Quantcast
Channel: Aktuelno – Gradnja
Viewing all 2056 articles
Browse latest View live

Počinje obnova pravoslavne crkve u Njujorku izgorele u požaru

$
0
0

Pravoslavna crkva Sv.Sava na Menhetnu, koja je izgorela u požaru na protekli Uskrs, uskoro će doživeti obnovu.

Četiri meseca nakon požara koji je nemilosrdno i gotovo u potpunosti uništio crkvu Sv. Sava na Menhetnu, počeli su planovi o njenoj obnovi. Nadležni gradski organi utvrdili su da će dodavanje čeličnih greda i još nekoliko manjih ojačanja omogućiti da se konstrukcija obnovi i da se spasi preostala struktura crkve.

Crkva Sv. Sava 05

Nakon dodavanja greda, moći će da se nastavi s rekonstrukcijom unutrašnjosti, piše ArchDaily.

Crkva Sv. Sava 06

Radovi na novoj konstrukciji crkve trebali bi da bude gotovi tokom septembra.

– kaže Lidija Nikolić, član izvršnog odbora crkve.

“Fasadni zid koji se pruža duž 25. ulice potrebno je i podupreti i hidroizolovati. Za razliku od prvih pretpostavki da se ojačaju samo istočni i zapadni zid, poslednji proračun pokazao je da je potrebno ojačati zidove celokupnog objekta. Ovi radovi trebalo bi da budu gotovi tokom septembra.”, izjavila je Lidija Nikolić, član izvršnog odbora crkve.

Crkva Sv. Sava 07

Proces odobravanja projekta rekonstrukcije trajaće od šest meseci do godinu dana. Ovu odluku doneće komisija za očuvanje znamenitosti.

Crkva Sv. Sava 01

Njujorški atletski klub održao je dobrotvorni prijem za skupljanje sredstava, a srpski teniseri najavili su donacije sa US Open turnira koji je u toku.

Crkva Sv. Sava 02

Crkva Sv. Sava

Foto: Bess Adler

Pogledajte slike požara koji je zahvatio crkvu Sv. Save na Uskrs.


Najduži stakleni most na svetu zatvoren posle samo 13 dana

$
0
0

Kineski most Džangđiađie sa svojih 300 metara visine i 430 metara dužine oborio je više svetskih rekorda, ali je nažalost zatvoren zbog “velike navale posetioca”.

Impozantni stakleni most otvoren je u Kini uz veliku pompu 20. avgusta. Međutim, zatvoren je samo 13 dana posle! Preko njega se više ne može preći i pitanje je da li će ikada ponovo i moći.

Kako su nadležni izjavili za CNN, oni su “preplavljeni turistima”. U jednom trenutku se na mostu može naći 800 ljudi, što znači da je dnevni kapacitet oko 8.000 osoba. Međutim, po izjavama nadležnih oko 80.000 ljudi želi da pređe stakleni most svakog dana.

Prema saopštenju, vlada je zatvorila most zbog “hitnog unapređenja i obnove”.

 

Na pitanje da li staklo puca, odgovorili su da nepostoje “nikakvi problemi” niti je bilo “ikakvih nezgoda.

Prema saopštenju, vlada je zatvorila most zbog “hitnog unapređenja i obnove”.

Zhangjiajie-Grand-Canyon-Glass-Bridge-2

Stakleni most dizajnirao je Haim Dotan sa ciljem da se na što bolje uklopi u nacionalni park Džangđiađie. Most je napravljen od čeličnih ramova i staklenih panela, postavljenih i na pod i na ograde, koji obezbeđuju fantastičan i neometan pogled na prirodu.

Povezano: Stakleni pešački most preko Ljubljanice

Po prvobitnoj zamisli, most je trebao dobiti i platformu za bungie skakanje, a zakazane su i prve modne revije gde bi pista bila stakleni pod nad provalijom dubokom 300 metara. Sve je ovo moralo je biti otkazano do daljnjeg.

Pogledajte i kako izgleda ovaj stakleni most koji još uvek funkcioniše.

Niče garaža u centru Novog Sada po ugledu na hotel Centar

$
0
0

Novi Sad će tokom 2017. godine krenuti u uređenje lokacije u Šafarikovoj i Uspenskoj ulici gde će se sagraditi višespratna garaža, saznaje 021.

Ovo će biti prva javna garaža koja se gradi u centru Novog Sada i trebalo bi da omogući da se značajno reši problem sa nedostatkom parkinga u najstrožem centru grada. Procenjena vrednost ove investicije je 312 miliona dinara.

Arhitektonski projekat već postoji jer ga je arhitekta Branislav Mitrović uradio za potrebe hotela Centar.

nadzemna-garaza-novi-sad-3

Mada podzemne garaže ispod Trga republike ili Modene donose veliki broj mesta za parkiranje, Novi Sad nema toliko novca da se upusti u tu vrstu radova jer su oni znatno skuplji zbog postojanja podzemnih voda. Zbog toga se Grad okrenuo planu da se sagradi nadzemna garaža u Šafarikovoj i Uspenskoj ulici, piše 021.

nadzemna-garaza-novi-sad-2

Sudeći po renderima, nova javna garaža izgledaće slično hotelu Centar jer će fasada takođe imate bele brisoleje.

 

Grad već ima arhitektonski projekat buduće garaže jer je pre desetak godina sproveden arhitektonski konkurs za izgled Hotela Centar i javne garaže pored. Sudeći po renderima, nova javna garaža izgledaće slično pomentom hotelu jer će fasada takođe imate bele brisoleje.

nadzemna-garaza-novi-sad-4

Površina parcele gde će se graditi garaža oko 2.100 m2, a površina garaže oko 9.500m2 i planirana je za 250 parking mesta, dok visina ide do četiri sprata. Arhitektonski projekat “Hotela Centar i javne garaže” napravio je tim koji je predvodio arhitekta Branislav Mitrović.

nadzemna-garaza-novi-sad-5

Pogledajte i kako će izgledati novi stambeni objekat u Novom Sadu – Linden House.

Prvi međunarodni kongres u Srbiji o betonu

$
0
0

Tema prvog međunarodnog kongresa građevinskih materijala koji će održati od 22. do 25. septembra 2016. u Magacinu Macura u Starim Banovcima biće beton.

Tokom četiri dana kongresa učesnici će imati priliku da od evropskih i svetskih stručnjaka iz domena tehnologije i primene betona čuju najnovije informacije i saznanja o novim mogućnostima oblikovanja i primene beton.

Klaus Bolinger, Patrick Fontana, Matthias Bauer – samo su neki od arhitekata koji će svoje bogato svetsko iskustvo i znanje stečeno kroz rad na nekim od najznačajnijih svetskih projekata, podeliti sa svim zainteresovanim domaćim inženjerima i arhitektama.

kongres-o-betonu-4

Kongres građevinskih materijala BETON organizujemo sa ciljem da domaćoj stručnoj javnosti, projektantima i inženjerima pružimo znanja o najnovijim tendencijama i mogućnostima u primeni betona.

– kaže arhitekta Vladimir Lovrić, glavni i odgovorni urednik Magazina EKO KUĆA, jednog od organizatora kongresa.

Bodovi za članove komore

Inženjerska komora Srbije, kao suorganizator ovog kongresa, dodeljuje svim učesnicima kongresa koji su članovi Inženjerske komore Srbije bodove za stručno napredovanje Kongres, prateća izložba BETON i radionice održaće se u prostoru Magacina Macura u Starim Banovcima, na obali Dunava, što će omogućiti neformalno druženje i otvoriti priliku za diskusiju, razmenu znanja, ideja i iskustava, za razmišljanje, upoznavanje i networking.

kongres-o-betonu-1

Konges organizuje magazin Eko kuća, organizacija OFROOM (Beč, Austrija) i Muzej i Magacin Macura, a u saradnji sa Arhitektonskim fakultetom Univerziteta u Beogradu, Inženjerskom komorom Srbije i Nemačkom organizacijom za međunarodnu saradnju GIZ.

Više o programu možete saznati na ovom linku.

Kako će izgledati tržni centar na Adi Ciganliji

$
0
0

Nadomak Ade Ciganlije kompanija GTC gradi Ada Mall na 34.000 kvadrata.

Na prostoru nekadašnje Minelove fabrike u Radničkoj ulici, nadomak Ade Ciganlije, gradi se savremeni tržni centar koji će biti dostupan i velikom broju posetioca gradskog jezera.

Talasasto oblikovan objekat uz kaskadnu spratnost upotpunjen je fasadnim brisolejima s velikim staklenim površinama i ozelenjenim spratnim terasama, piše Beobuild.

ada-mall-trzni-centar-1

Talasasta fasada, kaskadni nivoi i puno zelenila krasiće novi tržni centar Ada Mall.

 

U okviru projekta biće izgrađena i posebna pešačka pasarela, koja će tržni centar direktno povezati sa autobuskim stajalištem u Radničkoj ulici na pravcu ka gradu. Glavni ulaz u objekat biće iz Radničke ulice, dok će se pristupi podzemnoj garaži nalaziti bočno u Paštrovićevoj ulici.

Arhitektonsko rešenje izradio je londonski arhitektnoski studio Design international, saznajte Beobuild.

ada-mall-trzni-centar-3

Početak gradnje očekuje se krajem ove godine, a otvaranje je planirano za jesen 2018.

Buđenje velikih gradilišta u Beogradu? Pročitajte i šta je još sve planirano da se podiže u glavnom gradu.

Foto: Beobuild

Arapi na Bjelašnici podižu luksuzni turistički kompeks

$
0
0

Buroj Ozone novi je turistički centar u BiH koji se podiže na obroncima planine Bjelašnice, dvadesetak kilometara od Sarajeva.

Na prostoru od oko 140 hektara koji je u sastavu prigradske opštine Trnovo izgradiće se nekoliko stotina vila i desetak hotela, rekreativnih objekata i prodajnih centara čiju izgradnju će finansirati investitor iz Dubaija.

Stambeni objekti će se prodavati uz početnu cenu po od 1.176 evra po kvadratu, ali ta cena je samo za kupce koji planiraju da kupe celu vilu površine od 1.500 do 2.200m2.

Cena vile po kvadratu iznosi od 1.176 evra ali samo ukoliko se odlučite za prostrane vile površine od 1.500 do 2.200m2.

 

Prostor u BiH na kojem Buroj International Group planira da gradi turističko naselje retko je naseljen ali ga krasi netaknuta i do sada u celosti očuvana priroda.

Ekološke organizacije izrazile su zabrinutost zbog izvođenja ovog projekta jer on zahvata područje dragocenih izvorišta pitke vode nužnih za snabdevanje Sarajeva, a pre početka radova nisu urađene potrebne procene mogućeg uticaja gradnje na okolinu, piše Jutarnji list.

Ovo nije jedini projekat na Bjelašnici. Pogleadajte i kako će izgledati turističko naselje Srebrna lisica.

Umesto američke ambasade, stambena zgrada ili hotel

$
0
0

Zgrada nekadašnje ambasade u SAD u Kneza Miloša konačno je prodata i uskoro će umesto nje nići novi objekat.

Kako saznaju Novosti, dve izraelske kompanije kupile su zgradu nekadašnje ambasade SAD u Kneza Miloša. Izraelci još nisu obelodanili po kojoj ceni su kupili ovu zgradu, koja je svojevremeno nuđena za 11 miliona dolara, a potom za 7,7 miliona.

Firme Yossi Avrahami i Almogim holdings planiraju da postojeću zgradu uklone do kraja godine, a onda će njihovi stručnjaci uraditi projekat za stambeno-poslovni kompleks.

Novi objekat sprovešće u delo kao izvođač radova domaće preduzeće Energogroup. Nezvanično, nove gazde razmatraju i izgradnju hotela na pomenutoj lokaciji.

Pogledajte i kako će izgleda preuređenja ulica Kneza Miloša.

Foto: Google Maps

Konkurs za rekonstrukciju hala beogradskog sajma

$
0
0

Beogradski sajam u saradnji sa DAB-om objavio je konkurs za izradu idejnog rešenja rekonstrukcije i adaptacije hala 7, 8 i 9, a ideja je da taj prostor bude pretvoren u savremeni konferencijski centar.

Konkurs je na sajtu Društva arhitekta Beograda, a zadatak je da se osmili nova preraspodela i prenamena objekta u jedinstveni konferencijski centar, sa pratećim sadržajima. On će biti tako osmišljen da može da parira savremenim poslovnim centrima, a plan je da funkcioniše nezavisno od drugih delova sajma, kao dnevni poslovni centar za male i srednje kongrese, konferencije, sastanke, skupove, seminare, prezentacije i predavanja.

Zadatak konkursa

Zadatak projektanata je da najpre osmisle uređenje prostora ispred hala – kako bi se formirao svečani plato sa pratećim zelenilom, kao i uređenje zone za parkiranje. Glavni pristup halama treba da bude orijentisan ka novoprojektovanom platou. Zatim, treba da dizjaniraju nove fasade svih objekata i osmisle preraspodelu prostira. Konkurs obuhvata i rešenje enterijera uz prikaz izabranog nameštaja, opreme i rasvete.

Idejno rešenje treba da sadrži i procenu investicione vrednosti, po svim fazama. Važno je napomenuti da projektanti ne smeju planirati nikakve promene na gabaritu objekta.

Čuveni Bazar mogao bi da postane konferencijski centar, pa bi tako butike zamenile sale za seminare i sastanke i kongresna dvorana.

Konferencijski centar će u svom sastavu imati foaje, svečanu salu, sale za sastanke, kafeteriju, zone za odmor, radni centar, izložbene prostore i prateći administrativni deo.

Foaje će biti tampon zona, odakle se posetioci usmeravaju dalje, a treba da bude pogodan i za postavke manjih autorskih izložbi. Svečana (velika) sala, planirana je za 500 korisnika – za kongrese i konferencije, veća predavanja, svečanosti, jubileje, bankete ili manje koncerte.

Rokovi konkursa

Rok za predaju radova je 4. novembar, a objavljivanje rezultata je 15. novembra 2016. Za učesnike su predviđene i nagrade. Više na sajtu DAB.

Foto: DAB fotodokumentacija


Radnici odbijaju da sruše brutalističku zgradu u Sidneju

$
0
0

Građani, vlasnici stanova ali i oni koji bi trebalo da izvrše rušenje, udružili su se u protestu za očuvanje zgrade Sirius.

Objekat Sirius predstavlja ikonu brutalizma sidnejske arhitekture iz perioda moderne sedamdesetih godina prošlog veka. Kako su istakli njeni branitelji, zgrada Sirius osim što je važan deo istorije arhitekture Sidneja, predstavlja i jedan od poslednjih stambenih kompleksa u tom delu grada. Pomenuti objekat postao je meta rušenja zbog svoje lokacije sa koje se pruža sjajan pogled na Sidnejsku operu.

Iz stanova u zgradi Sirius pruža se odličan pogled na ikonu grada – Sidnejsku operu.

 

Vlada Nju Saut Velsa je u julu ove godine odlučila da izbriše pomenutu zgradu iz registra zaštićenih objekata. Ubrzo nakon toga doneto je i rešenje o predlog rušenja kompleksa i pravljenju prostora za podizanje novih komercijalnih objekata. Ovakva odluka izazvala je gnev i to ne samo kod stanara ove zgrade.

Najveća australijska unija građevinarstva, šumarstva, rudarstva i energetike (CFMEU) zabranila je svojim članovima da upotrebe buldožere na zgradi Sirius, piše Quartz. Stanari i rušioci stali su na istu stranu!

sirius-03

Uprkos masovnoj podršci građana, stanara i ljubitelja arhitekture, ministar životne sredine Mark Speakman ističe, s ubeđenjem, kako je objekat „zasterele arhitekture“ i da zauzima veoma dragocenu lokaciju.

Bez obzira na vrednost nasleđa, čak i da je ona najveća, očuvanje Siriusa predstavlja mnogo veći gubitak za grad jer bi to grad koštalo 46,17 miliona evra.

– rekao je ministar Mark Speakman.

Kako su i ranijim odbijanjem rada sindikati radnika u Sidneju uspevali da odbrane javne prostore i kulturne baštine, oni se i u ovom slučaju nadaju pobedi. Ovakva strategija delovanja se u Australiji naziva green bans.

Pogledajte video o stanarima ovog stambenog kompleksa.

Pogledajte i kako je 116 bagera srušilo nadvožnjak u Kini za samo jednu noć.

Prsten u obliku vašeg omiljenog grada

$
0
0

Zaljubili ste se u neki grad i želite da ga nosite svugde sa sobom? Onda je za vas ovaj komad nakita!

Svoj omiljeni grad od sada možete nositi na prstima u vidu prstena koje pravi Ola Shekhtman. Ova devojka iz Siberije, oduvek je volela da putuje. Nakon što je obišla gradova kao što su London i San Francisko, zajedno sa mužem preselila se u Njujork gde je uz svoje prethodno znanje iz juvelirstva i dodatnih kurseva iz 3D modelovanja, kreirala jedinstveni nakit.

prstenje-gradovi-2

Svoj nakit u obliku panorame Pariza počela je da prodaje još 2015. godine. Kada je uvidela da je ovo prstenje veoma traženo, ubrzo je napravila i one u obliku Amsterdama, Njujorka, Vašingtona, Barsleone, Tokija…

prstenje-gradovi-3

Na spisku se nalazi oko 15 gradova širom sveta a među njima nažalost nema Beograda (niti drugog grada iz okruženja). Prsten košta 99 dolara i može se kupiti preko Etsy radnje.

Pogledajte i ovo prstenje koje je inspirisano urbanizmom.

Rovinj dobija novi hotel s pet zvezdica vredan 80 miliona evra

$
0
0

Umesto postojećeg hotela Park, na jednoj od najlepših lokacija u Istri nići će raskošan hotel po projektu biroa 3LHD.

Među omiljenim hrvatskim turističkim lokacijama Beograđana i Novosađana sigurno se nalazi i Rovinj. Iako je on već bogat dobrom hotelskom ponudom visoke kategorije, kao što su Monte Mulini, Lone i nedavno otvoreni Amarin, na leto 2018. godine moći će se uživati u novom hotelu sa pet plus zvezdica, piše Jutarnji list.

3lhd-hotel-park-rovinj-2

Projekat potpisuje renomirani zagrebački biro 3LHD koji je već ostavio pečat u Rovinju sa pomenutim hotelom Lone, jednim od najavangardnijih hotela na Jadranu, ali i sa ekskluzivnom plažom Mulini o kojoj smo ranije pisali. Novi objekat gradiće se na mestu postojećeg hotela Park čime će se zaokružiti celina u južnom delu Rovinja sa kojeg se pruža sjajan pogled sa istorijski deo gradića.

O kakvom ambicioznom projektu se radi, govori i podatak da budžet za izgradnju hotela i pripadajućih plaža iznosi 80 milona evra što je najveća turistička investicija u Hrvatskoj.

3lhd-hotel-park-rovinj-3

Možda je to malo neobično, rušiti funkcionalnu zgradu kako bismo na njenom mestu sagradili novu, ali s postojećim objektom nije bilo moguće postići ciljeve koje smo sami sebi zadali.

– rekao je Silvije Novak iz 3LHD-a

Novi hotel Park imaće 209 smeštajnih jedinica sa 16 apartmana veličine između 63 i 175 kvadrata, različitog tipa uređenja i ponude, a svaki od njih krasiće veliki dnevni boravak, privatna terasa sa sunčalištem i takozvanim plunge-poolom (manjim bazenom za opuštanje), zasebnom kuhinjom, privatnom saunom i garderobom, privatnom garažom i još mnoštvom luksuznih usluga i sadržaja.

Povezanost s prirodom

Novi hotel biće uvučen u brdo, pedesetak metara od mora, a specifičnost hotela zasigurno će biti kaskadni tip gradnje, i to na šest etaža, gde će ona šesta zapravo biti ulaz u zgradu, a sobe se potom spuštati prema prvoj etaži na kojoj su arhitekti zamislili da ponude javne sadržaje.

Projekat enterijera biće prepušten studiju Pierra Lissonija, jednog od najpoznatijih italijanskih dizajnera koji sarađuje sa svetski poznatim kompanijama kao što je proizvođač nameštaja Kartell i mnogi drugi.

Svaka od šest etaža biće povezana s prirodom, odnosno, imaće pristup iz okoline, dok će u enterijerima naglasak biti stavljeni na pogled ka ostrvu sveta Katarina i centru grada.

Izložba i radionice povodom 20 godina novosadske škole arhitekture

$
0
0

Departman za arhitekturu i urbanizam Fakulteta tehničkih nauka Univerziteta u Novom Sadu organizuje prvi u nizu događaja kojima će obeležiti 20 godina od svog osnivanja.

Izložba i radionice koje će voditi asistenti u saradnji sa studentima odvijaće se svakodnevno u periodu 4 – 15. oktobra 2016. godine u Muzeju Vojvodine (Dunavska 35, Novi Sad).

Radionice su otvorenog tipa i trajaće od 9-16 časova, a završne prezentacije počinju svakog radnog dana od 16 časova. Svečano zatvaranje izložbe i radionica održaće se u subotu, 15. oktobra 2016. godine, u 17 časova u Muzeju Vojvodine, piše DaNS.

Plan radionica

utorak 4. oktobar: ČOVEK I PROSTOR

kabinet 510 (Aleksandra Milinković, Stefan Škorić, Jelena Despotović, Dijana Brkljač)

Osnovni koncept radionice je ispitivanje i utvrđivanje mera ljudskog tela, uočavanje razlika i uprosečivanje kao proces koji rezultira izradu nameštaja određenih dimenzija i olakšava njegovu upotrebu. Drugu fazu predstavlja dimenzionalna analiza nameštaja koji se svakodnevno koristi, principi njihovog komponovanja i načina korišćenja, a sve uz proveru i utvrđivanje odnosa i položaja ljudskog tela prilikom njihove eksploatacije.

sreda 5. oktobar:  21 IKONIČNA KUĆA SAVREMENE SRPSKE ARHITEKTURE

kabinet 503 (Ivan Stanojev)

Radionica obuhvata odabir 21 kuće naše savremene arhitekture, suprotstavljajući lični i objektivni odabir, te podrazumeva debatu oko mehanizama pronalaska primera i kriterijumima odabira. Nakon izbora, kroz diskusiju će se tražiti mehanizmi i mogućnosti njihovog predstavljanja najširoj publici – uticaj na kreiranje kolektivne memorije, na dugačkom putu ka formiranju identiteta

četvrtak 6. oktobar: ANAMORFOZA

kabinet 519 (dr Ivana Bajšanski, Marko Lazić, Dimitrije Nikolić)

U okviru radionice biće prikazani različiti načini izrade anamorfoze, koja predstavlja jednu od najinteresantnijih optičkih varki u prostoru. To je vrsta slike kojom se postiže utisak percepcije nepostojećeg trodimenzionalnog prostora, koji je saglediv samo s jednog odabranog mesta posmatranja.

petak 7. oktobar: DIJALOG

kabinet 506 (Višnja Žugić, Slobodan Jović, Bojan Stojković) 

Zadatak radionice je koncipiranje, projektovanje i realizacija efemerne strukture – paviljona u prostoru Muzeja Vojvodine. Efemerna struktura, koja će biti predmet realizacije, treba da sa postojećim prostorom uspostavi aktivan odnos: dijalog / konflikt / sukob / interakciju / sadejstvo / tenziju…

subota 8. oktobar: LUX EXPERIMENT

kabinet 505 (Dejan Ecet, Saša Medić, Milenko Radović, Jelena Despotović)

Radionica je posvećena istraživanju osvetljenja kroz izradu makete tri stana za tri grupe studenata. Reflektor na stalku će simulirati Sunce u različitim periodima dana, a zadatak studenata će biti da na licu mesta izrade fasade pomoću elemenata od stirodura i njihovom dispozicijom naprave različite ambijente unutar stanova koji će se potom fotografisati u odnosu na različite položaje reflektora. Cilj radionice je da se nađe idealan položaj elemenata na fasadi za određene prostorije u stanovima.

utorak 11. oktobar: STOLICA

kabinet 505 (Radomir Kojić, Saša Tkačenko)

Cilj radionice je sticanje elementarnih saznanja o modernom mobilijaru i savladavanje osnova projektovanja mobilijara: izradom radnog modela stolice, od dostupnih materijala (karton, natron papir lepenka..) u toku trajanja radionice.

sreda 12. oktobar:  JUXTACITY

kabinet 511 (Marina Carević, Ivana Maraš, Rastko Nožinić, Ranka Medenica)

Tema radionice biće idejno-konceptualna reinterpretacija grada Novog Sada kroz prizmu utopijskih, distopijskih, fiktivnih, hiperrealnih i načelno specifičnih ideja i koncepata urbane sredine iz različitih oblika medija i umetnosti. Drugim rečima, prikazaće se kako bi tkivo Novog Sada izgledalo kad bi se uklapalo u vizuelno-konceptualne ideje različitih primera iz medija i umetnosti.

četvrtak 13. oktobar: DIGITALNA FABRIKACIJA

kabinet 518 (Dejan Mitov, Marko Jovanović, Marko Vučić)

Radionica predstavlja sintezu geometrijske igre slobodnih formi savijenih od papira i maketarske veštine za izradu arhitektinskih struktura. Učesnici radionice rade zajedno na dizajnu i izvodjenju prostorne instalacije, sastavljene iz modula koji čine razvojne površi. Cilj radionice je da se učesnicima kroz igru i slobodan dizajn približe neki od tokova savremene arhitekture današnjice.

petak 14. oktobar: RETROVIZOR – PUT KROZ KULTURNO NASLEĐE VOJVODINE

kabinet 504 (dr Mirjana Sladić, dr Maria Silađi)

Tema radionice je istorija i graditeljsko nasleđe Vojvodine, koje će biti predstavljeno kroz različite instrumente i metode edukacije. Osmišljena je za širok spektar posetilaca, od najmlađeg uzrasta do starijih generacija. Radionica će, tokom dana, biti realizovana kroz interaktivne i logičke igre pomoću kojih će učesnici upoznati segment prošlosti Vojvodine, kulturno i graditeljsko nasleđe jednog određenog perioda na odabranom prostoru.

subota 15. oktobar: PROSTORI IGRE – TELO I PROSTOR U INTERAKCIJI

kabinet 501 (Milica Stojšić, Daniela Dimitrovska, Vladimir Ilić)

Radionica je posvećena ovladavanju veštinama umetnosti scenskog dizajna putem različitih nivoa interakcije tela i prostora, koji u sebi nose potencijal za stvaranje scenskog događaja. Cilj je istraživanje i osvajanje prostora igre pojedinačnim telima i telom grupe.

U Parizu novi zakon podstiče širenje zelenila

$
0
0

U gradu svetlosti nedavno je odobren zakon koji dozvoljava svakom građaninu da napravi urbanu baštu, kako u vertikalnoj, tako i u horizontalnoj formi.

Nakon donošenja ovog zelenog zakona Parižani mogu saditi biljke na zidovima, u saksijama, na krovovima, ispod postojećeg drveća ili na bilo kom drugom mestu gde se biljka može razviti. Žiteljima glavnog grada Francuske  dozvoljeno je da ispred svojih domova ili kancelarija sade cveće, ali i voće i povrće.

Ideja pariske gradonačeknice Anne Hidalgo je da se do 2020. godine stvori još 100 hektara zelenih zidova i krovnih bašti, a da jednu trećinu te površine čini voće i povrće, piše Inhabitat.

#greenparis #otherside 🍃

A photo posted by @olga.maurice on

Meštani koji odluče da postanu baštovani pariskog javnog prostora moraće da se koriste održivim metodama i da ne koriste pesticide. Takođe, od njih će biti traženo da potpišu Charter of revegetation, čime će se obavezati da će se brinuti o svojoj bašti i da će ona pozitivno uticati na estetiku Pariza. Zelene dozvole će se izdavati na tri godine, sa mogućnošću produženja.

Zvaničnici grada se nadaju da će primena ovog zakona učiniti da Pariz postane zdraviji i lepši grad, ali da će se ujedno na ovaj način ojačati odnosi među susedima.

Nature in Paris 5/9: Le Musée de Quai Branly (7nd arrondissement) is characterized by the surprisingly 'Green wall' and is located very near the Eiffeltower. Over 1500 types of plants occupy this vertical garden covering the facade of the museum. The museum is dedicated to art and culture of the non-European continents. #paris #gardensofparis #jardinsdeparis #natureofparis #palaisroyal #8arrondissement #garden #history #lafrance #paristourism #seulementparis #architecture #unlimitedparis #igersparis #iloveparis #paristrips #streetphotography #francais #greenparis #hiddenplacesofparis #loves_paris #madeinparis #wheretogoinparis #citylife #visitparisregion #topparisphoto #pariscityvision #loves_paris #paris_focus_on #bns_paris #thefrancophiles

A photo posted by @instagr.amy on

#paris18 #simplon#immeublevegetalisé#natureinthecity #greenparis

A photo posted by Flo (@seebyflo) on

Foto: Wikimedia Commons

Kinezi finansiraju izgradnju nove prestonice Egipta

$
0
0

Novi glavni grad drevne države, sagradiće se za sedam godina i biće veličine Singapura! Troškovi izgradnje iznosiće 45 milijadi dolara.

U martu prošle godine objavljeni su planovi za delokaciju svih državnih objekata koji se trenutno nalaze u Kairu. Planirana „parcela“ nalazi se 45 kilometara istočno od Kaira, naravno, u pustinji. Zbog političkih previranja i ekonomske krize u zemlji, kritičari kako iz Egipta tako i iz ostatka sveta, sumnjali su u realizaciju ovog projekta.

Nova prestonica egipta imaće veći aerodrom od londonskog Hitroua ali i 10.000 kilometara bulevara i ulica.

 

Međutim, prošle nedelje iz Kine su stigle potvrde da će njihove kompanije finansirati projekat, piše Architectural Digest.

Troškovi izgradnje nove prestonice Egipta procenjeni su na 45 milijardi dolara i oni će biti pokriveni kineskim kreditima.

Ova dva naroda, koje veže istorija kroz put svile, ponovo će ujediniti snage. Svakako, Kina planira da na ovaj način ojača svoje poslovne veze u ovom delu sveta.

Nova prestonica, koja bi trebalo da bude izgrađena za neverovatnih pet do sedam godina trebalo bi da bude veličine Singapura i da sadrži između ostalog i objekte u kojima će biti ministarstva, vladine agencije kao i kancelarija predsednika države.

Planirano je i da novi grad ima aerodrom koji će biti veći od londonskog Hitroua ali i 10.000 kilometara bulevara i ulica.

Povezano: Kinezi zabranili izgradnju “čudnih zgrada”

Prvi Hard Rock Cafe u Srbiji otvara se na mestu Ruskog cara

$
0
0

Svetski poznati ugostiteljski brend uskoro će otvoriti svoj lokal i u Beogradu na samom početku Knez Mihailove.

Na adresi Obilićev venac 29 čak 122 godine nalazio se jedan od simbola Beograda, kafana koja je dobila ime u čast ruskog vladara Aleksandra II Nikolajeviča Romanova, da bi 2012. umesto nje bio otvoren Vapiano. Međutim, umesto ovog poznatog italijanskog restorana uskoro stiže čuveni brend Hard Rock Cafe, saznaje Blic.

Današnje zdanje kao spomenik kulture nalazi se pod zaštitom države te su zabranjeni radovi na spoljašnjosti, ali i delu unutrašnjosti objekta.

 

Za više od 120 godina postojanja, Ruski car bio je svedok mnogih gradskih dešavanja, posećivali su ga lekari, advokati, političari, gradske face i svi koji su želeli da posmatraju šta se to dešava na gradskoj štrafti.

Današnje zdanje sagrađeno je između 1922. i 1926. godine, kao spomenik kulture nalazi se pod zaštitom države te su zabranjeni radovi na spoljašnjosti, ali i delu unutrašnjosti objekta.

Originalni enterijer uništen je u rekonstrukciji početkom šezdesetih godina 20. veka kada je u ovom prostoru otvoren prvi restoran sa samousluživanjem Zagreb. Do devedesetih godina Ugostiteljsko preduzeće Stari grad iznajmljivalo je prostor, da bi zatim novi vlasnik preuredio restoran i vratio mu stari naziv – Ruski car.

Budućnost je, međutim, Hard Rock Cafe, lanac koji trenutno poseduje skoro 200 filijala u preko 60 zemalja. Poznati su po autentičnom ambijentu kombinacije paba i restorana, gde posetioci mogu da kupe suvenire i rekvizite sa poznatim logom, ali i da slušaju dobru muziku. Na prostorima bivše Jugoslavije prvi je svoj Hard Rock Cafe pre nešto više od godinu i po dana dobila Podgorica (Zagreb je imao do 2008. ali bez licence).

Arapi drže Evropu

Vlasnik licence Hard rock cafea za Evropu je investiciona grupa iz Abu Dabija koja je specijalizovana za investicije u oblasti nekretnina.

Foto: Stefano, Flickr


Tržni centar u Novom Sadu biće obložen solarnim panelima

$
0
0

Umesto teniskih terena na Bulevaru oslobođenja, gradiće se Novi Sad Shopping Mall površine 115 hiljada kvadratnih metara.

Po idejnom projektu biroa HBRO iz Bukurešta, u Novom Sadu nići će novi tržni centar na parceli pored SPENS-a koja je investicionom fondu Nepi iz Južne Afrike prodata za 30 miliona evra.

Kao što se vidi u snimku ispod, novi tržni centar biće amorfnog oblika, a interesantno je da će veliki deo fasade iz ulice Cara Lazara biti pod solarnim panelima.

novi-sad-shopping-mall-spens-01

Solarni paneli na fasadi objekta

Pogledajte snimak budućeg tržnog centra u Novom Sadu

Na video snimku može se videti interesantan detalj ulaska i izlaska u podzemnu garažu direktno iz srednje trake Bulevara oslobođenja.

 

Da će se raditi o energetski odgovornom objektu, pored solarnih panela svedoče i brojne zelene površine i sportski tereni na krovu. Tereni za tenis, košarku i mali fudbal biće smešteni odmah pored kafića i restorana na mnogobrojnim terasama.

novi-sad-shopping-mall-spens-04

Sportski tereni na krovu zgrade

Arhitekta Mihai Lucian Berceanu iz biroa HBRO zamislio je unutrašnjost tržnog centra u amorfnim oblicima sa brojnim otvorima i staklenim kupolama.

novi-sad-shopping-mall-spens-09

Enterijer tržnog centra sa velikim staklenim kupolama

Enterijer novog tržnog centra u Novom Sadu veoma će ličiti na Mega Mall izveden u Bukureštu a koji je takođe u vlasništvu kompanije NAPI.

mega-mall-napi-2 mega-mall-napi-1

Tržni centar trebao bi da ima puno parking mesta, od onog podzemnog pa sve do parking mesta smeštenih na krovu. Na video snimku se može videti interesantan detalj ulaska i izlaska automobila iz podzemne garaže direktno u srednju traku Bulevara oslobođenja.

novi-sad-shopping-mall-spens-02

Izlaz iz parkinga direktno na Bulevar oslobođenja

Projekat takođe podrazumeva i novo parterno uređenje oko prostora između SPENS-a i tržnog centra sa puno vodenih površina.

novi-sad-shopping-mall-spens-05

Vodene površine u novom parternom rešenju

Izgradnja Novi Sad Shopping Malla trebala bi da počne sledeće godine, a otvaranje je predviđeno za 2019. godinu.

novi-sad-shopping-mall-spens-07

Fasada sa Bulevara oslobođenja

Pogledajte i kako će izgledati tržni centar na Adi Ciganliji.

Foto & video: Napi, HBRO

Konekcija: Izložba srpsko-ruskih veza u arhitekturi

$
0
0

Na izložbi Konekcija koja će trajati od 1. do 13. novembra u galeriji Progres u Beogradu biće prezentovan i projekat Tesla grad.

Pored promovisanja savremene regionalne arhitekture, urbanizma i dizajna, Balkanski arhitektonski bijenale (BAB) kao stručna i naučna platforma, aktivno radi na projektima koji su u službi približavanja Srbije/regiona i vanbalkanskih država. Nakon zapaženog učešća ruskih arhitekata i urbanista na stručnoj arhitektonskoj izložbi i internacionalnoj naučnoj konferenciji, BAB pokreće sveobuhvatnu izložbu srpsko-ruskih veza u arhitekturi.

Tema izložbe

Izložba Konekcija prezentuje stručne spone između srpske i ruske arhitekture, to jest, razmenu ideja i uticija između arhitekata dveju država. Obuhvata period koji u izvesnom kontinuitetu traje gotovo čitav vek. Sastoji se iz nekoliko segmenata, koji se po svojem karakteru razlikuju u zavisnosti od perioda nastanka dela ili ličnog senzibiliteta autora. Na osnovu toga, razlikujemo sledeće segmente:

Arhitektura ruskih arhitekata u Kraljevini SHS/Jugoslaviji (od 1918 do 1941)

Prezentovanje i analiza oko 20 ruskih arhitekata, koji su nakon sloma ruske imperije utočište pronašli u Kraljevini SHS/Jugoslaviji. U međuratnom periodu oni ostvaruju zavidnu produkciju profanih i sakralnih objekata, čija forma prati načela akademizma, modrne i srpsko-vizantijskog stila sa prepoznatljivim pečatom ličnog senzibiliteta pojedinih autora.

Arhitektura u Srbiji nastala pod uticajem ruskog konstruktivizma (od sredine 50-ih do današnjih dana)

Bazira se pre svega na ostvarenjima domaćih autora, koja po svojoj strukturi i/ili formi nastaju pod direktnim ili indirektnim uticajem ruskog konstruktivizma. Sam pokret nastaje početkom HH veka u bivšem SSSR-u, ali zbog političke nepodobnosti biva oštro ugušen od strane tadašnjeg režima. Iako bez mnogo izvedenih objekata, ruski konstruktivizam i posle gašenja do današnjih dana ne prestaje da inspiriše arhitekte širom sveta, pa i u Srbiji.

Arhitektura srpskih arhitekata u Ruskoj Federaciji (poslednja decenija HH i prva decenija HHI veka)
Prikazuje delatnost srpskih arhitekata u Ruskoj Federaciji u poslednjih 20 godina. Ostvarenja srpskih arhitekata u saglasju sa ruskom estetikom forme i sadržaja.

Struktura izložbe

Arhitektonska ostvarenja bila bi prikazana kroz seriju panoa (više od 30), koje bi pratile video prezentacije putem plazma ekrana.

Pored izložbe vizuelnog materijala, u projekat bi bila uključena stručna predavanja koja bi održali profesori sa univerziteta i druge kolege koji se bave temom srpsko-ruskih veza u arhitekturi, ali i širem polju kulture.

Cilj izložbe

Prezentovanje stručnoj javnosti, ali i široj publici međusobnu razmenu u delovanju srpskih i ruskih arhitekata, tj. ostvarenja koja su u vizuelnom smislu oblikovala gradove širom Srbije i Rusije u proteklih stotinak godina.

Angažovani na projektu

Autori izložbe: Elvira Ibragimova, istoričar i istoričar umetnosti (Moskva) i Marko Stojanović, istoričar umetnosti (Beograd)

Saradnici izložbe: arhitekte i istoričari umetnosti iz Beograda, Novog Sada i Niša, kao i stručne kolege iz Ruske Federacije.

Raspored aktivnosti

1. novembar, svečano otvaranje izložbe.

19h – Izložbu otvaraju njegova ekselencija Aleksandar Vasiljevič Čepurin, ambasador Ruske Federacije, njegova ekselencija Vladimir Čušev, ambasador Republike Belorusije, narodni poslanik Dragomir Karić, predstavnik “BK Group” i Darko Budeč, direktor firme “BUCK” i autori izložbe Elvira Ibragimova i Marko Stojanović.

20h – Prezentacija aktuealnih projekata “BK Group” – „Minsk svet“ i „Tesla grad“.

4. novembar, naučni simpozijum – „Srpsko-ruske veze u arhitekturi od početka 20. do početka 21. veka“

prva sesija – Ruski arhitekti u Kraljevini Jugoslaviji 1918-1941, moderator Msc Elvira Ibragimova.
12h – Prof. Dr Aleksandar Kadijević, Ruski inženjeri i arhitekti emigranti u Jugoslaviji – problemi istraživanja i stanje izvora
18:00h – Msc Elvira Ibragimova, Ruski arhitekti i arhitektonski konkursi u međuratnom Beogradu
18:30h – Valentina Vuković, Dela ruskih arhitekata i uticaji savremene ruske arhitekture na vojvođansku arhitekturu između dva svetska rata
19h – Zoran Čemerikić, Ruski arhitekti u Nišu između dva rata
19:30h – Mr Mihailo Medvedev, Projekti i arhitektura Aleksandra I. Medvedeva

5. novembar, naučni simpozijum – „Srpsko-ruske veze u arhitekturi od početka 20. do početka 21. veka“
druga sesija – Ruski konstruktivizam i njegov posredni i neposredni uticaj na savremenu arhitekturu Srbije, moderator Marko Stojanović.
18h – Marko Stojanović, Interpretacije ruskog konstruktivizma u delima srpskih arhitekata
18:30h – Mario Jobst, Konstruktivizam ovde, naravno ruski
19h – Mustafa Musić, Kako ja vidim konstruktivizam i kako je on na mene uticao
19:30h – Prof. Spasoje Krunić, Komandno operativni centar

6. novembar, naučni simpozijum – „Srpsko-ruske veze u arhitekturi od početka 20. do početka 21. veka“
treća sesija – Istraživanja, projekti i realizacije savremenih ruskih arhitekata, moderator Dr Tatjana Mrđenović
18h – internet uključenje i razgovor sa arhitektama univerzitetskim profesorima iz Moskve, Sankt Peterzburga, Volgograda i Ekaterinburga.

8. novembar, naučni simpozijum – „Srpsko-ruske veze u arhitekturi od početka 20. do početka 21. veka“
četvrta sesija – Ostvarenja srpskih arhitekata krajem 20. i početkom 21. veka na tlu Ruske Federacije, moderator Prof. Dr Dragana Vasiljević Tomić
18h – Prof. Dr Dragana Vasiljević Tomić, „Ni tamo ni ovde“ – kulturno nasleđe i identitet srpske arhitekture u Rusiji
18:30h – okrugli sto na temu aktivnosti srpskih arhitekata i drugih inženjera u Ruskoj Federaciji u kojem učestvuju: Prof. Mr Petar Arsić (ARCO project), Živorad Lisičić (CITY inženjering), Oliver Stanković (STUDIO S), Đorđe Bobić, Jovan Krstović (Privredna komora Srbije).

9. novembar, 18h stručno vođenje kroz izložbu, autori Msc Elvira Ibragimova i Marko Stojanović.

Trimo promenio logo ali i ime kompanije

$
0
0

Šest meseci nakon što ih je kupio Innova Capital, Trimo najavljuje novi smer u kojem će se kretati kompanija.

Poznati proizvođač fasadnih sistema iz Slovenije dobio je ovog proleća novog vlasnika pa su usledile promene kako bi kompanija postala više orijentisanija, kako se navodi u saopštenju, “ka arhitektonskim rešenjima”.

Da bi na pravi način izrazili novu orijenataciju, Trimo je promenio logo koji sada izgleda ovako:

Novi logo kompanije Trimo

Novi logo kompanije Trimo

Redizajnirani vizuelni identitet kompanije Trimo predstavljen je minimalističkim ali opet upečatljiv logoom sa novim fontom. Logo je složen u četiri reda tako da stvara utisak monumentalne kompozicije.

Takođe, počev od 29. septembra Trimo ima novo zvanično ime kompanije. Umesto TRIMO, inženiring in proizvodnja montažnih objektov d.d. sada će se zvati TRIMO, arhiteturne rešitve d.d. što u prevodu znači “arhitektonska rešenja”.

Pogledajte neka od rešenja sa Trimo proizvodima.

Kako će izgledati nova kula na Ušću

$
0
0

Pedstavljen je budući izgled novog kule za čiju realizaciju će u decembru biti podnet zahtev za građevinsku dozvolu.

Sve je izvesnije da bi MPC Properties konačno mogao da počne izgradnju kule 2 u sklopu poslovno-komercijalnog kompleksa Ušće na Novom Beogradu. Nova kula gradila bi se na prostoru montažne garaže u Bulevaru Nikole Tesle sa 28.000 kvadrata bruto prostora, od čega će oko 22.000 m2 predstavljati kancelarijski prostor za izdavanje, saznaje Beobuild.

usce-kula-2-3

Kao i postojeća kula, novi objekat biće praktično monofunckionalan sa manjim komercijalnim krilom u prizemlju i restoranom na zadnjem spratu. Visina nove kule biće jednaka visini postojeće i iznosiće 103,9 metara, a biće izgrađena i velika podzemna garaža na dva nivoa sa 750 parking mesta.

Nova kula gradila bi se na prostoru montažne garaže a biće visoka koliko i postojeća kula — 103,9 metara.

 

Idejno rešenje nove kule na Ušću izradio je arhitektnoski studio Chapman Taylor, dok razradu projekta za građevinsku dozvolu radi domaći projektantski biro VMS iz Beograda. Vrednost investicije procenjuje se na 60 miliona evra, a planirani rok za završetak izgradnje kule 2 je 2019. godina.

usce-kula-2-2

Pogledajte i kako gde će se izgraditi nova zgrada beogradske filharmonije.

Foto: Beobuild

Beogradski sajam nameštaja ponovo podiže lestvicu?

$
0
0

Ove godine na sajam po prvi put dolaze zvučna imena poput Alivara i Segisa, a velika novost je i Design Talks sa dizajnerima i arhitektama.

Već na prošlogodišnjem sajmu nameštaja u Beogradu mogle su se osetiti promene na svakom koraku, a ovog puta talas inovacija zapljusnuće i mnoge druge hale čineći sajam dizajnerskom smotrom dobrih komada nameštaja koje liče na one u Milanu, Kelnu ili Parizu. Tako barem najavljuje art direktor sajma Zoran Jedrejčić na press konferenciji održanoj danas u Jugoslovenskoj Kinoteci.

sajam-namestaja-2016-2

Cilj nam je da Beogradski sajam nameštaja bude u rangu onih velikih kao što su Salone del Mobile u Milanu, IMM u Kelnu ili Maison&Objet u Parizu.

– istakao je Zoran Jedrejčić, art direktor sajma nameštaja.

U Halama 3, 3A, 2B i 2C biće izložen dizajnerski asortiman, a ove godine na sajam po prvi put dolaze neke od velikih design oriented kompanija među kojima su Alivar i Segis kao i češki proizvođač rasvete od duvanog stakla Brokis. Od ostalih izlagača izdvajamo kompanije: Mitja (Slovenija), Gazzda (BiH), Prostoria (Hrvatska), Extraform (Srbija), Artisan (BiH)…

Novinu na ovogodišnjem sajmu predstavljaju Design Talks, odnosno razgovori sa dizajnerima i arhitektama, koji će se odvijati tokom trajanja sajma. Učesnici u programu su: Lucie Koldova (Češka), Voja Žanetić (Srbija), Guillaume Delvigne (Francuska), GRUPA – Filip Despot (Hrvatska), Skivo Design – Stefan Krivokapić (Irska), Folkk – Nova Iskra (Srbija), Prostoria (Hrvatska), Segis (Italija), Alivar (Italija) i Moya Line (Srbija).

Portal Gradnja.rs je od ove godine medijski pokrovitelj sajma pa očekujte iscpan izveštaj kao i naš utisak koliko je lestvica zaista podignuta.

 

Prvi dan sajma, utorak 8. novembar, planiran je kao Buyers Day (poslovni dan) tokom kojem će profesionalci u domenu industrije nameštaja moći da sklope poslove. Na raspolaganju je i B2B poslovni portal u sklopu osveženog sajta Beogradskoj sajma nameštaja.

Beogradski sajam nameštaja otvara se u utorak 8. novembra i traje do nedelje 13. novembra 2016. Cena pojedinačne ulaznice je 300 dinara, a za grupne posete 200 dinara. Ulaz za učenike stručnih škola i fakulteta besplatan je 10. i 11. novembra dok se parking plaća 100 dinara po satu.

Portal Gradnja.rs je od ove godine medijski pokrovitelj Beogradskog sajma nameštaja pa očekujte iscpan izveštaj kao i naš utisak koliko je lestvica zaista podignuta.

Izveštaj sa prošlogodišenjeg Beogradskog sajma nameštaja možete pogledati ovde.

Viewing all 2056 articles
Browse latest View live