće u Likovnoj galeriji KCB, a studentska postavka PONESI SVOJ PROJEKAT u BINA paviljonu, Grafičkog odseka Fakulteta likovnih umetnosti. AKVS arhitektura se bavi istraživanjem otvorenih prostornih sistema sa ciljem razumevanja i preciznog projektovanja arhitektonske atmosfere, a ka višestrukim mogućnostima individualnih interpretacija prostora od strane budućih korisnika. Trenutno rade na projektu Ambasade Republike Srbije u Kanberi, Australija, i na projektu unapređenja standarda stanovanja u Ruskoj Federaciji (u saradnji sa Strelka KB), nakon osvajanja dve prve nagrade na arhitektonskim konkursima organizovanim tokom protekle godine. Ured studio predstavlja rezultate interdisciplinarnog delovanja u arhitektonskoj praksi u vidu izvedenih projekata različitih tipologija, rekonstrukcije i adaptacije enterijera, konkursnih projekata i radionica.

3. PREDAVANjA, STRUČNA VOĐENJA, TRIBINE I INICIJATIVE

Imaćemo serijal predavanja SAVREMENA DANSKA ARHITEKTURA, koji se organizuje u saradnji sa Ambasadom Danske u Srbiji. Zatim seminar ARHITEKTI, PROJEKTANTI, PRAKTIČARI sa učesnicima iz Helsinkija i Beograda. Kako se navršava 100 godina BAUHAUS-a, Žensko arhitektonsko društvo- ŽAD organizuje predavanje ŽENE BAUHAUSA, predavač je Milena Zindović.

Jedna izložba biće posvećena danskoj arhitekturi

4. EDUKATIVNE RADIONICE za decu, srednjoškolce, studente i građane organizuju se u saradnji sa Peđom Maksićem (Beogradska Politehnika), Kulturnim centrom Beograda i Dečijim kulturnim centrom Beograda.

5. BINA ŠETNJE Tematske šetnje kroz arhitekturu grada – Besplatne tematske šetnje namenjene najširoj publici su uvek posećeni segment naše manifestacije, a ove godine ćemo obići zgradu PRIZAD-a (sadašnji Tanjug), Radio Beograd, Udruženu banku, staro jezgro Zemuna i naselje Cerak Vinogradi. Pored već tradicionalnih šetnji kroz arhitekturu Beograda (Alejama Novog groblja, Jevrejsko nasleđe i Žene u arhitekturi)i ove godine planirana su dva izleta: u okviru izložbe posvećene Aleksandru Stjepanoviću obilazak Filozofskog fakulteta u Novom Sadu i Putevima Đorđa Vajferta, izlet za Pančevo.

Filozofski fakultet u Novom Sadu; foto: Relja Ivanić

Gradnja medijski sponzor

Manifestaciju BINA već četrnaest godina organizuje Društvo arhitekata Beograda i Kulturni centar Beograda, uz pokroviteljstvo Grada Beograda, Ministarstva kulture i informisanja Republike Srbije, Inženjerske komore, Kreativne Evrope; i podršku Austrijskog kulturnog foruma, Ambasade Danske i Ambasada Finske, kao i brojnih medijskih sponzora među kojima je i portal Gradnja.

Kao neprofitna i društveno odgovorna manifestacija omogućava besplatno prisustvo svim predavanjima i radionicama, ne samo za kolege i profesionalce iz struke već svojim programima edukuje širu javnosti u Srbiji, sa namerom da u granicama svojih mogućnosti doprinese poboljšanju uslova života i odnosa prema okruženju u kome živimo.

Kad ste već ovde…

Naša arhitektica finalista na konkursu za muzejski kompleks u Italiji

$
0
0

Maja Goračinska iz Beograda je osmislila strukture koje izgledaju kao da su uronjene u prirodu, i kao da su deo okruženja od samog početka vremena.

YAC (Young Architects Competition) je raspisao konkurs za dizajniranje sistema objekata koji bi trebali da budu raspoređeni po jednom od najzanimljivijih „art-parkova“ na svetu u mestu Arte Sella koje se nalazi na brdovitom severu Italije.

Arte Sella je muzej na otvorenom u kojem su brojni svetski umetnici ostavili traga prethodnih decenija kroz niz umetničkih instalacija koje su bile savršeno uklopljene u pejzaž. Instalacije su bile koncentrisane duž zemljanog puta kojim su desetine turista dnevno imale prilike da vidi kreativne kompozicije od metala, drveta, pruća i mnogih drugih materijala. Nažalost, usled velike oluje koja je zadesila park u oktobru 2018. godine, jedan broj umetničkih radova je zauvek uništen.

YAC je raspisao konkurs Calamity Atelier sa željom da ponovi približi umetnike i prirodu i da kroz par ateljea za umetnike, muzej gde mogu da budu izloženi ostaci porušenih radova, restoran i auditorium osveži sećanje na umetnike čiji su radovi uništeni ali i dovede nove umetnike da tu stvaraju.

Želela sam da strukture izgledaju kao da su uronjene u prirodu, da se na neinvazivan način nadovezuju na pejzaž.

„Jedna od najvažnijih ideja u procesu dizajna je bila da strukture izgledaju kao da su uronjene u prirodu, da se na neinvazivan način nadovezuju na pejzaž i da izgledaju kao da su deo okruženja od samog početka vremena.“ – kaže Maja za naš portal. Predvidela je 5 umetničkih ateljea, muzej nestalih radova i auditorijum za posetioce. „Nisam zamislila nikakve puteve koji bi ih povezivali jer želim da uticaj struktura na prirodu bude najminimalniji moguć. Takođe, želela sam da one budu neočekivana „otkrića“ posetilaca muzeja Arte Sella.“ – dodaje Maja Goračinska.

Umetnički ateljei

Svih 5 ateljea je identične površine – 90 metara kvadratnih. Izdužena staklena fasada pruža neometan pogled na okolni pejzaž a duž nje se prostire dugačka terasa. Uprkos svom organskom izgledu atelje je zapravo ortogonalne forme čija je jedna ivica pritisnuta tako da se atelje uvlači u nagib terena, a iznad krova se stvara lako dostupna zelena površina. U samom sastavu ateljea se nalaze spavaća soba, kuhinja, kupatilo i radni prostor, a ukoliko vremenske prilike to dozvoljavaju, moguće je premestiti prostor za rad i na dugačku terasu ili na sam zeleni krov objekta. Struktura se sastoji iz drvenih stubova i greda koji su nagnuti.

Muzej nestalih stvari

„Najvažniji zadatak tokom projektovanja muzeja mi je bio da prenesem adekvatnu emociju posetiocima ovog objekta.“ – kaže Maja Goračinska. Zbog forme koja prati teren u padu posetioci su primorani da se penju ili spuštaju dok obilaze radove što je simbolično za samo penjanje i silazak sa vrha planine. Spiralna forma stvara ambijent u kojem posetioci dok prolaze kroz muzej gube iz vida sve ranije izložene radove, jer kada pogledaju preko svog ramena, njihov pogled je ograničen zakrivljenim muzejskim zidovima. Na ovaj način posetioci su primorani da se fokusiraju samo na objekte koji su ispred njih jer je to sve što mogu da obuhvate pogledom u tom trenutku. Namera dizajna je da uhvati suštinu efemerne prirode čitavog muzeja Arte Sella gde je posetilac podstaknut da se fokusira samo na trenutni prolazni momenat. Deo krova je prohodan i sa njega se pružaju lepe vizure na okolni pejzaž.

Auditorijum

Auditorijum je sačinjen od drvenih letvi koje su rotirane u raznim pravcima tako da u svakom trenutku pružaju zaklon od sunca. Krov se sastoji iz transparentnih panela od polikarbonata koji pružaju zaklon od kiše i svu kišnicu usmeravaju ka centrima šest nosećih stubova odakle dalje prolazi kroz drenažni sloj ispod ploče auditorijuma i vraća se nazad u tlo. Inspiracija za formu je bilo drveće koje se obično i koristi kao zaklon od kiše ili sunca i koje je ponekad i meeting point za javna okupljanja i sastanke.

Arhitektica Maja Goračinska se na ovom međunardnom konkursu koji za mlade arhitekte organizuje YAC, našla među finalistima. Prva nagrada otišla je u Kinu.

Kad ste već ovde…

Budući građevinari uskoro će se igrati ekološkim „kockicama“ od šećerne trske

$
0
0

Prošlog leta, najveći proizvođač plastičnih igračaka na svetu, Lego, napravio je ozbiljan korak ka zelenijoj budućnosti. 

Set figurica u obliku raznih četinara napravljen (između ostalog) od šećerne trske sada se već nalazi u prodaji i predstavlja samo delić grandioznog plana ove kuće da do 2030. godine u potpunosti pređe na održivu proizvodnju. To znači da će u ne tako dalekoj budućnosti najveći deo Lego asortimana biti zasnovan na proizvodima od prirodnih i recikliranih materijala.

Interesantno je da pomenuta serija igračaka, iako zasnovana na prirodnoj sirovini, zapravo nije biorazgradiva. Naime, polietilen zauzima čak 98% udela u proizvodnji, ali je konačan proizvod ipak dobio sertifikat održivosti zbog toga što je u proizvodnji korišćena šećerna trska u fazi rasta i tako apsorbovala emisiju ugljen dioksida.

No, ne brinite! Iz kompanije poručuju da su se Lego dizajneri postarali da čak i nove generacije njihovih igračaka budu kompatibilne s onima starim i do 60 godina – što znači da ćete i dalje moći da kombinujete različite setove, ali i da brinete o životnoj sredini.

U nastavku pogledajte i promo video ove zanimljive serije:

Igrajući se kockicama, koje nisu plastične, deca će zapravo učiti i ekologiji i održivosti.

Naravno, najvažnije od svega je da će se deca, igrajući se ovim neplastičnim kockicama, zapravo učiti i ekologiji i održivosti, što će, nadamo se, primeniti u praksi kada postanu arhitekte i građevinski inženjeri.

Na kraju, podsetite se kako funkcioniše proces reciklaže građevinskih elemenata od plastike kao što su PVC prozori i ramovi.

Kad ste već ovde…


Počeo Salone del Mobile 2019 – najveći sajam nameštaja na svetu

$
0
0

Događaj koji se s nestrpljenjem očekuje, najveći evropski sajam nameštaja, počinje danas, 9. aprila, u Milanu i trajaće do nedelje, 14. aprila.

Posetioci i izlagači iz celog sveta imaće priliku da vide šta je novo u dizajnu nameštaja i šta nas očekuje u godini koja je pred nama. Salone del Mobile 2019 biće održan u čast Leonarda da Vinčija, jer se ove godine navršava 500 godina od smrti velikog umetnika, piše Dizajnenterijera.

Salone del Mobile 2019 biće održan u čast Leonarda da Vinčija, jer se ove godine navršava 500 godina od smrti velikog umetnika.

Kao deo Milan Design Weeka, Salone del Mobile, najpopularniji događaj u svetu dizajna enterijera i nameštaja, ugostiće više od 2.000 izlagača na sajmu Rho Fiera Milano. Zainteresovani će moći da vide od renomiranih arhitektonskih i dizajnerskih studija do dizajnera koji prikazuju svoje kreacije po prvi put. Na listi poznatih arhitektonskih studija našli su se Zaha Hadid Design, Renzo Piano, John PawsonUNStudio i mnogi drugi.

Naša Garda u Milanu

Kolekcija GARDA, dizajnerski baštenski nameštaj, koji proizvodi Animo, firma iz Valjeva, ove godine se predstavljaju svetskoj publici na najvećem evropskom sajmu u Milanu. Više o tome pročitajte na ovom linku.

Za kraj, prisetimo se kako je bilo na prošlogodišnjem sajmu nameštaja u Milanu.

Detaljan izveštaj sa sajma pratite na našem portalu Dizajnenterijera.

Istraživanje: Koliko košta kvadrat nekretnine u novogradnji

$
0
0

Novogradnja je postala prvi izbor – svaki kvadrat koji se izgradi odmah se i proda.

Ukoliko ste od onih koji ove godine traže krov nad glavom, verovatno ste i načuli isti savet koji ekonomisti i bankari već duže vreme dele – kupite stan i to što pre. Nekoliko je razloga za to, kamate koje su trenutno povoljne, banke koje se otimaju o klijente, dobra ponuda na dobrim lokacijama, posebno kada je reč o novogradnji.

Prema tumačenju javno dostupnih podataka Republičkog geodetskog zavoda (RGZ), izgleda da se sve što se se izgradi u Beogradu, to se odmah i proda. Kupci daju prednost novim stanovima i zbog poreskih olakšica i zbog činjenice da ti stanovi ne traže dodatnu adaptaciju. Stanovi u staroj gradnji su nešto povoljniji, ali najčešće traže dodatna ulaganja, tako da je negde tas vage na strani novogradnje, piše 4zida.rs.

Najskuplji metar kvadratni stambenog prostora u Beogradu plaćen je 7.866 evra.

Prema istim podacima RGZ, prošle godine u Srbiji prodato je 37.500 stanova i još 12.000 garaža, poslovnih i industrijskih prostora. Najskuplje nekretnine dostigle su milionske iznose, a bile su u nekoj od beogradskih opština.

Lokacija diktira cenu

Prošla godina, ukazuju, pokazala je da lokacija igra veliku ulogu u visini cene nepokretnosti, a naročito kada se radi o onim najskupljim. I tu prednjači novogradnja. Tako, prosečna cena stanova po kvadratnom metru u prestonici iznosila je 2.050 evra.

Najskuplji stan kupljen je u Beogradu na vodi za nešto više od 1,1 milion evra, a ta ekskluzivna lokacija može da se pohvali i najskupljim metrom prodatog stambenog prostora koji je plaćen 7.866 evra.

Nekretinari nam kažu da se najveći broj stanova pazari se na Novom Beogradu, Voždovcu, Vračaru i Čukarici. Najskuplji kvadrati su pak na Vračaru, Starom gradu i Savskom vencu. Inače, tokom prvih deset meseci 2018. u Beogradu su izdate građevinske dozvole za više od 700.000 metara kvadratnog prostora različitnih kategorija.

Najskuplji kvadrat u Vojvodini je u Novom Sadu, tako je u tom gradu, u novogradnji kvadrat stana u proseku 1.300 evra. Za kvadrat novog stana u Pančevu prosečno se prošle godine plaćalo 827 evra. U Vršcu je lane prosečna cena kvadrata u novogradnji 764 evra.

Kad ste već ovde…

Gori katedrala Notr Dam u Parizu

$
0
0

U čuvenoj katedrali Notr Dam u Parizu izbio je požar. Gust dim kulja iznad te 850 godina stare gotičke građevine. Čitav krov katedrale je izgoreo, toranj se urušio, a vatra se širi po konstrukciji.

Televizija BFMTV prenela je da su vatrogasci na licu mesta evakuisali katedralu i okolne ulice gde su raspoređene dodatne opreme za gašenje požara kao i snage koje pokušavaju da izvuku vredna umetnička dela iz crkve, piše N1.

„Sve gori. Gori spoljašnji deo konstrukcije koji datira iz 19. veka na jednoj strani i iz 13. veka na drugoj strani. Neće ništa ostati“, izjavio je portparol katedrale Andre Fino.

CNN prenosi da još nije poznat uzrok izbijanja vatre, ali da može da bude u vezi sa renoviranjem katedrale.

Prema prvim izveštajima, ne zna se da li ima povređenih u katedrali.

Francuski predsednik Emanuel Makron otkazao je svoje planirano obraćanje naciji u ponedeljak uveče zbog „užasnog požara“ koji je zahvatio čuvenu parisku katedralu. Makron se oglasio na Twitteru, rekavši kako je tužan dok gleda „kako gori deo nas“.

„Pariski Notr Dam je u plamenu. Saosećam sa celom nacijom. Moje misli su uz sve katolike i sve Francuze. Kao svi naši sunarodnici, noćas sam tužan dok gledam kako gori ovaj deo nas“, napisao je Makron.

Na licu mesta se nalazi gradonačelnica Pariza An Idalgo, a stigao je i predsednik Makron. Idalgo je u prvoj reakciji ocenila da je reč o „strašnom požaru“.

Apel koji niko nije čuo

Prošle godine je Katolička crkva u Francuskoj uputila hitan apel za obezbeđivanje finansijskih sredstava za spas katedrale, koja je počela da se raspada.

Gradnja katedrale posvećene Bogorodici Mariji počela je 1163. godine. Zdanje u stilu gotike nalazi se u četvrtom arondismanu Pariza, u srcu glavnog grada kod reke Sene.

Notr Dam je jedan od simbola prestonice Francuske, i katedralu godišnje posećuje oko 13 miliona turista.

Gotske katedrale kao preteča skeletnog sistema gradnje

Neboderi u Americi krivi su za stradanje miliona ptica godišnje

$
0
0

Ptice najčešće imaju problem sa staklenim fasadama, pa pri sudarima s prozorima, prema gruboj proceni, godišnje nastrada između 100 miliona i milijardu ptica u Sjedinjenim Američkim Državama.

Nedavno sprovedene studije otkrile su da jaka svetla i velike površine stakla na neboderima, kakvi se mogu videti u Njujorku, Čikagu i Los Anđelesu, izazivaju umiranje miliona ptica selica godišnje. Studije sprovedene od strane Kornelovoj laboratoriji za ornitologiju rangirale su 125 američkih gradova prema opasnosti koje njihovi neboderi predstavljaju za ptice. S obzirom na činjenicu da je Čikago jedna od najtranzitnijih migracionih stanica, selidba kroz ovaj grad ujedno predstavlja i najveću opasnost za ptice, piše Dezeen.

Foto: Shutterstock

S obzirom na činjenicu da je Čikago jedna od najtranzitnijih migracionih stanica, selidba kroz ovaj grad ujedno predstavlja i najveću opasnost za ptice.

Ptice najčešće imaju problem sa staklenim fasadama, pa pri sudarima s prozorima prema studiji Smithsonian godišnje nastrada između 100 miliona i milijardu ptica u SAD.

Prema drugom istraživanju, koje je sprovedeno na Univerzitetu u Mičigenu, ptice selice su u najvećem riziku jer ih privlače veštačka svetla na građevinama s kojima se sudaraju tokom leta noću. Takođe, ptice pevačice dezorijentisane veštačkom svetlošću, tokom noćnog leta šalju poziv na let okolnim pticama, a tako ih zapravo šalju u smrt.

Preporuke za bird-friendly gradnju

Neki od gradova započeli su već mnogobrojne inicijative u cilju spašavanja ptica selica. Većina inicijativa uključuje izradu vodiča za izgradnju novih objekata i adaptaciju postojećih kako bi se što manje ometao let ptica kroz gradove. Posebno se ističe da objekti koji imaju 2,3 kvadratna metra neprekinute zastakljene površine na svojim fasadama predstavljaju ozbiljan rizik za ptice. Zato se preporučuje da fasade bar budu izvedene od stakla koje reflektuju ultraljubičastu svetlost.

Mnoge grupe koje se bore za očuvanje ekosistema, poput National Audubon Society, zalažu se za smanjenje rasvete zgrada tokom migracionih talasa, kako bi se olakšao put ptica kroz gradove u tom periodu.

Utočišta za ptice

Kako bi se dodatno pomoglo pticama u Kini su osmišljena utočišta za ptice u kom se one mogu odmoriti i razmnožavati tokom migracije. Preko ove rute prođe 50 miliona ptica koje putuju od Arktičkog kruga do Australije i Novog Zelanda.

Kad ste već ovde…

Sajam građevinarstva 2019: Od gradskih bagera, preko klima koje ne duvaju, do kuća za 100 evra po kvadratu

$
0
0

Na beogradskom sajmu građevinarstva videli smo i drvene blokove kojima se drastično brže zida, potpuno novu generaciju hidroizolacije ali i radijatore koji štede struju.

Stigao je sajam! Prvi dan beogradske smotre građevinske industrije odmah je pokazao da ova privredna grana polako staje na noge. Sve sajamske hale su dupke pune, i iako je primetno odsustvo nekoliko ključnih igrača iz industrije, velik broj posetilaca dokazao je da je interesovanje veliko. Redakcija portala Gradnja.rs, kao medijski sponzor 45. Međunarodnog Sajma građevinarstva SEEBBE, obišla je sve sajamske hale, a ovo su naši prvi utisci.

Bager za gradske uslove

Na ulazu nas je dočekao skandinavski brend Volvo koji je predstavio bager točkaš od 17 tona. Ova mašina EWR 150 je specifična po tome jer kada se okreće ne prelazi gabarit gusenice, to jest, točkova tako da je pogodan za manevrisanje u gradskim uslovima. Takođe je pogodan za radove pored auto-puteva jer ima veliku snagu, a pritom je i mobilan. Posetioci mogu isprobati i simulator Volvo utovarivača tako što sednu u pravu kabinu sa sedištem koje se pomera i drma u skladu s vašim virtuelnim radovima, a gomila prekidača i komandi potvrđuje da bageristima nije nimalo lak posao.

Bager za gradske uslove i simulator utovarivača

Najjači udarni pištolj na svetu koji ne možete izgubiti

Alatka Milwaukee MI ONE F HIWF 12 je dokazano najjači udarni pištolj od pola cola na svetu. Moguće je kontrolisati snagu i obrtni moment putem telefonske aplikacije zahvaljujući ugrađenom WiFi modulu. Bežične kontrole omogućavaju korisniku da zaključa alat preko telefona. Ovu alatku je nemoguće izgubiti na gradilištu jer u sebi ima alarm i može se locirati njegova pozicija preko mobilne aplikacije. Cena mu je 84.000 dinara i može se kupiti u kompaniji Eltec.

Milwaukee udarni pištolj sa WIFI funkcijom

Boja za apsolutnu hidroizolaciju ravnog krova

Neoproof Polyurea je sistem za hidroizolaciju ravnih izloženih krovova koji se jednostavno nanosi četkom ili valjkom. Ovaj grčki proizvod se nanosi u debljini od 1 do 2 mm, a servisni period je čak 30 godina. Pored ravne betonske podloge može da se nanosi i na bitumensku podlogu. Cena po kilogramu ove hidroizolacije je oko 8-9 evra, a potrošnja je od 1,2 kg/m2 za cementnu podlogu do 1,8 kg po metru kvadratnom za bitumensku podlogu. Pogodan je i za sanacije krovova, a recept za sanaciju možete pronaći direktno od predstavnika Neotexa, kompanije Tristrel.

Hidroizolacija koja traje 30 godina

Radijator na struju koji zagreva 40 kvadrata

Kompanija Gorenje predstavila je električne konvektore, to jest, radijatore na struju. Ovi uređaji se povezuju na klasičnu utičnicu i imaju potrošnju oko 620W. Optiheat 2000 GP ima priključnu snagu 2.000 W što je dovoljno da zagreje oko 40m2 dobro izolovanog objekta ili 20m2 objekta sa lošijom termoizolacijom. Estetski su veoma primamljivi, a cena radijatora je oko 11.000 dinara.

Gorenje radijatori koji štede struju

Klima koja ne duva

Gorenje greje, a Samsung hladi! Ova južnokorejska kompanija predstavila je model plafonskih i zidnih klima Samsung Wind Free kod kojih nema direktnog duvanja. Sa ovim klimama nema zona koje su neprijatne za sedenje jer se vazduh rotira za 360 stepeni i izbacuje ravnomerno po prostoriji. Nama se lično dopalo i kako izgledaju završne maske…

Samsung WindFree klima koja ne duva
Samsung WindFree klima koja ne duva
Završne maske za plafonsku klimu
Završne maske za plafonsku klimu

Blokovi od drveta za brzo i lako zidanje

Materijal nas je veoma prijatno iznenadio na sajmu jeste Isotex: prefabrikovani blokovi i međuspratne tavanice napravljene od drvene sečke i cementnih vlakana. Ovaj ekološki materijal koji u sebi već poseduje punjenje od Neopor termoizolacije, koju potpisuje BASF, ubrzava zidanje čak tri puta.

Nakon postavke blokova (debljine od 30 do 44 centimetra) postavlja se horizontalna armatura i blokovi se zapunjuju betonom. Nakon toga se umeću šipke za vertikalno ojačanje. Na ovaj način se dobija AB zid koji je već termoizolovan sa garantovanom paropropusnošću i trajnom garancijom da se neće pojaviti vlaga.

Isotex drveni blokovi sa BASF izolacijom

Ovaj ekološki materijal koji u sebi već poseduje Neopor termoizolaciju, koju potpisuje BASF, ubrzava zidanje čak tri puta.

S unutrašnje strane ovi zidovi se mogu gletovati, a sa spoljne postavljati završni fasadni sloj. Zanimljivo je da međuspratna konstrukcija ima zvučnu izolaciju od 60dB tako da nećete čuti komšije sve i da želite.

Iako napravljeni od drveta, ovi blokovi imaju protivpožani sertifikat. Saznali smo da cena metra kvadratnog Isotex zida sa termoizolacijom je oko 70 evra (za poređenje, cena u klasičnom giter bloku i termoizolacijom je oko 80 evra/m2) .

Međuspratna konstrukcija Isotex

Šper ploče za enterijer i eksterijer

Darex je na sajmu predstavio šper ploče napravljene od ruske breze (ostali šper materijali se prave uglavnom od topole). Razlika između špera za enterijer i eksterijer je uglavnom u lepku i u tome da su ploče za eksterijer veće otpornosti. Za enterijere se uglavnom koriste šper s oznakom BB/BB koji nema puno čvorova i ima najfinije nijanse. Zanimljivo je podatak da je predstavljen i šper presvučen filmom koji se može koristiti više puta. Često se ovaj materijal koristi kako za oplatu tako i za pravljenje nameštaja, na primer, ormana ili zidnih obloga.

Šperploče
Šperploče
OSB ploče
OSB ploče

Drvena prenosiva kućica za koju nije potrebna dozvola za gradnju

Želite vikendicu ili hoćete da se bavite iznajmljivanjem apartmana na jezeru ili planini? Možda su ove šarmantne kućice iz Kragujevca prava stvar za vas?! Kubus sistem su drveni mobilni objekti koji se jednostavno prenose na zadatu lokaciju kamionom. Postoje u dimenzijama od 3,5×3,5 metara (12,25m2) do 3,5×7 metara (24,5m2) i dolaze sa kompletnom opremom i nameštajem. Za ove simpatične kućice ne treba dozvola, ali ni temelji.

Za ove simpatične kućice, koje se transportuju na prikolici, ne treba dozvola, ali ni temelji.

Konstrukcija je od drveta, ispuna od kamene vune, prozori od aluminijuma, a sa njom dolazi i kvalitetan drveni parket, dok je završna fasadna obrada puno drvo. Cena kućica se kreće od 12.000 do 20.000 evra u zavisnosti od velićine i opreme. Model izložen na sajmu sa kvalitetnim parketom, kuhinjom u dimenziji 3,5×5,25 metara košta 18.000 evra. Ako želite kućicu po vašoj meri i želji, rokovi isporuke su od 15 do 30 dana.

Kubis sistem kućica za 18.000 evra

Kuća za 100 evra po kvadratu

Ako vam je gorepomenuta kuća skupa, razmislite o turskom proizvođaču EuroVilla koji se premijerno predstavio u Srbiji na ovogodišnjem Sajmu građevinarstva. U pitanju su montažne kuće od metalne konstrukcije koje se isporučuju sa razvučenim elektroinstalacijama, rasvetom, razvodom vodovoda i kanalazicije i unutrašnjom i spoljašnjom stolarijom. Cena se kreće 6.000 evra za 49 kvadarata do 11.000 evra do 106 kvadrata, a u ovu cenu ne idu temelji, oprema za kupatilo, podovi niti nameštaj.

Turske kuće za 100 evra po kvadratu

Drvo za eksterijer koje ne morate održavati

Kompanija Lamex predstavila je nove Fundermax dekore kompakt ploča za fasade koje izgledaju veoma ubedljivo. Najviše su nam se svideli drveni dekori koji izgledaju verodostojno, kao prava tekstura drveta. Cena ove fasadne obloge sa potkonstrukcijom i montažom iznosi između 130-140 evra po kvadratu.

Fundermax kompakt ploče koje izgledaju kao pravo drvo

Za otpornije kuvanje

TechniStone je kompozitni materijal za podove, stepenice i ponajviše kuhinjske radne ploče. Čak 90% ovog češkog materijala je prirodnog porekla, odnosno, pravi se drobljenog kvarca, stakla ili granita, dok je 5-7% poliester. Ima tvrdoću kao prirodni granit, a isporučuje se u pločama 3,5×1,45 metara deblijne 12 ili 23 mm. Ono što je dobro za ovaj materijal je što manje apsorbuje tečnost od prirodnog kamena, a mana mu je što se vide spojevi dve ploče – ovaj razmak je potreban za dilataciju. TechniStone proizvode zastupa kompanija Milstone.

TechniStone: Tvrdo kao granit

Sajam građevinarstva traje do 20. aprila 2019. godine.

Foto: Gradnja.rs

Kad ste već ovde…

Barokni Beograd: Dragulj u centru grada kojeg više nema

$
0
0

Izložba Barokni Beograd, Preobražaji 1717-1739, koja je otvorena 15. aprila u Konaku knjeginje Ljubice, na odličan način opisuje ovaj period i njegove odlike.

Kada neko spomene reči barok ili barokna arhitektura, gotovo svi odmah pomisle na palate i crkve iz 17. i 18. veka, koje su izgrađene širom zapadne Evrope. A ako se postavi pitanje gde se taj isti stil može videti u Srbiji, naravno da će svi reći – Vojvodina. Sigurno je da se najlepši primeri barokne arhitekture, kako sakralne tako i sekularne, mogu naći u više vojvođanskih gradova, od kojih su nama Petrovaradin, Sremski Karlovci i Zemun najbliži. Međutim, austrijski uticaj se nije zaustavio na obalama Dunava. Nešto od tih uticaja je nakratko doletelo i do Beograda.

Nakon Austrijsko-turskog rata (1716-1718), Habzburška imperija dolazi u posed Beograda (1717), njegovog utvrđenja i varoši, ali i šireg prostora današnje Šumadije. Ovaj trijumfalni osvajački zamah princa Eugena Savojskog bio je nastavak na prodor iz 1688. godine, do teritorija današnjeg Kosmeta, koji je svojim slomom rezultovao prvu Veliku seobu srpskog naroda (1690) na sever, na teritorije Habzburške monarhije. Austrijanci su dobili veliko pojačanje među Srbima u borbi protiv Osmanske imperije, ali se nisu mirili sa porazom i povlačenjem s Balkana. Naročito s gubitkom Beograda. Pobeda u novom ratu je bila prilika da se ostane duže i Beogradska varoš transformiše u grad po uzoru na neku zapadnu prestonicu. Naravno da to nije bio lak posao, jer se nije radilo samo o vizuelnim, arhitektonskim promenama, već o kompletnoj transformaciji društva, njihovog načina života i navika. Izložba Barokni Beograd, Preobražaji 1717-1739, koja je otvorena 15. aprila u Konaku knjeginje Ljubice, na jedan odličan način opisuje ovaj period i njegove odlike.

Kompletna transformacija Beogradske tvrđave izvedena je po idejama i projektima pukovnika Nikole Doksata de Moreza.

Kasarnu su srušili Turci jer nisu mogli da za svoje potrebe i navike upotrebljavaju tako visoke objekte (dva sprata i potkrovlje).

Za početak tu je kompletna transformacija Beogradske tvrđave, koja je izvedena po idejama i projektima pukovnika Nikole Doksata de Moreza. Izvedena je po uzoru na nešto ranije izgrađenu Petrovaradinsku tvrđavu, a njen sistem rovova, bastiona, zidina i vojnih objekata, pre svega kasarni, bila je u tom trenutku na najsavremenijem nivou u Evropi. Najznačajnija bila je kasarna Aleksandra Virtemberškog, izgrađena na prostoru između današnjeg Trga Republike i Zmaj Jovine ulice. O njenoj monumentalnosti govori više gravira i crteža iz tog perioda, a ponovnim padom Beograda u Osmanske ruke, biva potpuno srušena jer Turci nisu mogli da za svoje potrebe i navike upotrebljavaju tako visoke objekte (dva sprata i potkrovlje). Od materijala nastalog njenim rušenjem zidane su kuće i džamije. Na izložbi su prikazani izgledi austrijskih vojnika, njihove uniforme i oružje, a specijalno za ovu priliku, izložen je i jedan austrijski top koji pripada Vojnom muzeju.

Kasarna Aleksandra Virtemberškog
Pešadijska kasarna u Donjem gradu

Ikone i relikvije

Pored vojnih objekata, u gradu je podignuto i nekoliko hrišćanskih crkava, od kojih bar jedna pravoslavna, a svedočanstvo o njihovom postojanju govore nam velike barokne ikone, sa predstavama Svetog Nikole i Svetog Jovana Krstitelja. Naravno, na izložbi su prikazani i detalji iz svakodnevnog života – habzburški novac, nakit, pribor i posude za obedovanje, kao i razni drugi predmeti, poput apotekarskog pribora ili dekorativnih porcelanskih posuda.

U gradu je podignuto i nekoliko hrišćanskih crkava o čemu svedoče ikone
U gradu je podignuto i nekoliko hrišćanskih crkava o čemu svedoče ikone
Na izložbi su prikazani i detalji iz svakodnevnog života
Na izložbi su prikazani i detalji iz svakodnevnog života

Osetite duh Baroknog Beograda do 4. juna

Autori izložbe su Nika Strugar Bevc, viši kustos Muzeja grada Beograda i Vesna Bikić, naučni savetnik Arheološkog instituta, a izložba će biti otvorena do 4. juna. Posetite izložbu i osetite duh Baroknog Beograda.

Kad ste već ovde…

Avaz Ski Tower: U Sarajevu niče nova najviša kula na Balkanu

$
0
0

Grupacija Avaz predstavila je svoj naredni investicioni projekat – Avaz Ski Tower koji će sa svojih 250 metara biti viši i od Avalskog tornja.

Avazov toranj u Sarajevu sa svojom visinom od 176 metara je posle Avalskog tornja drugi najviši objekat na Balkanu. Međutim, po svoj prilici rekord od 204 metara će biti oboren. Naime, kako piše eKapijapo projektu firme ADS Studio, u Sarajevu uskoro kreće gradnja oblakodera Avaz Ski Tower vrednog 100 miliona evra koji će kako prenosi Avaz imati 50 spratova i biće visok oko 250 metara.

Kako je za eKapiju rekao direktor marketinga Avaz grupacije, Sead Numanović, celokupna dokumentacija je spremna, kao i urbanistička saglasnost i građevinska dozvola, tako da očekuju da vrlo skoro krenu u gradnju.

– Sada pripremamo teren za građenje, jer smo osim parcela koje imamo kupili i dodatno zemljište u susedstvu već postojećeg Avazovog tornja. Očekujem da bi ubrzo mogli krenuti prvi radovi, – rekao je Numanović, ne precizirajući tačan datum početka radova.

Ski Tower će imati 50 spratova i gradiće se pored postojećeg Avazovog tornja; Foto: Avaz, ADS Studio

Planirano je da toranj ima kancelarijski prostor, stanove za prodaju, hotel i rotirajući restoran na krovu

Novac je, kako kaže, spreman, investitor je Avaz grupacija i spremni su da rade sami, ali ciljaju i na to da nađu jakog suinvestitora. Ovaj toranj sa sadržajem oko njega činio bi jedinstven i multifunkcionalan kondominijum. Planirano je da toranj ima kancelarijski prostor, stanove za prodaju, hotel i rotirajući restoran na krovu. U podnožju bi se kreirao šoping centar sa radnjama do 60 m2. Predviđena je i garaža iza tornja sa 500 parking mesta – objasnio je Numanović.

Pogledajte kako izgleda maketa:

Novi projekti

Numanović je kazao da se ovime ne iscrpljuju planovi Avaza u vezi sa investiranjem u nekretnine, jer imaju još 40.000 m2 prostora oko Radon Plaze, gde bi takođe gradili objekte, što je još u fazi planiranja.

Kad ste već ovde…


Obnova Notr Dama može biti pogubnija od požara?

$
0
0

Najavljeni konkurs za projekat i redizajn novog tornja bi mogao biti izrazito problematičan za budućnost katedrale koja je ove nedelje doživela razarajući požar.

Premijer Francuske Eduar Filip najavio je organizovanje međunarodnog arhitektonskog konkursa za projektovanje novog tornja Notr Dama. Premijer je ovo saopštenje izneo nakon sastanka sa predsednikom Makronom o budućnosti katedrale nakon požara koji je progutao ikonu Pariza. Premijer je istakao i da će „konkurs katedrali pružiti toranj koji odgovara tehnici i izazovima današnjeg vremena“.

Predsednik Makron je u utorak uveče obećao naciji da će Notr Dam biti obnovljen i da će biti „lepši nego pre“ i to u roku od pet godina. Mnogi su problem videli u pretenciozno datom kratkom roku, ali i u konstataciji da će katedrala biti lepša.

Konkurs će katedrali pružiti toranj koji odgovara tehnici i izazovima današnjeg vremena.

Poznato je da je Notr Dam građen gotovo 200 godina, počev od sredine 12. veka, a da je toranj visine 91,5 metara dodat tek u 19. veku, tokom velikog projekta obnove koji je vodio arhitekta Ežen Viole le Dik.

„Međunarodno takmičenje će nas zapitati da li bismo trebali rekonstruisati toranj kako ga je osmislio i Ežen ili bi možda, kao što se često dešava u evoluciji nasleđa, Notr Damu trebalo da damo novi toranj. Ovo je očigledno veliki izazov, kao i istorijska odgovornost.“ rekao je premijer u obraćanju javnosti nakon sastanka Vlade posvećenog požaru, piše ArchDaily.

„Držite arhitekte dalje od Notr Dama“

U kom smeru će se krenuti u obnovu katedrale ključni je momenat za istoriju ove građevine. Osnivači arhitektonske internet zajednice Architectual Revival izneli su svoje mišljenje o budućnosti Notr Dama. Oni izričito navode da bi budućnost katedrale trebalo držati što dalje od modernističkih arhitekti, koji ne poštuju nasleđe, lepotu i tradiciju objekata. To su potkrepili zanimljivom ilustracijom:

Katedrala ne bi trebalo da prođe kroz proces redizajna već kroz ozbiljan projekat obnove u skladu sa njenim slavnim izgledom.

Na stranici Architectual Revival napominju da se u javnosti, od ponedeljka kada je katedralu zadesio razarajući požar, pojavio niz arhitektonskih članaka koji osporavaju pozive za obnovu katedrale i jačaju želju određenog dela struke da se napravi nešto bezdušno i ružno.

„U danima koji su protekli prvobitno je obećano da će ova veličanstvena istorijska katedrala nastaviti sa obnovom u skladu sa svojim istorijskim i tradicionalnim izgledom. Međutim to obećanje je zanemareno i Vlada Francuske je objavila konkurs za projektovanje tornja Notr Dama.“ – ističe se na stranici.

Srž posta objavljenog na Architectual Revival, koja objedinjuje zajednicu zaljubljenika u arhitekturu i arhitektonsko nasleđe, jeste da katedrala u svojoj budućnosti nikako ne treba da prođe kroz proces redizajna već kroz ozbiljan projekat obnove u skladu sa njenim originalnim slavnim izgledom.

Izdašne donacije

Dok čekamo kako će tačno izgledati raspis kontkursa, novac za rekonstrukciju Notr Dama se uveliko skuplja. Stefan Bern, Vladin predstavnik za kulturu, izjavio je da je do sada prikupljeno više od 880 miliona evra za obnovu katedrale. Neki od najvećih donatora su kompanija Apple, Total energy group, kao i mnogobrojni vlasnici luksuznih francuskih brendova kao što su L’Oréal, Chanel, Dior i Louis Vuitton. Takođe, brojna fizička lica iz Francuske ali i celog sveta donirale su novac za obnovu Notr Dama.

Kad ste već ovde…

RIBA objavila VODIČ za rodnu ravnopravnost u arhitektonskim firmama

$
0
0

Poštovanjem standarda pojačala bi mogućnost napretka pojedinaca iz struke bez obzira na njihov rodni identitet.

Dobro je poznato da u svetu postoji uočljiva razlika između plata muškaraca i žena na istim pozicijama, a ovaj nemili trend odavno je zahvatio i arhitektonsku praksu. Iz tog razloga, jedna značajna institucija rešila je da pomogne arhitektonskim kompanijama tako što je čitavu problematiku predočila „crno na belo“.

Kraljevski institut arhitekata Velike Britanije – RIBA (Royal Institute of British Architects) objavio je zvaničan Vodič za kreiranje rodno ravnopravnih plata u arhitektonskim firmama pod nazivom „CLOSE THE GAP– Improving Gender Equality in Practice“.

Od kolega se očekuje ne samo da smanje razliku u platama, nego i da se potrude da poboljšanje postane norma.

Institut je saopštenje o objavljivanju ovog vodiča poslao uz poruku da od kompanija članica očekuje da će poštovati sve standarde navedene u publikaciji kako bi se poboljšalo stanje na planu rodne ravnopravnosti u ovoj zemlji, a samim tim i pojačala mogućnost napretka pojedinaca iz struke bez obzira na njihov rodni identitet.

Ovo obećanje podrazumeva, između ostalog, sprovođenje pravičnih, jednakih i nepristrasnih procedura zapošljavanja i napredovanja. Od kolega se očekuje ne samo da smanje razliku u platama, nego i da se potrude da poboljšanje postane norma.

„U našoj profesiji nema mesta za diskriminaciju. Ipak, skoro 50 godina nakon što je Zakon o jednakim platama stupio na snagu u Velikoj Britaniji, i dalje se beleže slučajevi nejednakosti. Vreme za promenu je odavno prošlo i svi mi – poslodavci, zaposleni i RIBA – nosimo odgovornost za to“, izjavio je Ben Derbyshire, direktor Kraljevskog instituta.

Vodič CLOSE THE GAP možete pročitati i skinuti OVDE.

Srodni linkovi:

Beograđanka slavi 45. rođendan: Prva pametna zgrada u bivšoj Jugoslaviji

$
0
0

U vreme kada je izgrađena bila je simbol Beograda, a to je svakako i sada.

Izgrađena prema projektu arhitekte Branka Pešića i svečano otvorena 22. aprila 1974. godine, popularna Beograđanka je zbog jedinstvenog pogleda koji pruža na grad, od prvog dana postala simbol prestonice. Brojne delegacije političara, umetnika, sportista, pa čak i kosmonauta, tragove svojih stopa ostavile su na pločama zgrade visoke 100,23 metara, odnosno čitava 23 sprata.

Beograđanka; Foto: Privatna arhiva

Postojao je kompjuterski program koji je vodio računa o automatici svih parametara zgrade – hlađenju, grejanju, prozorima.

U vreme kada je izgrađena bila je simbol Beograda, a to je svakako i sada – kaže za eKapiju upravnik Beograđanke, Bojan Grbović i dodaje da je tada zgrada bila tehnološko čudo.

To je bila jedna od najmodrenijih zgrada. Jedna od prvih pametnih zgrada na Balkanu, a svakako prva u Beogradu i tadašnjoj Jugoslaviji. Postojao je kompjuterski program koji je vodio računa o automatici svih parametara zgrade – hlađenju, grejanju, prozorima. Imala je automatsko spuštanje roletni kada je sunce, ili jak vetar, kao i najmodernije i najbrže liftove – kaže Grbović.

Napominje da se u to vreme vodilo računa i o uštedi energije, iako je tada energija bila jeftina.

Beograđanka je bila ispred svog vremena – ističe Grbović.

Zgrada je skoro pune četiri i po decenije u originalnom stanju.

Zgrada nije renovirana, sve instalacije su stare 45 godina, naravno sve je održavano, ali nije menjano – zaključuje Grbović i dodaje da za sada renoviranje, prema njihovim saznanjima nije u planu.

Bez vidikovca

Popularni vidikovac zatvoren je za javnost osamdesetih godina, kada je Studio B zauzeo pretposlednji sprat i on ni danas nije otvoren.

Bilo je nekih inicijativa da se vidikovac ponovo otvori pre nekoliko godina, ali to je za sada stopirano – kaže Grbović.

Pogledajte i ovaj članak:

Kule nad Beogradom: 80 godina stremljenja ka oblacima

Konkurs za oslikavanje beogradskih zgrada u okviru Festivala Rekonstrukcija

$
0
0

Poziv za zajedničku umetničku „rekonstrukciju“ traje do 3. juna.

Festival umetnosti na ulici „Rekonstrukcija“ i gradska opština Stari grad upućuju javni poziv stambenim zajednicama i vlasnicima/cama porodičnih kuća za učešće na konkursu za oslikavanje zgrada i kuća sa teritorije ove opštine. Prijavljeni objekti koji ispunjavaju uslove konkursa biće oplemenjeni umetničkim radovima istaknutih muralista/kinja tokom ovogodišnjeg izdanja festivala „Rekonstrukcija“, koji će se realizovati u javnim prostorima u centru Beograda od 6. do 8. septembra.

„Drugo izdanje festivala Rekonstrukcija odvijaće se pod sloganom Ajmo napolje, koji poziva sve sugrađane i sugrađanke Beograda, kao i goste glavnog grada, da se aktivno uključe u umetničke intervencije tokom manifestacije, a pomenuti konkurs je prvi korak u susret realizaciji zajedničkih aktivnosti sugrađana/ki sa umetnicima/cama. Glavna ideja festivala jeste da nas sve podseti i podstakne na konstruktivno korišćenje ulica i drugih javnih prostora kao mesta za stvaralaštvo, okupljanje i igru“, ističu organizatori festivala.

Jana Danilović; Foto: Ana Ostojić

Drugo izdanje festivala Rekonstrukcija odvijaće se pod sloganom Ajmo napolje, koji poziva sve da se aktivno uključe u umetničke intervencije tokom manifestacije.

Javni poziv je otvoren do 3. juna 2019. godine. Pravo učešća imaju stambene zajednice/vlasnici nepokretnosti – porodične kuće, koje ispunjavaju konkursom predviđene uslove. Za zgrade: da su registrovane u skladu sa Zakonom o stanovanju i održavanju zgrada („Službeni glasnik RS“, broj 104/2016) i da postoji odluka Skupštine stambene zajednice doneta običnom većinom glasova prisutnih članova, sa pismenim saglasnostima za učešće na konkursu za oslikavanje zgrade muralom. Za porodične kuće: dokaz o vlasništvu objekta; u slučaju suvlasništva nad objektom, saglasnost drugog/ih suvlasnika koji nije/su podnosilac/ci prijave. Za zgrade i porodične kuće: da se zgrada/porodična kuća nalazi na teritoriji Gradske opštine Stari grad, da zgrada/porodična kuća – predmetni objekat nije utvrđen za kulturno dobro, ne nalazi se u okviru kulturno-istorijske celine, ne uživa status dobra pod prethodnom zaštitom i ne nalazi se u okviru prethodno zaštićene celine, da zgrada/porodična kuća ispunjava uslove koje su vezane za oslikavanja murala.

Opširnije informacije u vezi sa konkursom i dokumentacijom potrebnom za prijavljivanje, mogu se naći na: www.facebook.com/streetsmartbelgrade i www.starigrad.org.rs.

Prijava za učešće na konkursu mora biti podneta na prijavnom obrascu koji je propisala komisija, a koju učesnici mogu preuzeti na stranici udruženja „Street smart“: www.facebook.com/streetsmartbelgrade, Festivala „Rekonstrukcija“: www.facebook.com/FestivalRekonstrukcija ili na pisarnici Uprave gradske opštine Stari grad, u Beogradu, Makedonska 42.

Junk; Foto: Ana Ostojić

Kako je to izgledalo do sada

Prvo izdanje festivala umetnosti na ulici „Rekonstrukcija“ održano je prošle godine, drugog vikenda septembra, na jednoj od najatraktivnijih beogradskih street art lokacija – u bivšoj zgradi „Beobanke“ na Zelenom vencu. „Rekonstrukcija 2018” je tokom dva dana privukla više od 3000 sugrađana i sugrađanki svih uzrasta. Zgradu je „rekonstruisalo“ više od 40 umetnika i umetnica, a nastalo je 13 murala i tri prostorne instalacije.

Kad ste već ovde…

Konkurs za idejno rešenje uređenja brda Kale u Skoplju

$
0
0

Tim Muzeja savremene umetnosti organizuje konkurs s ciljem da dobije smele i inovativne, ali ujedno i jednostavne i primenjive ideje za razvoj brda Kale.

Konkurs za izradu idejnog arhitektonskog i urbanističkog rešenja za uređenje brda Kale u Skoplju sastavni je deo projekta „Kale, kulturna tvrđava“ u organizaciji Muzeja savremene umetnosti u Skoplju, čiji je cilj revitalizacija i prostorno uređenje brda Kale u atraktivan i živahan gradski ambijent sa različitim kulturnim, obrazovnim i rekreativnim funkcijama.

Obeležje brda Kale su dve kulturne građevine: srednjovekovna tvrđava – Kale i Muzej savremene umetnosti. Izuzetan istorijski i stvarni značaj ovih dvaju važnih zgrada za grad Skoplje je značajno smanjen zbog dugogodišnjeg zanemarivanja šire lokacije na brdu Kale.

Osećajući s jedne strane štetne posledice ove situacije u smislu dostupnosti javnosti, a s druge strane svesni velikog potencijala ove oblasti u mogućoj podršci i širenju raznolikosti i atraktivnosti programa, tim Muzeja savremene umetnosti organizuje konkurs u kojem želi da dobije smele i inovativne, ali i jednostavne i primenjive ideje i koncepte za razvoj brda Kale.

Predlozi treba da uzmu u obzir i istaknu prirodne prednosti lokacije i njenog sadržaja u smislu blizine centra grada.

Predlozi treba da uzmu u obzir i istaknu prirodne prednosti lokacije i njenog sadržaja u smislu blizine centra grada; razigranu morfologiju terena i u tom smislu njene rekreativne sadržaje; topografska raznolikost sa mnogim pozicijama koje pružaju raskošne vizije panorame grada i pejzaža Skopske doline.

Druga jednako važna komponenta predloga jeste brdo Kale, kao jedini javni prostor integrisan s dinamičnim kulturnim sadržajima, za koji je Muzej suvremene umjetnosti podržavajuća programska platforma i u tom smislu osigurava organizaciju umetničke, vajarske, arhitektonske, performativne, multimedijalne stambene, obrazovne seminare i radionice, i druge vrste interdisciplinarnih ili socijalnih projekata i javnih događaja.

Projektni zadatak konkursa je veoma izazovan: razvoj konceptualnog arhitektonsko-urbanističkog projekta čiji je glavni cilj podsticanje transformacije prostora u gradski pejzaž s novim programskim, prostornim i pejzažnim kvalitetima. Od učesnika na konkursu se traži da prepoznaju i predstave vrednosti i potencijale lokaliteta, kao i da odrede mogućnosti i načine na koje mogu privući nove korisnike.

Učesnici u konkursu moraju proučiti neposredni prostor, prepoznati njegove vrednosti i kvalitete, te razviti i predložiti koncept (i „naseljavanje“ prostora s nekoliko (optimalno između 2 i 3) privremene građevine paviljonskog tipa namenjene za smeštaj novih sadržaja Muzeja savremene umetnosti.

Rokovi

Konkurs traje od dana objavljivanja: 5. aprila 2019. do 15. maja 2019. godine.

Nagrade

Ukupan nagradni fond za konkurs iznosi 300.000 denara u bruto iznosu.

  • Prva nagrada 150.000,00 MKD (2.432 evra)
  • Druga nagrada 100.000,00 MKD ( 1.621 evra)
  • Treća nagrada 50.000,00 MKD (810 evra)

Nagradni fond obezbeđuje Grad Skoplje, iz budžeta projekta „ROCK“.

Konkursni materijal:

Viewing all 2056 articles
Browse latest View live